| Faranume97 a întrebat:

Buna,am o relatie de un an și trei luni cu prietenul meu, totul e bine între noi, ma ajuta in orice, ma respecta etc…. Problema e ca de când sunt cu el îmi cere sume mici de bani și mi-i da inapoi, el are câteva mii de euro datorii la banca și la prieteni, nu știu exact suma, dar sa zicem ca vreo 8000 9000 de euro,(locuim in Anglia de 1 an) acum câteva zile mi-a zis dacă-i pot da cu împrumut câteva mii de euro sa scape de niște datorii și eu chiar nu știu ce sa fac, e vorba de câteva mii, nu sute, practic sa-i dau de la mine sa se scape de datorii in partea cealaltă ca după sa fie dator mie, chiar nu știu ce sa fac. Nu știu dacă trebuie sa am încredere așa mare in el, adică e totul bine între noi, dar na, nu pot cunoaște un om intr-o viața d-apai intr-un an, voi ce ziceți? Ce ați face in acest caz?

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai daca te ajuta si te respecta si ti-a dat intotdeauna banii inapoi, de ce te codesti sa-l ajuti si tu cand are nevoie?

O prietenie adevarata este reciproca si daca ti iti este bine cand primesti ajutor de la el, de ce nu i-ai face si tu acest favor inapoi?

| Faranume97 explică (pentru Violleta2022):

Eu nu am cerut niciodată de la el, dar mi-a dat și foarte greu niște bani inapoi, pe lângă banii care era tot o suma mare, care încă mai trebuie sa mi dea niște bani inapoi mai îmi cerea și sume mici care mi le dădea imediat inapoi, de asta mi e frica, ca acum a cerut o suma foarte mare.și suma aia care i am mai dat mi-a dat-o după un an și mai trebuie un sfert din ea

| Violleta2022 a răspuns (pentru Faranume97):

Spune-i in fata ca nu vrei sa-i mai dai imprumut, fiindca nu ti-a inapoiat inca sumele mari imprumutate si in felul asta se va rusina si nu-ti va mai cere niciodata, dar nici nu cred ca te va mai ajuta, cu nimic.

| Faranume97 explică (pentru Violleta2022):

De acum încolo voi vedea ce fel de om va fi, poate ii voi da într-un final dacă văd ca nu se supăra sau ceva de genul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa 1 an si ceva, cam stii ce poate un om, cand minte si cand e serios.

Eu i as da banii doar daca am locui impreuna si ar fi o relatie serioasa si mi ar da dovezi concrete ca foloseste banii sa achite datoriile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În acest caz, ca să nu pierd prietenia cu el, nu i-aș da bani.

| dullcat a răspuns:

Buna.Asculta-ti intuitia.Chiar este imposibil sa cunosti un om intr-un an, deci eu te sfatuiesc sa nu ii dai o asemenea suma enorma cu imprumut fiindca risti enorm.

| relian a răspuns:

Eu zic sa nu-i dai.Asta e felul lui dea fi, asa o sa faca mereu, o sa fie dator. Daca il ajuti azi, mine va fi la fel de dator, nul ajuta cu nimic faptulc a tu l-ai ajuta, ba il face sa se afunde si mai mult in mocirla unde este, vazind ca are de unde.

Spune-i ca nu ai, ori spune-i ca nu-i dai, pentru ca asa o sa il inveti mai rau, o sa-i faci si mai rau ajutindul.

Dar cum zic, oamenii ca iubitu tau, cunosc si eu destui, asa o sa fie toata viata laughing
O fi el cum spui, ca e totul bine intre voi, dar de fapt nu-i deloc asa.E bine intre voi pana cand nu-i mai dai laughing ia sa vezi dupa ce o sa faca, o sa vezi ca n-o sa mai fie asa de bine intre voi.

Fa ce vrei, desi sai dai mii vorba ta, e deja cam mult, ai muncit pentru banii aia, nu iai gasit in drum, iar el cine stie in ce rahaturi mai intra, sau poate dispare si tu ramai cu degetul in gura, cu ochii in soare.

Nu il cunosti decat de 1 an, asa ca nu stiu de este o idee buna.Eu nu i-as da, doar daca las cunoaste f bine, desi sa cunosti un om f bine, slabe sanse, numa din experienta, ori de la cunoscuti deai lui, care il stiu f bine cum este.

Vorba cuiva, e in Anglia, de munca gaseste, daca a ajuns in halul asta, adica sa fie mereu dator putred, nu vad ce mai sta pe acolo.

Nui da, trimite-l la munca, invatal sa nu mai f.uta banii aiurea, asta daca mai vrea sa stea cu tine.
Pfff acu am citit, spui ca inca mai are sa iti dea laughing nici nu te gindii sai mai dai ceva, nici nu are rost sa mai intrebi, ori sa stai la discutie.

Dar tu, altul nu poti gasi, un barbat asa mai normal zic? Dal la jalea pe asta, oricum nu-i bun pentru tine, sincer iti zic, nu-i bun, asa ca lasa-l, apare el altul, cu asta nu ai nici un viitor.

| Hyperion7 a răspuns:

Decât cu cineva putred de dator, parca singurătatea nu mai pare atât de urâtăbig grin

| VoidEternal a răspuns:

Nu îl ajuți cu nimic dacă îl împrumuți. Trebuie să învețe să se descurce cu ce are. Dacă tot împrumută de la unul ca sa dea la altul, o să se îngroape din ce in ce mai adânc în datorii.

| Miruna333 a răspuns:

Nu as face asta. El este barbatul, nu i-as da, imprumuta bani.
Este fix problema lui si si-a facut-o cu mana lui. Nu ai vreo responsabilitate in privinta asta. Daca are atatea datorii pana si la prieteni, spune multe despre el. Lipsa sigurantei financiare=nu poti avea incredere in el.
Nu ar face asta daca nu ar avea vreun beneficiu. Sa scape de datorii? Tot iti va fi dator tie. Alege sa faca asta cu un scop. Exista riscul sa iti dea banii foarte greu ori deloc. Nu ai garantia ca iti va mai da vreun ban inapoi din moment ce nu semnati vreun act. Ce barbat e ala care ii cere bani femeii? Penibil.

| User2683 a răspuns:

Eu nu i-as da. Mai ales ca sunteți doar intr-o relatie, situatie diferita de o casatorie, unde banii sunt la comun.

Cred ca omul ar putea oricand sa o stearga cu banii tai. Stiu oameni care erau in relatie de 3 ani si tot s-a intamplat ceva de genul...

Nu stiu situația detaliata, dar eu una n-as avea incredere asa usor. Din ce motiv are datorii?

| Faranume97 explică (pentru User2683):

Nu știu ce sa fac, îmi pare rau de el pentru ca îl iubesc, dar nu i pot da din cauza ca mi e frica

| User2683 a răspuns (pentru Faranume97):

Te cred, si are sens ce spui. Dar cineva care are atâtea datorii, e foarte probabil sa aiba vicii sau patimi care nu-s chiar usor de suportat. De asta te intreb din ce motive are datorii. Pentru ca daca are datorii ca a jucat tatal lui la pariuri pana a pierdut tot si a rămas si el cu datorii de pe urma tatalui lui si le plătește...aia e ceva. Dar daca are el vicii aia e cu totul alta poveste...caz in care recomand sa nu ii dai banii pentru ca ti-ai face rau si tie si lui.

Apoi, sa stii ca daca o sa te lase pentru ca nu ii dai bani, adica pentru ceva ce nu e responsabilitatea ta, inseamna ca nu e capabil sa isi asume responsabilitati. Si nu stiu daca vrei sa ai de a face cu asemenea oameni.

Si pana la urma ia-o logic. Daca tu ii dai lui banii tai, stransi, probabil ca vei avea din ce trai, dar tu ai muncit pentru ei. Poate ai un motiv pentru care i-ai strans. Gandeste-te cat de rau ti-ar parea daca nu ti i-ar mai da inapoi. Dupa tu ce o sa faci? O sa te împrumuți si tu la randul tau? Nu are sens.

Discuta cu el si explica-i ca tii la el, dar ca nu poti sa iti asumi responsabilitatea lui, si ca il rogi sa nu se supere, dar nu il mai poti ajuta cu bani.

| anonim3248 a răspuns (pentru Faranume97):

Îl poți ajuta doar cu bani de mâncare până ia salariu.

| anonim3248 a răspuns (pentru Faranume97):

Nu poți recupera banii de la el dacă îi dai o sumă mare.

| anonim3248 a răspuns (pentru Faranume97):

Tu dacă îi dai și 10.000 de euro el nu este obligat să îți mai dea banii înapoi.

| victorvk a răspuns:

Dacă îl iubești și el te iubește, aveți o relație, nu înțeleg sunteți fiecare cu bani lui cum vine asta?