| Helpme1244 a întrebat:

Buna, deci in momentul de fata sunt la Chisinau in Republica Moldova si persoana care e o ruda cu mine si sta intr-un bloc vechi sovietic cu vreo 20 de etaje, deci nu vreau sa jignesc pe cativa moldoveni care au stat in blocuri d-astea dar miroase groaznic cateodata. Stau la etajul 17, voi pe parere aveti si in mod special as cere parerea moldovenilor? Dau funda unei pareri bune!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi de la ghena de gunoi dar poate fi si de la conductel; e vechi, crapate, sparte, neschimbate de peste 30 de ani. Acolo toti locatarii trebuie sa puna bani si sa repare instalatiile si gurile de evacuare a gunoiului. Dar probabil ca sunt invatati ca in socialism sa vina cineva si sa le repare si ei sa taie frunze la caini!

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

A ce ai vrea sa miroasa? A levantica?

| romeo78 a răspuns:

Nu există în România locuințe civile de locuit cu 20 de etaje și de aceea sesizezi acel miros. Gândește-te că zona scărilor interioare, se comportă ca un tub, iar dacă, nu există aerisire, geamurile fiind închise, ocupate, mirosurile se ridică la etajele superioare.
De asemenea, o altă cale prin care se transportă aceste mirosuri, este liftul care pornește de la subsol, iar toate mirosurile de la subsol urcă în sus!
Probabil că datorită faptului că și acolo, ca și în țară noastră, multe apartamente sunt goale, chiriași, este foarte greu să aduni 80 de proprietari pentru a putea face reparații la bloc.
Iar, dacă blocul, are 2-3 scări, cu subsol comun la acele scări automat că mirosurile se plimbă.
Gândește-te cum sunt construiți zgârie norii și ce instalații folosesc pentru a avea aer curat în interiorul său, dar geamuri etanșe închise. E vorba de sisteme de recirculare a aerului, de umidificatoare, aer condiționat, plante în interiorul clădirii pentru aer oxigenat, curat!
Trebuie să te obișnuiești cu aceste mirosuri, pe care orice clădire turn le are!

| sierra1 a răspuns:

Nu zidăria veche (că-i sovietică sau chiar țaristă) pute ci gunoiul (ne)aruncat de dragii tăi de locatari.

părerea mea e neimportantă in cazul ăsta

-- sărbători frumoase --

| Helpme1244 explică (pentru sierra1):

In primul rand sarbatori frumoase, dar esti din Republica Moldova

| sierra1 a răspuns (pentru Helpme1244):

"dar esti din Republica Moldova"
la afirmația ta răspund așa:
ai zis "in mod special as cere parerea moldovenilor" - deci eram indreptățit fiind din moldova

dacă n-aș fi, ca excepție (admisă de tine "in mod special...") - eram iarăși indreptățit nefiind din moldova

| Helpme1244 explică (pentru sierra1):

Pai frate eu doar iti spun ca moldoveni ei locuind in socialism si in uniunea sovietica stiu mai bine

| sierra1 a răspuns (pentru Helpme1244):

Adică ce vrei să zici, că n-am ințeles

| Catrice a răspuns:

Dacă nimeni nu s-a oferit sa facă cheta sa zugrăvească măcar interiorul scării...
Si în România dacă blocurile sunt neîngrijite și femeia de servici nu-și face treaba, apare aceeasi problema,

| Lostlyric a răspuns:

Sa treci si prin Bucuresti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt curios ce pot spune cei ce stau în blocurile interbelice, cum e Patria...