| Andreeadeea23185 a întrebat:

Ce este o educație aleasă "nodila"/ de prințese chiar laughing)
Cum poți capătă o astfel de educație, daca nu ai primit-o de la părinți, bunica etc.
Ce înseamnă să fi copilăros, răsfățat sau arogant?
Fara definiții din dec, pe ale și eu le cunosc, aș dori opinia voastră!
Va mulțumim anticipat!

9 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Tu singura te educi, fara ajutorul parintilor sau a rudelor (asta daca caracterul tau poate fi destul de independent). Modelele, parerea mea, sunt doar aprente, fara o legatura cu viitorul tau propriu si trebuie doar sa ito creeze o idee despre ce poti face tu. Insa ai grija, nu iti "condamna" viitorul in a urma modele, tu singura trebuie sa devii propriul model.
Depinde de cat de buna la suflet esti. Ca de exemplu, un suflet bun, intotdeauna va observa raul si va incerca sa devina mai bun, sa indrepte si sa schimbe lumea.
Sa fii copilaros inseamna sa ai o legatura foarte stransa de copilarie, sa fii mereu fara griji, voios, etc. Insa asta reprezinta doar un sentiment retrait in functie se starile de la acel moment, exceptie fac persoanele care au acest sentiment cusut in caracter.
Sa fii rasfatat... aici deriva multe dar prefer sa iti spun esentialul: Fiindca aduci aminte de educatie, prespupun ca vrei sa ma leg mai mult de copii, nu de adulti.
La copii, rasfatul este mereu (daca nu, intotdeauna) creat de parinti avuti. Ei sunt intr-un continuu puf, si din pacate indrumati doar de bani. Aici intervenind aroganta, ei privesc totul de la un nivel foarte sus, de la nivelul avutiei. Sunt dispretuitori fata de ceilalti, se prefac ca nu exista, in timp ce unii copii traiesc din ce au si din ce isi permit parintii.

In general, caracterul determina educatia inca de mic copil, sub influenta modelelor. Aici contribuie aroganta si rasfatul, tocmai datorita modeleor primite.
Trist este faptul ca un copil nu isi poate schimba atat de usor caracterul (in cazul in care are un caracter rau).
In esenta: Caracterul este detarminat de influente si cu greu poate fi schimbat.

| Andreeadeea23185 explică (pentru LPCTSTR):

Mulțumesc mult!
Mă ajutat foarte mult răspunsul dumneavoastră!

| Lioana a răspuns:

Pentru o educatie aleasa citeste in primul rand Codul bunelor maniere. Apoi citeste cat mai multe carti ca sa poti purta conversatii inteligente in mediile in care te invarti. Ar mai trebui sa fi atenta la modul in care te imbraci, sa fie adecvat fiecarei situatii si de bun gust.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Lioana):

"Codul bunelor maniere" nu-si prea gaseste locul in acest caz pentru ca ea se refera mai mult la moralitate.
Plus ca "educatia de printesa" exista numai datorita unor parinti foarte exigenti. Bineinteles ca nu tuturor parintilor le pasa de cat de manierati sunt copii lor, deci nici nu investesc in asta.
Dar da, bunele maniere intotdeauna vor fi un plus care "va da la ochi" (adica va fi observat).

| Andreeadeea23185 explică (pentru Lioana):

Mulțumesc mult!
Codul bunelor maniere îl citesc în prezent.De asemenea, și alte cărți, deoarece lectură nu este străină de mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copilaros sau rasfãtat nu e tot una cu arogant, nu ai ce educatie sa primesti tu de la bunicã, educatia o primesti de la taicãtu daca a fost prezent in copilaria ta, si te-a pus cu burta pe carte nu sa ai figuri in cap, de printesa când cresti.

| Andreeadeea23185 explică (pentru anonim_4396):

Știi că au înțelesuri diferite laughing)), voiam o definiție diferită pentru fiecare, insa nu chiar o definiție, mai exact o opinia personala despre aceste cuvinte, ce reprezintă pentru voi, doar am precizat că definițiile din dicționar le cunosc și eu.
Mă refeream la educație privind eticheta si conduita, modul în care trebuie sa te comporți in societate, cei 7 ani de acasă etc.
Nu cred că acest comportament "regal" se referă la a fi cu nasul pe sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

Totul tine de prima impresie, nimeni nu iti stie tie "bunele maiere" o datã ce faci o impresie buna, esti privitã cu ochi buni, impresie proasta invers. Foarte creierul uman e foarte complex doar in cateva secunde oamenii judeca dupã cum te imbraci, misti, limbajul non-verbal, tonul vocii (subtire si suav la fete, gros si lent la barbati) etc invatã sa-ti perfectionezi astea mai mult sa stii sa obti ce vrei, nu sa te comporti frumos cum te-a invatat mama si Tata deoarece asa esti de multe ori calcatã in picioare.

| Andreeadeea23185 explică (pentru anonim_4396):

Știu că în ziua de azi nu mai sunt apreciate aceste valori, logic că am sa adaptez aceste "regului" pentru perioada in care trăim.
Eram destul de curioasa despre acest stil de educație nobila deoarece îmi pare foarte elegant și interesant, crezând că aș putea adăuga unele lucruri de acolo pentru a avea un aer mai elegant, mai demn, cum ai zi, sa fac o impresie bună.