| Cris1Taekookblack2 a întrebat:

Bună. Aș dori să întreb ce înseamnă atunci când visezi pe o rudă apropiată moartă, strigând după ajutor?
Acesta a decedat din cauza unui incendiu.
Se spune că atunci când ai un vis de acest gen, persoana respectivă ar putea fi neliniștită și că are nevoie de ajutorul tău, însă nu are logică din moment ce persoana respectivă este decedată.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt doar vise generate de nelinistile noastre de peste zi. tu ai aflat ca a murit in incendiu si imaginatia ta iti spune ca el struiga dupa ajutor. Ceea ce este posibil atunci, cand a murit dar nu mai este posibil sau credibil acum, dupa ce este la 2 m sub pamant de o buna bucata de vreme.
Dumnzeu sa-l odihneasca!
Da-i ceva (de mancare) de pomana si nu-l vei mai visa!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ceea ce se spune nu are logică, are psiho-logică. El este încă viu în mintea ta. Acolo în mintea ta, el are nevoie de ajutor.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Probabil că te-a afectat modul in care a sfârșit.

Dacă ești credincioasă, atunci poti da pentru sufletul lui, ceva de pomană, unui om sărac.

Tu, ori cineva din familie, e bine să rugati un preot ca să-i facă o pomenire, fie la mormant, fie la biserică (eu așa as fi facut, dacă as fi avut un vis atât de tulburător)
Se merge doar cu o pâine, niște vin (1 l) si câteva lumânari.
Restul aduce preotul.

Nu trebuie sa inviti pe nimeni. Prezenta ta sau a familiei e suficientă. Slujba de pomenire e aceeași.
Acum, e alegerea voastra, daca ii faceti sau nu... happy

Dumnezeu să-l ierte!