| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Dacă un bărbat căruia i-a murit soția acum aproximativ 4 ani și dorește să-și refacă viața mai păstrează poze cu aceasta pe rețelele de socializare gen Facebook și WhatsApp, pe fiecare rețea de socializare având câte 2 conturi, unul cu pozele soției datând de când ea era în viața și cu mesajul " te iubim & te păstrez în inimă ", înseamnă că chiar a iubit aceea femeie cu adevărat? Poate un bărbat căruia i-a murit soția având aproape 30 de ani de căsătorie să se îndrăgostească din nou? Sau este vorba doar despre nevoia de a avea o femeie alături?

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Clar a iubit-o. Si ii pastreaza amintirea tinind pozele. Si cit ii pastreaza amintirea, e imposibil sa se indragosteasca din nou. Doar daca timpul aduce cu sine uitarea mai e posibil. Dar asta se va stii cand el va renunta la a mai pastra afisate pozele cu cea care a fost sotia sa. Si asta depinde de el, de personalitatea lui, de cit de profunda a fost relatia cu sotia lui. Sunt lucruri pe care nu le poti uita nicidecum in viata, cum a fost pentru bunica mea relatia cu bunicul meu. La 20 de ani de la moartea lui, inainte de a muri, bunica mea m-a frapat cu o afirmatie: ca daca ar fi sa ia viata de la capat, tot pe bunicul meu l-ar alege. Intr-un asemenea caz, nimeni si nimic nu poate distruge ce a fost, nu poate da la o parte amintirea, pentru ca a fost prea frumos pentru a fi distrus.
El poate sta cu o femeie, dar doar ca sa nu fie singur, caci singuratatea poate fi chinuitoare dupa ce 30 de ani ti-ai impartasit viata. Si e nespus mai frumos sa iubesti si sa fii iubit decat sa stai singur, deci singuratatea e un regres clar in acest caz.

| aditimus a răspuns:

Daca barbatul a iubit-o si are deja copii nu ar mai trebui sa isi refaca viata depinde si cat este de tanar.

| anonim_4396 explică (pentru aditimus):

De ce nu ar trebui să-și refacă viața?

| aditimus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand iubesti din suflet si te dedici cuiva toata viata cum faci dupa ce te desparti iti vine sufletul inapoi dupa ce te-ai daruit?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

înseamnă că chiar a iubit aceea femeie cu adevărat? Nu.
Poate un bărbat căruia i-a murit soția având aproape 30 de ani de căsătorie să se îndrăgostească din nou? Poate oricând.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ar putea sa pastreze publice cateva poze mai importante cu ea, restul sa le ascunda (nu sa le stearga).
Daca a fost casatorit 30 de ani cu femeia decedata, are peste 50 de ani, deci alta mentalitate fata de tineret; cei spre 60 de ani sunt mai sinceri in ceea ce priveste trecutul, povestesc mai deschis despre despartiri voluntare sau involuntare.
"Poate un bărbat căruia i-a murit soția (...) să se îndrăgostească din nou?"
Da, poate. Isi poate comemora fosta sotie cu drag, si sa o iubeasca si pe cea noua. Sunt doua persoane diferite. Nu cred ca e doar nevoia de a avea pe cineva alaturi, nu face nimanui rau, daca iubeste o femeie de seama lui, care poate fi tot o vaduva, sau o persoana care nu a avut noroc in dragoste (pana atunci).

| relian a răspuns:

Tot la mosatu iti este gandul se pare laughing dal la jalea, de ce intrebi tot felul de chestii nu stiu, spui ca ai 29 de ani, dar pui intrebari de fetite adolescente laughing Daca si cu parca, lasa omu sa posteze ce vrea.Tu daca vrei ceva cu el zii omului ce vrei si ai terminat lucrarea.Neai zapacit de tot cu barbatul visurilor tale laughing da alti barbatii nu mai sunt prin lumea asta? Pe acolo pe la tine nu e nici un barbat,sa vorbesti cu el,sa stiu si eu, sa vrea ce vrei si tu? A iubito oare cu adevarat laughing pai daca a fost nevasta lui normal ca iubito cindva undeva.
Sa nu spui ca esti geloasa pe ala ca sia iubit nevasta laughing din cate vaz din ce inrebi,cam asta reiese. Vrei ca pe aici, cineva sa zica, na iubito soro, ala te iubeste numa pe tine, baga poze asa sa te faca geloasa, cam asta cred ca vrei tu sa ti se spuna, astea te face pe tine happy.
Ei uite ca nu-i deloc asa.Omu a fost casatorit,sia iubit nevasta,ca sia iubito toti ani sau doara un singur an,aia nu mai conteaza,tot ce conteaza e ca sia iubit nevasta,parca ai zis ca are si copii cu ea,ce vrei de fapt sa stii?
Vrei sa stii daca mai poate iubi si alta femeie? Normal ca se poate,asta daca gaseste o femeie de care sa fie atras f mult si pentru care sa simta ceva.
Un barbat sau o femeie se poate indragostii de X ori,atat timp cat are de cine,daca gaseste persoana compatibila,care sa il atraga so atraga,atunci se va indragosti,fie ca vrea, fie ca nu vrea, indroagosteala nu tine ca vrei tu, sau nu vrei.

Faptul ca el a iubit pe cineva, apoi a pierdut, chestia aia il face sa no uite.Deci daca o sa fii tu cu respectivul, nu te astepta ca ala deacu gata a si uitat-o pe fosta.Bine ca no sa stea in pat cu tine si sa se gindeasca la fosta,dar asa din an in paste o sa isi aminteasca de ea,o sa mearga la mormantul ei,o sai duca flori etc.
Iara tu trebuie sa respecti asta indiferent cine ai fi.

Un barbat care a avut o relatie cu o femeie si apoi s-au despartit,fiecare in drumul lui,acolo da, o va uita, nu va mai simti nimic pentru ea,va simti pentru noua iubita.
Dar daca a pierdut o nevasta,cum e cazul tau,ori povestea ta,no va uita,mai ales de are copii cu ea,daca au stat impreuna cat spui,pentru ca nu au stat impreuna degeaba, au stat ca sau placut, pentru ca sau iubit.

Deci incearca sa inchizi subiectul asta, o sa ramai fata batrina tot intreband tot timpul, oare ala ce face? oare ala o mai iubeste? oare ala ma vrea? oare ala ce cauta laughing asa o sa faci pana cand, pana la 50 de ani sau la 80?
E bun,cu siguranta o sa ramai fata batrina,daca doara intrebi si nu actionezi.
Sa retii o chestie: In viata daca poti sa faci ceva, FAO,daca ai ocazia,orice.
In cazul in care poti face ceva si nu o faci,vei ramane cu regrete toata viata,mereu o sa iti amintesti si o sa spui : oare daca faceam, ce ar fi fost?
Daca faci ceva si iese naspa,ori nu merge,este facut,o sa uiti,treci mai departe si n-o sa ai ce regreta.

In rest is povesti,sa stai sa tot te gandesti daca tio tragi cu ala ceo sa se intimple dupa? Daca nu te mai vrea,daca ala voia doara sa tio puna si atat? Asa si? Asta e,macar te simti si tu bine,o sa treaca,o faci cu unu ce iti place de el,no faci cu unu ce nu iti place.

Daca tu vrei ceva serios si el nu,atunci o sa vezi,dar atat timp cit tu ramai doara la intrebari laughing ala no sa aiba nici un gand legat de tine.
Singura chestie ce trebuie sa o faci este sa te intilnesti cu el si sa vo trageti,o zi o saptamana,apoi te duci acasa si astepti sa vezi ce o sa vrea individu.
Daca nu te mai cauta,asta e,mergi mai departe,doara nu tia luat gatu, ba dimpotriva te-a facut sa te simti si tu bine happy

Ce inseamna pentru tine nevoia dea avea linga el o femeie? Adica sa stea cu o femeie doara pentru sex si sa doarma cu ea? Nu stiu, depinde de fiecare, oamenii is diferiti si in gindire si necesitati, eu vorbesc din pct meu de vedere, eu nu as putea sa stau cu o femeie daca nu imi place de ea si ei sa-i placa de mine.Deci daca nu exista atractie nu pot sa stau, mai bine stau singur, mai ies la o fetita cand e nevoie si aia e.
Femeie ai 29 de ani zici, ma faci de rusine laughing chestiile astea ar trebuie sa le stii deja, le stiu pana si astia dealde 15 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa parerea mea e posibil ca el sa o fi iubit mult iar amintirea ei sa fie inca vie in memoria lui.
Inca o iubeste si acum.

Probabil, atunci cand se va indragosti, sa stearga acele fotografii cu defuncta nevasta de pe retelele sociale si sa puna cu actuala lui partenera, eventual sotie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Generalizând puțin, bărbatul prin natura lui, are nevoie să admire femeia, să știe de emoțiile ei. Și văduv fiind, ar dori să își refacă viața pentru a-i fi mai ușor, pentru a trece mai departe iubind femeia (sau încetând). Trecutul acestuia nu se anulează, este încă afectat (în sensul că există un gol în inima lui).

| Trixt3r a răspuns:

Pare firesc sa vrei sa pastrezi amintiri despre cineva care a fost un capitol frumos in viata ta, asta nu cred ca inseamna ca nu iti poti face amintiri noi si ca nu poti sa iubesti o alta persoana.
Se spune ca "sufletul" e capabil sa absoarba si sa daruiasca cantitati infinite de iubire.