| Guccițiiiii a întrebat:

Bună! Peste trei ore se organizează o ședință cu părinții. Eu am note mari(8/9/10),dar profesoara de chimie(o cretină) mi-a pus nota 4 la chimie pe baza unor motive prostești (îmi uitasem caietul și pixul, așa că am scris cu un pix roșu și s-a enervat). Dirigul a zis că face o fișă cu notele pe care le-a obținut fiecare și o dă părinților. Mă gândesc că ar trebui să-i trimit un mesaj în care să-l rog să nu-mi treacă acea notă pe fișă, dar nu știu dacă o să fie de acord. Ce trebuie să fac ca să nu afle mama că am 4 la chimie.
P.S.Mama știe că se organizează ședință. Ajutați -mă! Mulțumesc!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta este bine sa afle adevarul cu ce comportamnet are copilul ei la scoala si cata importanta da el pe obiecte, caiete si ce are nevoie sa duca la scoala.
Sper ca iti va aplica si o pedeapsa cu suspendarea telefonului sau accesului la forumuri si gamming-uri ca sa te poti focusa pe scoala, nu pe porcarii fara importanta.

Profesorul nu-i cretin ca-ti cere sa mergi la scoala cu toate cele trebuincioase, ci parintii care nu te controleza si supravegheaza, ca asta este datoria lor, sa vada de ce nu iti faci temele si ghiozdanul, asa cum ar trebui sa faca orice copil care merge la scoala.

| Guccițiiiii explică (pentru Violleta2022):

Am întrebat ce trebuie să fac să nu afle mama despre acea notă. Să știți că mă ocup de școală, am doar8, 9,10.

| Holiday a răspuns (pentru Guccițiiiii):

N-o baga in seama pe Violetta, ca e cam dusa cu pluta.
N-ai ce sa faci, ia taurul de coarne, pana la urma nu e nicio drama ca ai luat un patru. Trebuie sa inteleaga si maica-ta ca se poate intampla. Ii explici situatia si va intelege, daca nu e complet imbecila.
Culmea e ca in 9 din 10 cazuri, parintii astia care fac scandal pentru asa ceva, au avut note mult mai mici la scoala fata de cele ale copiilor lor...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Guccițiiiii):

Este imposibil sa nu afle maica-ta, asta am incercat sa-ti spun!
Si te-am sfatuit sa-i spui tu, aininte sa i se spuna la sedinta cu parintii.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil esti un alt rahat cu ochi, care vorbeste neintrebat.

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca nu va vrea sa omita acea nota, în fond nici nu e ok sa te ferești de părinți pentru orce.
Și trebuie sa mai înțelegi o chestie, nu ai cum sa fi copilul perfect și nici nu trebuie. Faptul ca înveți bine și îți dai interesul pentru școală ar trebui sa ii facă pe părinți sa fie mândrii, si sa nu ia în seama o mica greșeală pe care e omenesc sa o facem.

| LordCristobal a răspuns:

Trebuie sa te obisnuiesti cu faptul ca ai luat acea nota.Si nu e o mare tragedie ca ai luat un patru, daca mama ta se ia de tine si te cearta tu sa te aperi si sa ii zici ca nu e vina ta pentru aceasta nota.Iar daca tipa la tine sa nu te lasi afectat ca doar nu e sfarsit de lume daca ai luat un patru si sa ii zici sa nu tipe la tine ca lucrurile bune se fac cu vorba buna.
Si asa ai zis ca ai note bune sunt convins ca o sa iti repari nota aia.
Si nu te lua dupa Violeta ca ea numai prostii spune pe site-ul asta, la ea bunul simt nu exista.

| LordCristobal a răspuns:

Raspuns pentru Violeta2022
Ba femeie mai gandeste-te si tu inainte sa scrii ceva, cum sa fie copilul de vina daca profesorul lui are apucaturi comuniste.
Sunt convins ca in Australia unde stai aia da acolo ar rade copios de tine la ce conceptii invechite si penibile ai.

| JulieMarie a răspuns:

Daca exista posibilitatea sa afle, cel mai bine e sa ii spui chiar tu care a fost situatia inainte sa ii povesteasca altcineva varianta alternativa. Sun-o pe mama ta si spune-i ca ai gresit dar ca ai vrut sa afle din partea ta, va fi o dovada de asumare si responsabilitate pe care o va aprecia, nota nici nu va mai conta. Notele nu reflecta capacitatile si inteligenta ta si nu te definesc, le poti considera un ghid pentru a realiza ce iti place mai mult si ce iti place mai putin. Sper sa fie de folos, adevarul e cea mai buna arma a ta happy