| anonim_4396 a întrebat:

cred ca ati avut mai multi o problema de genul in viata... locuiesc cu prietenul meu in chirie intr-o casa impartita in apartamente, cu curte comuna si intrari separate. In aceasta casa mai e o familie cu doi copii si doi caini un pitbull si inca unul mic, nu stiu ce rasa. De cand ne-am mutat aici, de 3 luni,cainii sunt in curte si nu putem sa iesim si sa intram in casa decat daca-i sunam sau ne certam cu ei,cainii latra si sar pe noi, dau sa ne muste si ne este frica. Am sunat si proprietarii de o mie de ori care sunt plecati din tara si le-am spus tot, au spus ca vb cu ei si tot nu vor sa inteleaga, sunt redusi mintal, cand le spunem sa si ia cainii in casa sau in spate in gradina ne jignesc, ne fac prosti si nesimtiti. Nu stim ce sa mai facem, au zis ca daca ii omoram ne dau in judecata, ne-am gandit si la asta.Am luat spray cu piper, degeaba le dam... daca mergem la politie avem vreo sansa? Nu mai putem rezista asa, acum le spunem sa bage cainii, peste 30 min sunt inapoi afara.Sigur ii lasa cu rea vointa.Plus ca mint f mult, astazi l a facut pe prietenul meu prost si am auzit din casa si cand am iesit singura din casa erau tot afara si i-am spus ca l-a facut prost si a zis ca nu-i adevarat, ca proasta sunt eu.Credeti ca daca l-as otravi ar avea ce sa-mi faca? Multumesc pentru raspunsuri.

4 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Nu suporti omul, ce treaba ai cu animalul? Cainele nu-i de vina ca-i stapanul prost. Dati dovada de inteligenta si renuntati la razboiul prostesc. Stati de vorba cu ceilalti, spuneti-i ce va deranjeaza si incercati sa rezolvati lucrurile nu prin cearta, ci discutand. DAca nu se poate, mutati-va. Daca nu puteti, indurati nesimtirea si ignorati-i pe cat posibil.

| Alexandra2519 a răspuns (pentru AutumnDay):

Sunt retardati., nu ai cu cine sa vb, am vb si frumos si urat cu ei si in toate felurile. Dupa ce ca mint f mult si pe proprietar si pe noi mai si injura

| cristimihailov a răspuns:

Daca cainele te ataca sau este in pozitie sa te atace, intreaba asta la politie si faci plangere penala impotriva lor.

Plangerea la politie va obliga aceasta la un moment dat sa vina sa verifice situatia, ceea ce se va si intampla.

In plus cred ca cel mai bine ar fi sa luati si o chestie cu ultrasunete sa va aparati de caini.

Otravirea cainilor nu ajuta. E vorba de stapani aico.

| wildthing a răspuns:

Sa nu faci greseala de a abuza cumva animalele, pentru ca in incercarea de a te apara, ajungi sa ai tu probleme cu legea. Daca nu ma insel, e caz penal. Daca pur si simplu nu mai puteti suporta, eu cred ca cel mai bine ar fi sa mergeti la politie, sa le prezentati situatia si sa-i intrebati ce-i de facut.