| Cosmin111Iustin a întrebat:

De fiecare dată cănd dorm se întămplă ceva urăt cu mine, sunt treaz (poate puțin amețit)și în loc să mă trezesc normal corpul meu este paralizat și mișc foarte greu măna, picioarele.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" AvarieIoan: De fiecare dată cănd dorm...sunt treaz (poate puțin amețit)"

deh, băutura - bat-o vina!

| adriantraian a răspuns:

Am auzit si eu de un fenomen in care creierul se trezeste inaintea corpului. Nu mai stiu exact toate detaliile, dar am retinut ca nu e ceva grav

| Randomkid a răspuns:

Cel mai probabil ce ai tu se numeste "paralizie in somn". Si eu am, mai ales cand eram putin mai mica, aproape in fiecare noapte aveam. In cazul meu, ma trezeam complet paralizata, dar eram conștientă si puteam vedea si auzii totul in jurul meu. De vreo 2 ori am avut si halucinații. Si iti dai seama ca m-am interesat foarte mult pe tema asta si am realizat ca de fapt nu e absolut nimic grav, ca sunt destui oameni care o patesc, e pur si simplu o dereglare (foarte scary) a somnului. Din pacate nu se cunoste vreun tratament clar, poate doar mai multa odihna si mai putina anxietate. Eu am observat ca cel mai des fac cand sunt speriata sau am perioade stresante sau nu pot sa dorm. In orice caz, nu te îngrijora, nu iti afecteaza cu nimic sănătatea