| lilianaivana a întrebat:

Bună. Pașaportul expiră pe 28 mai, călătorie programată 23-30 aprilie Bucuresti-Londra. Oare se poate călători? Mulțumesc

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Potrivit normelor legale, paşaportul este valabil până la data expirării înscrisă în pagina informatizată a acestuia.

Având în vedere că reglementarea condiţiilor de intrare, şedere t ale unei ţări reprezintă un drept al statului în cauză, înainte de călătoria în străinătate, accesaţi secţiunea „condiţii de călătorie" de pe site-ul Ministerului Afacerilor Externe

https://www.politiadefrontiera.ro/......24268.html