| nooneishereboo a întrebat:

Asta e o întrebare pentru un amic de al meu.
Cu câteva zile în urmă amicul meu se aventura în pădure, lui îi place să exploreze orice legat de natură, (mă rog, nu intru în detalii, nu asta e important) și a găsit un card de telefon pe o bancă lângă o cabană.
Problema e că l-a mâncat mama ei de curiozitate și l-a introdus în telefonul lui cumpărat recent, nou nouț.
Toate au fost bune și frumoase până când a intrat la galerie și a rămas complet șocat de ce a văzut acolo.
M-a sunat speriat explicându-mi ce-a văzut.
La început nu l-am crezut, fiindcă am crezut că îmi face o farsă proastă, dar când a venit la mine acasă să îmi arate m-am speriat și eu să fiu sinceră.
Erau 11 poze în galerie, 4 erau cu niște câini spânzurați, una cu o pisică făcută praf pe asfalt, probabil călcată de vreo mașină, o poză cu o persoană necunoscută care și-a făcut selfie în oglindă.
Purta un hanorac negru cu glugă care îi acoperea fața complet și era făcută pe întuneric cu o lumină, lanternă ceva de genul lângă el pe chiuvetă.
Iar altele făcute în ceață și nu se înțelegea nimic din ele.
Dar ce m-a speriat era o poză, aparent cu o femeie, fată, nu știu sincer.
Avea părul negru creț, era întinsă pe un pat într-o poziție nu tocmai confortabilă, acoperită de o pătură murdară pe aproape tot corpul și față, în afara membrelor și a părului.
Lângă ea se vedea pe așternut o pată mare de roșu închis, aproape negru, ce pare a fi sânge.
Vă dați seama ce reacție am avut când am văzut așa ceva.
Prietenul meu a scos cardul din telefon și are de gând să-l ducă la poliție.
Părerea mea e că nu e o idee prea bună, fiindcă nu știu dacă poliția o să-l creadă sau dacă acea persoană chiar e moartă, mai ales că nici nu i se vede nici fața.
Voi ce credeți că ar trebui să facă? E o idee bună să meargă cu cardul la poliție? Nu știu ce să fac cu el, că plânge și zice că are coșmaruri noaptea și nu știu cum aș putea să-l ajut eu.

13 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Pai,asta e o problema.
Din punct de vedere moral, ar trebui sa-l duca.
Din punct de vedere personal(al meu) ar CAM trebui sa-l duca.
Dintr-un punct de vedere care are legatura cu siguranta personala, ar fi o idee buna(intr-un anumit fel) sa nu-l duca.
Chestia e ca poate fi in joc viata unui om.Nu e de gluma.Nu e de stat 7 zile si 7 nopti sa te gandesti ce sa faci.
Daca il duce(si asta recomand), ar putea sa spuna ca s-a uitat abia cu putin timp inainte sa ajunga la politie, caci isi uitase de card/nu-l prea interesase.
Sa nu ascunda data la care la gasit, caci poate fi un amanunt esential.
Trebuie sa il predea, in opinia mea, dar ca sa nu aiba vreo problema trebuie sa fie cinstit cat trebuie si sa omita adevarul unde trebuie.
Si nu, nu exagerez.Sa duca cardul cat mai repede.

| nooneishereboo explică (pentru RKBlue):

Înțeleg ce vrei să spui, dar în același timp îmi fac griji că dacă e decât o farsă făcută de un tembel și o să o încurce amicul meu, ducând cardul la poliție.
Zic și eu, e cam suspect că cineva a lăsat un card așa la vedere.
Da, într-o pădure unde oamenii nu prea circulă, dar totuși...

| Michaeel a răspuns (pentru RKBlue):

Ai vazut prea multe filme politiste...

| Michaeel a răspuns (pentru RKBlue):

Daca e sa fie adevarate pozele alea si sa fiu un pshihopat in spatele lor crezi ca fix in padure lasa ala cardul de memorie? In locul unde sunt sanse sa fie gasit si cineva ca domnul asta de fata sa vrea sa il duca la politie.Citind raspunsul tau m-a facut sa simt ca in ''How to get away with murder''.

| nooneishereboo explică (pentru Michaeel):

Nu știu. Poate vrea să fie prins?! Mai sunt nebuni din aceștia. Deși, mă și îndoiesc în același timp.
Habar n-am.
Dar de un lucru sunt sigură, dacă nu introducea împuțitul acesta de card, poate era mai bine.
Că este cardul de telefon a unui nebun sau nu, unele lucruri mai bine rămân neștiute.

| RKBlue a răspuns (pentru Michaeel):

Si daca nu e o farsa?
Nu am vazut prea multe filme politiste, ci am vazut mai multe DOCUMENTARE.Stii tu, chestiile alea care prezinta fapte reale.
Am vazut chestii mai idioate facute de criminali.Am citit despre chestii mai idioate facute de hoti si criminali.
Poate ca nu-i adevarat, dar eu, cel putin, n-as risca.

| RKBlue a răspuns (pentru Michaeel):

De unde sti ca l-a lasat?
Poate a trebuit sa fuga repede de acolo si i-a cazut cardul.
Partea ciudata nu mi se pare cardul(care da, are destule sanse sa fie cu poze de pe net) ci faptul ca acel prieten era singur in padure.
Adica, nu as merge singur niciodata.Nici o persoana pe care o cunosc nu ar merge singura.
Doar gandul la niste animale salbatice ar trebui sa fie de ajuns sa te faca sa mergi cu cineva.

| RKBlue a răspuns (pentru nooneishereboo):

Poti sa cauti pozele pe net. Daca le gasesti, inseamna ca e o prostie numai si nimic mai mult.

| nooneishereboo explică (pentru RKBlue):

Primul lucru care l-am făcut, a fost să caut pozele pe net. Nu există aceste poze pe net

| nooneishereboo explică (pentru RKBlue):

Lui îi place să exploreze păduri și alte locuri mai părăsite de civilizație, așa e el o fire mai singuratică.

| RKBlue a răspuns (pentru nooneishereboo):

Daca nu sunt pe net, mai bine le-ar duce.Parerea mea.
Pana la urma, trebuie sa faca ce considera el ca-i corect.

| Michaeel a răspuns:

Asta patesti cand iei ce nu iti apartine, cel mai probabil erau niste poze de pe dark weeb sau de pe pinterest.Nu te speria degeaba si nici nu merge la politie ca tu practic ai ceva ce nu iti apartine si poate fi considerat furt.Chiar si daca ma insel, crezi ca alora le pasa ca ai gasit tu un card cu poze creepy? Uita-te la filme horror ca sa nu iti mai fie frica de asa lucru nesemnificativ.Ce crezi, ca a fost cardul unui criminal in serie rolling on the floor aruncal intr-un rau si gata povestea.

| MValentin a răspuns:

Cauti pozele pe net cu cautatorul de imagini, daca se regasesc tot sa l duca poate persoana isi cauta telefonul. Si oricum din ultimele detalii mi-am dat seama ca ai înflorit bine totul, mai încearcă si citeste de la scriitori de carti cum sa ti o logica buna a întâmplărilor horror