| Doarunaltutilizator a întrebat:

Bun,sa zicem că vedeți pe cineva cum urmează să se arunce de pe bloc sau de pe un pod,voi îl întrebați ce motive are sa o facă iar el o sa va spună că și-a pierdut banii,casa,familia și că nu mai are pe nimeni și nimic, întrebarea este ce i-ati mai putea spune că să îl faceți să renunțe la suicid?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Nimic e alegerea lui. Viața are sens doar că ești legat emoțional de un scop, că e vorba de familie, casă, prieteni, etc., în lipsa acestui sens pe care tu ți-l faci printr-un afect emoțional viața nu merită trăită, e o letargie.
Întrebarea e: I-aș putea reda unui care a pierdut totul motivația de-a trăi?
Dacă răspunsul e nu, atunci să-l ți în viață nu e salvare, ci tortură.

Sau ca să o zic mai explicit tu ești singura persoană care te poate salva de tine.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

As apela la un negociator ala se pricepe la discutii.

| sabin89 a răspuns:

Viaţa nu înseamnă numai casă, bani, familie...Mai înseamnă stiinţă, muzică, artă, tehnologie, excursii, călătorii si încă multe.

| Drimmero a răspuns:

'Viata e prea frumoasa ca sa ti-o iei singur ca boul, uita-te la oamenii care sunt in stadii terminale de boli nasoale ca si-ar da macar averea materiala pentru a avea sanatatea de altadata,, ei si-ar dori sa aiba situatia ta, dar macar sa fie sanatosi si sa mai traiasca, daca vrei sa nu mai traiesti, ai curajul si fa schimb cu situatia lor, dar lasa-i pe ei sa traiasca, caci asta isi doresc' si ii lovesti la corason pe sinucigasi imediat.

| Freya1 a răspuns:

Probabil as vorbi cu el, i-as povesti din viata mea sau din cazurile stiute de mine iar daca el considera ca nu mai are nici o speranta nu il pot opri.In fond viata ca sa o traiesti trebuie sa vrei si din perspectiva mea decat daca esti bolnav sau nu mai ai forta fizica ai o oarecare justificare pentru un asemenea gest.Indiferent de ce spun alti durerea sau neputinta fata de tine si de cei din jur o simti doar tu, asa ca nici un alt om nu are de unde sa stie cat de mult te chinuie pe tine sau care este limita ta.

| RainmakerX a răspuns:

De unde stii ca nu o sa ajungi intr-un loc mult mai rau ca asta?

| Steregoi a răspuns:

Daca nu ar mai avea nimic ar fi mort. Daca Dumnezeu nu ar exista nu ar exista nici el si ar fi mort si nici nu s-ar fi nascut sau n-ar fi venit in existenta. Dumnezeu are grija si de morti si de vii. Sa nu-si doreasca moartea pentru ca ea va veni oricum. Dumnezeu va decide daca totusi va mai veni moartea. Dumnezeu va readuce la viata in carne si oase morti din pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt convinsă ca i-as face un bine, nici lui, nici societății, dacă l-as împiedica sa se sinucidă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As spune ca minte. Totusi prea putini se sinucid din cauza asta, majoritatea care o fac nu au cine stie ce probleme. Pur si simplu isi urãsc propriu zic corpul si lumea fizica atât de tare incât ajung in pragul sinuciderii.

| Pomorișaț_Bogdan_1969 a răspuns:

Vorba lui Eugen Ionesco- daca vrei sa fi fericit uite-te in jos nu in sus - in jos(ul tau ) ve descoperi persoane cu probleme mai mari ca ale tale, in schimb daca te uiti in sus vei vedea persoane cu probleme mai putine ca ale tale, iar cum stim toti ca in fiecare om exista invidie - la unii mai mare la altii mai mica, dar. EXISTA

| Steregoi a răspuns (pentru Pomorișaț_Bogdan_1969):

Si daca se intampla sa fie omul cel mai prapadit dintre toti oamenii nu are nici o valoare vorba lui Eugen Ionesco.

| Doarunaltutilizator explică (pentru Pomorișaț_Bogdan_1969):

Steregoi are dreptate,aici e vorba de cel mai prăpădit om,ce optimism ar putea să aibă, banii, familia, casa, asta înseamnă tot ce are!