| PrintesaGumitaa a întrebat:

Buna, am o "vecina" care e cu aproxativ 3 ani mai mare ca mine si are si copil.
Tot timpul cand o intalneam, eu eram cea care saluta prima de si ea cand ma vedea lasa capul in jos sau se uita in alta parte.
Pana intr-o zi cand tot asa iar ne-am intalnit si ea se facea ca ploua, m-am enervat si nu am mai salutat-o. Evident ea nu a spus nimic si a trecut pe langa mine cu nasul pe sus.

Acum, mama spune ca nu am procedat corect, ca suntem vecini si ca eu trebuia sa o salut pentru ca sunt mai mica ca ea, chiar daca ma enerveaza.
Dar mie nu mi se pare corect ca de fiecare data eu sa fiu cea care initiaza salutul si ea abia sa deschida gura, ca si cum as fi inferioara ei, sau sa se uite in alta parte, ce mare scofala ca are copil, asta nu inseamna ca e o doamna si trebuie respectata, ca cine e ea. Daca suntem vecini ar trebui sa faca si ea un efort si sa ma salute, sau macar sa nu mai treaca cu nasul pe sus.
Si eu cunosc persoane mai mici ca mine iar atunci cand le intalnesc avem un contact vizual, asa cum e normal si ne salutam deodata sau ei primi si invers.

Voi ce credeti, cine greseste?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mama ta, tu ai dreptate, dar de ce nu vorbești cu ea urâțico? spune-i direct in fata de ce nu te saluta ca esti vegetariana si nu o manci

| PrintesaGumitaa explică (pentru RAY):

Ehh, pot sa traiesc si fara salutul ei laughing

| RAY a răspuns (pentru PrintesaGumitaa):

Te cred ca poti trai urâțico si fara sa o mânci

| Freya1 a răspuns:

Da greşeşti pentru că îţi pasă.
Ai salutat-o o dată de două ori iar ea nu vrea asta e, nu o mai saluţi. Cum ai spus adineauri "pot trăi fără salutul ei", aşa că...

| OldSoul a răspuns:

Poate ii este rusine ca la varsta ei are copil si asa vrea sa te evite.
Nu stiu, cel putin la asta m-am gandit cand am citit primele randuri din intrebare.
Tin sa precizez ca nu am idee ce varsta ai tu, deci prin urmare nici ea.

| LPCTSTR a răspuns:

Mama ta.
Eu nici nu mai consideram că există.
În fond, salutul doar te distrage și, consider eu, este doar o pierdere de timp.

| RainmakerX a răspuns:

Daca lasa capul in jos dupa ce te-a vazut, inseamna ca nu vrea sa te bage in seama asa ca nu are rost sa o saluti. Ma enerveaza persoanele de genul... dupa a 3-a abatere trec pe langa ei fara sa spun nimic.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa o saluti sunteti de varsta apropiata si in nici un caz nu trebuie sa ii vorbesti cu "dumneavoastră" sau cu"sarut-mâna". Daca te simti asa stanjenita cand trece pe langa tine prefate ca te uiti la ceas ca sa eviti un contact vizual cu ea!
Ea nu iti e prietena sau vreo verisoara sa inceapa sa te salute ea prima, nici nu e obligata sa te bage in seama, daca nu te baga in seama nici tu sa nu o faci! iar daca mama ta te intreaba ii zici ca saluti toti vecinii cand ii vezi.

| PersonajFictiv a răspuns:

Maica'ta greseste.
Daca ai salutat-o si ea nici macar nu ti-a raspuns la salut si a mai dat dovada si de arganta...sau poate ca nu era aroganta,poate doar nu vrea sa fie salutata de vecinii ei,deci nu o mai saluta din moment ce nu ii face placere sa fie salutata de tine.

Mama ta greseste pentru ca te pune sa o saluti,cand clar nu ii face placere sa fie salutata de tine sau de toti vecinii ei, las-o in pace si gata, nu e obligata sa te salute daca o saluti.
Ma salutau si pe mine persoane de care imi era scarba, daca stam in aceeasi zona nu inseamna ca suntem prieteni si trebuie sa ne intelegem, nu inseamna ca suntem pe aceeasi lungime de unda, nu as putea sa salut cu placere o vecina barfitoare de exemplu...intelegi esentialul.

| BlackRose03 a răspuns:

In locul tau dupa prima data cand si-a intors capul in alta parte as fi inceput sa fac la fel mereu cand o intalneam.Trateaz-o la fel, nu merita sa o saluti aratandu-i ca o respecti daca este o nesimtita.
Nu-ti asculta mama ca greseste.

| PrintesaGumitaa explică (pentru BlackRose03):

Thx, am inceput sa o tratez la fel de la acel incident happy

| Justme1997 a răspuns:

Mama ta greșește, nu are rost să saluți dacă nu te salută. Totuși, eu nu cred că fata se simte superioară ci inferioară, eu cred că ii e rușine că are copil și de aia nu dă ochii. Nu că ar fi o scuză, dar așa cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu, pentru ca iti pasa de lucruri care nici macar nu sunt pe aceeasi treapta a importantei cu " Ba, trebuie sa-mi cumpar hartie igenica astazi. ".

Este o persoana care nu inseamna nimic pentru tine, singurul lucru pe care il aveti in comun e ca locuiti in acelasi bloc sau cartier, si probabil nici n-ati avut discutii mai lungi de " - Ce faci? - Bine, tu? ".

De ce sa saluti o persoana care indeplineste punctele alea de mai sus? Iti pierzi timpul.

| Tpuist a răspuns:

Eu nu salut decât persoanele care merită și când merită.