| viata0delash a întrebat:

Pot sa comand de pe aliexpress si sa imi aduca coleta la camin? Sau sa ma duc la posta dar sa introduc adresa caminului. Nu stiu eu cum se face acolo fiindca prima data fac comanda.

Răspuns Câştigător
| CosminMOTORBIKE a răspuns:

Foarte usor frate, poti comanda in 2 faze, la domiciliu [acolo la camin] sau prin posta [la iei]
Bun
1.La domiciliu, la camin
-Iti aduce in fata caminului, dar inainte de asta o sa te sune si o sa te anunce, in 4 ore sunt in fata, o sa va sun sa iesitii in fata caminului sa il dam, adica tu acolo cand dai adresa de unde stai si unde locuiestii ei folosesc ceva gen "google maps" si se duc la cel nr la adresa aceea, inainte de asta o sa-ti dea iar un apel la sfarsitul drumului sa te intrebe fix unde este
2.Prin posta trebuie sa ai buletin [daca ai sub 14 ani fa-i pe numele parintilor] te duci fain frumos acolo, ii dai ala buletinul si inainte de asta prin yahoo [email] o sa-ti dea un cod acolo si tu spui "Sarutmana, am comandat si eu un colet, uitati buletinul, si codul [care ti-l da prin email] coletu iti da in mana si ai plecat, dar inainte de toate s-ar putea sa te puna sa alegi tu, sa-ti dea codu prin email, or telefon, funda chiar m-am interesat pentru asa ceva. [eu am facut la domiciliu mereu propun si tie. Funda?

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Doamne fereste ce raspuns, NU, NU, NU te lua dupa raspunsul de mai jos laughing)
Treaba sta cu totul altfel cand e vorba de site-uri internationale.
Cand faci comanda pe Aliexpress comenzile vin din China. Nu vine nimeni sa-ti aduca coletul la usa, iti aduce doar un aviz prin care te anunta ca ai de luat un colet de la posta VAMALA de la tine din judet. Comenzile de pe Aliexpres vin de obicei in 3-4 saptamani sau mai mult. Poti alege sa iti aduca coletul cu DHL (adica cu o firma de curierat) dar transportul costa enorm de mult asa ca toata lumea lucreaza cu posta. In plus comenzile se platesc prin transfer bancar sau paypal inainte sa iti trimita coletul.