| AndraIrinuca a întrebat:

Am 16 ani și am o problema foarte mare. Am enurezis de când m-am născut, adică fac în pat noaptea, când dorm, fără sa-mi dau seama. Nu fac în fiecare seara, doar o data la câteva zile. Câteodată nu fac deloc câteva săptămâni iar apoi îmi dau seama ca iar am făcut.
Oricum, nu asta e problema. Problema este ca ieri am dormit acasă la o prietena si s-a întâmplat sa fac în pat. Am mai dormit de 2 ori la ea și nu s-a întâmplat asta, iar acum nu știu cum sa-i zic nici ei nici mamei ei sau dacă sa-i zic. Nici măcar nu știu dacă și-au dat seama de asta. Nu era foarte ud patul, doar puțin umed, dar tot ma simt super prost și nu știu cum sa mai vorbesc cu ea acum. Va rog spuneți-mi ce credeți ca ar trebui sa fac!

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca iti este o prietena buna si ai incredere in ea, ii poti spune despre problema pe care o ai, dar daca nu iti este o prietena de incredere, mai bine eviti acest lucru pentru ca dupa aceea poate spune mai departe la colegi si alti prieteni si te face de ras. Ma gandeam ca poate o solutie ar fi sa porti absorbant cand mai mergi la prietena ta acasa, astfel nu o sa se mai intample sa se umezeasca patul.

| AndraIrinuca explică (pentru Aasdfghj):

Mi-e frica sa ii spun eu prima ce s-a întâmplat deoarece e posibil ca ea sa nu și fi dat seama și sa ma fac mai rău de ras. Dar pe de alta parte dacă nu ii spun și afla poate nu vrea sa mai vorbească cu mine sau și a făcut o impresie greșită despre mine. Și nu cred ca dacă afla o sa îmi spună ea ca totuși nu e o întrebare pe care sa i-o adresezi unei persoane. Suntem destul de bune prietene cam de 5 ani deci nu cred ca le ar spune altor colegi. Dar pur și simplu ma simt prost și mi-e rușine sa mai dau ochii cu ea sau familia ei.

| Aasdfghj a răspuns (pentru AndraIrinuca):

Inteleg dar e posibil sa isi fi dat seama dar sa nu zica nimic si cine stie ce gandeste, de asta ar fi bine sa ii spui. Inteleg ca e rusinos dar ii poti scrie de exemplu un email sau un mesaj pe whatsapp.

| AndraIrinuca explică (pentru Aasdfghj):

Sincer ma gândeam sa ii zic în fata chiar dacă e mai ok dacă ii dau mesaj dar nu prea vreau sa am asta în conversație happy

| vmalex21 a răspuns:

Din intamplare am o vecina care a avut problema similara.S-a dus in Italia la un tratament iar problema s-a ameliorat.Are 20 ani, o viata sociala, prieten, etc dupa ce ani la rand a avut problema asta.Nu e de ras si nici de glumit pentru ca o astfel de problema iti poate afecta viata sociala.Cat despre zis... discuta cu ea sa vezi daca are vreo schimbare in comportament dar nu pomemi deocamdata despre aceasta problema. Daca cumva te va intreba si ai incredere in ea ii poti spune ca ai o problema de ordin medical.

| AndraIrinuca explică (pentru vmalex21):

Mulțumesc pentru sfat! Asta ma gândeam și eu sa ii zic în caz ca îmi zice ceva