| anonim_4396 a întrebat:

Azi stand intr-o statie de autobuz, statia plina de oameni, m-am uitat si eu unde se uita toata lumea, doi aurolaci, desfaceau cu o ranga usa metalica a unui chiosc. Toti se uitau nimeni n-a reactionat in nici un fel. Am mers la magazinele din jur, nimeni n-a vrut sa sune nici macar la politie (imi uitasem telefonul ) si o secunda am realizat ce o sa se intample daca criza asta economica va dura mult.
Reactionati in astfel de situatii?

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu am fost agresata pe strada de niste tineri beti.Era ghetus si mergem incet si cu atentie si ei, erau trei, au venit din spatele meu si se distrau impingandu-ma de la unul la altul.In momentul in care am vazut ca situatia se ingroasa si ca nu-i de gluma, m-am invartosat si i-am tras unuia din ei cu geanta in cap strigand dupa ajutor, fiind in fata Teatrului dramatic, unde era lume multa.In secunda urmatoare am primit o palma peste ureche de am cazut jos ai mi-au zburat ochelarii cat colo. Un cetatean s-a repezit sa ma ajute sa ma scol, era de vreo 45 de ani, si a avut intentia sa fuga dupa ei.Indivizii au luat-o fiecare in alta directie.Lumea din jur insa a strigat la aparatorul meu :au cutit, au cutit...nu va duceti! Si aparatorul meu s-a oprit.
Voi ce-ati fi facut? Ce mai puteai face? Mi-am adunat de pe jos ochelarii sparti si m-am dus acasa sa ma obojesc. A fost prima si singura palma pe care am primit-o in viata mea! Dar n-o s-o uit niciodata.Concluzia trage-o tu.

| MineaPeter a răspuns (pentru Elianna):

O... dureros.
Au mai fost situații în care să loviți pentru a vă apăra de cei periculoși? Chiar și autoapărarea mai poate salva pe cineva.

lolita
| lolita a răspuns:

In vara s-a intamplat o chestie destul de asemantoare. doi tipi il bateau pe al treilea pe o strada mai intunecata, se adunase o multime de lume in jur dar nimeni nu facea nimic, si nici nu au sunat la politie. tocmai ce mergeam sa vad ce se intampla si in momentul ala trecea o masina a politiei pe acolo, le-am facut semn cu mana sa oprereasca, s-au uitat la locul cu pricina dar au mers mai departe. in 5 minute probabil cineva a sunta la politie si respectivii s-au intors si au mers la locul respectiv sa opreasca bataia.
o alta data pe la 4 noaptea s-au auzit niste zgomate `pe afara, neam uitat pe geam si am vazut un tip ce sprgea masinile, sotul a sunat la politie si el s-a dus afara sa vada daca si pe al lui a spart-o. culmea este ca sotul meu l-a vazut pe individ si cand a venit politia -l-a descris. l-au prins pe tipul respaectiv cu o multime de casetofoane, gps ets si l-au identificat si l-au lasat sa plece acasa. din toate astea vreau sa zic ca daca as vedea ceva probabil nu m-as mai deranja sa anunt politia deoarece oricum nu face nimic. apropo, tipul respectiv care fura este in libertate nu a fost retinut nici o zi.

| AvalohAlyn a răspuns:

Cred ca as suna la politie. E singurul lucru care l-as putea face.Cred ca oamenii nu reactioneaza de frica sa nu devina niste victime.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Depinde, dacă mai sunt şi alte persoane care vor să coopereze.
Singur e riscant.
Nu ştii ce ''ajutoare'' din umbră pot apărea în favoarea infractorilor.

| Green a răspuns:

Nu stiu. thinking presupun ca nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@lolita dar hotul acum stie cine sunteti.
Si uite asa o sa vedem cum sunt omorati oameni in strada si o sa ne uitam ca la spectacol.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am un spray pe care l-am cumparat acum cativa ani buni, agresorul nu are timp nici sa te vada bine, daca m-a agresat ii pompez cateva picaturi in ochi si plec, desigur e tragic, acum sincer, politistii astia nemernici nu sunt buni de nimic, alta data erau jandarmi pe strazi, unde sunt aia care trebuie sa patruleze pe strazi, n-am vazut niciunul si credeti-ma ca eu strabat Bucurestiul asta in lung si in lat.Cand eram copil erau cate 4 pe strada treceau sa vada cum ne jucam si-si vedeau de drum toata ziua prin cartier. O sa ajungem ca-n Italia unde pe o raza de 100 de metri stau doua masini una la un capat si alta la celalat, cu carabine, copii se joaca pe balcoane nu in strada sau parcuri de teama sa nu fie ucisi de drogati sau furati pentru rascumparare.