| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

Parintii mei stau foarte prost cu situatia financiara (banii), deoarece nu au un salariu mare si cheltuielile sunt foarte multe.

Ce sfat credeti ca ar trebui sa urmam pentru a ne putea incadra in banii pe care ii avem?

Vreau seriozitate, deoarece este ceva trist si adevarat. sad ????????????

Răspuns Apreciat de Editori
| Distruct3r a răspuns:

Ai putea sa faci un calcul la toate cheltuielile lunare si sa vezi de unde poti reduce(dar sa nu iti pierzi comfortul, placerea de a trai)
Dupa poti sa iti ajut parintii la servici/sa te angajezi tu(ceva part-time pe timpul verii- la librarie, la restaurant ca si chelner, la cafenea... Sper sa iti fi fost de ajutor... Daca mai ai nevoie de ajutor, da-mi un mesaj

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Crezi că-ți dă cineva vreo soluție miracol și de mâine va curge miere și lapte? Nici vorbă. Soluția e simplă: muncă (cât mai calificată)

| Freya1 a răspuns:

Acuma depinde daca aveti casa vostra sau stati in chirie, cate salarii sunt in casa, ce venit lunar aveti...
Daca aveti casa voastra e cat de cat e simplu ca nu trebuie sa platiti chirie, iar lucrand toti va veti descurca.Singurul lucru ce trebuie facut e economie la gaz, curent, apa.
In schimb daca stati in chirie e nasol si cred ca singura solutie ar fi ca unul din ei sa plece in strainatate macar pe 2 luni ca sa puneti ceva deoparte pana se intoarce si isi gaseste un job mai bine platit si pe urma invers (pleaca celalalt etc). Dupa ce aveti niste bani siguri pentru plata utilitatilor pusi deoparte sau pe un card pe o perioada de N timp din ce va ramane va puteti descurca.