| BlackScribble a întrebat:

In ultimul timp am inceput sa am un stil de viata sanatos.Alimentatie sanatoasa, sport in fiecare zi.Ideea e ca in ultimele 3 saptamani slabisem 1 kg pe saptamana si saptamana asta am slabit doar 400 g. Faza e si ca ar trebui sa imi vina menstruatia si de obicei inainte sa imi vina cantaresc ceva mai mult, nu am idee de ce. Oare asta e motivul? Daca nu, de ce am slabit doar atat saptamana asta? Chiar am facut mai mult sport decat de obicei si nu inteleg.
Chiar as vrea sa mai dau jos.Pana acum cateva zile stiam ca am 1.69 dar se pare ca nu ma masurasem cum trebuie si de fapt am 1.67.Mie tot mi se pare cam imposibil, dar in finelaughingIdeea e ca acum trebuie sa scad la o greutate si mai mica decat imi calculasem pentru ca sunt mai mica..momentam am 52.3 kg.Maxim 50 de kg as vrea sa am.

6 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Ai slabit suficient. Lasa corpul sa se mai odihneasca. Fa sport de placere. Potrivit siteurilor de calcul a greutatii greutatea ta trebuie sa fie intre Greutatea ta trebuie sa fie intre 51, 62 si 69, 69 kg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal sa slabesti la inceput mai mult si dupa aia din ce in ce mai putin.
Daca ai slabi un kilogram in fiecare saptamana pentru ca mananci sanatos si faci sport, ar veni ca dupa vreun an sa nu mai existi, pentru ca ai ajunge la zero kilograme.

| BlackScribble explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt la inceput.fac treaba asta deja de 2-3 luni.La inceput am slabit 1 kg/saptamana apoi am inceput sa slabesc doar 500 g/saptamana si, cum am zis, in ultimele saptamani (mai exact in vacanta) am facut ceva ami mult sport ca de obicei si am inceput iar sa scad 1 kg/saptamana si acum am luat-o de la inceput cu 500 g._. de fapt chiar 400 laughing whatever. oare trebuie sa fac si mai mult sport?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackScribble):

Toata chestia atunci cand vrei sa slabesti e sa arzi mai multe calorii decat sunt in mancarea pe care o mananci.
In primul rand, chiar daca mananci numai mancare sanatoasa tot trebuie sa gasesti pe cineva care se pricepe sa iti faca un regim cu cat trebuie sa mananci din fiecare, pentru ca unele ingrasa mai mult decat altele.
Normal ca si daca faci mai mult sport o sa te ajute.
Oricum, dupa o anumita greutate o sa iti fie mai greu sa slabesti si cum ti-au zis si altii nici nu mai e cazul.

| TheRealDaniel a răspuns:

Cand esti la inceput cu sportul, scazi cel mai mult in greutate, dupa o sa fie din ce in ce mai greu sa slabesti pentru ca nu o sa ai ce mai arzi asa doar daca iti tonifici silueta, insa trebuie continuat programul si dieta sanatoasa.

| AliMiha a răspuns:

Daca ai 1, 67 inaltime si 52 kg e foare bine. Nu te chinuii sa slabesti! Fa sport sa te mentii, fa sport pentru tine ca sa te simti bine.