| CreedJudge a întrebat:

Bună seară! Am o problemă foarte gravă. Jocurile de noroc. Am ajuns aici sa va scriu căci am ajuns la capătul puterilor. Vreau doar oameni care doresc sa comunice cu mine să-mi de un sfat, la momentul asta am nevoie doar de o vorbă. De judecat m-am judecat destul si singur, sunt conștient de gravitatea lucrurilor deoarece am ajuns aproape de suicid. Nu vreau sa va gândiți ca am fost vreun om prost, am fost un om cu capul pe umeri cu studii superioare terminate un serviciu pe care si l-ar fi dorit mulți, un om respectat de toată lumea, dar din cauza jocurilor de noroc am ajuns un nimeni, ma urăsc mai mult ca pe orice, mi-am mințit familia, persoanele apropiate și nu-mi pare rău de bani, dar îmi pare rău ca am pierdut toate astea. Lucrurile astea te distrug cel mai rău...doar când mi-am văzut propria mamă care plange pentru un distrus ca mine m-a terminat în ultimul, consider ca existenta mea nu are niciun rost ca nu aduc niciun beneficiu. Daca a mai trecut cineva prin asta va rog doar sa stați 2 minute de vorba cu mine atât.

Răspuns Câştigător
| Cosmin3412 a răspuns:

Atâta timp cât esti apt si poți să produci bani îți revii. Sunt multi care au trecut prin asta,chiar si eu. Stiu ce înseamnă să-ți dezamagesti Mama.
Caută o soluție să-ți placă ceea ce faci. E greu sa le lasi,eu încă mai bag din cand in cand,la pariuri, dar alta e sa te duci in cap acolo. Stiu ca e greu sa ai control asupra ta, cand te ia de nas.
Eu personal imi fac planuri de călătorie si asta e ambiția care ma face sa strâng bani si sa nu ii dau acolo. Am călătorit în ultimii ani foarte mult. E o plăcere, uiti de tot. Grijile dispar. Te vindeci de toate, te întorci alt om, cu altă energie inapoi. Deci gaseste-ti plăcerile in afara sălilor de jocuri.

5 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu esti un om prost, esti doar un om bolnav. Dependenta asta e o boala si, cum spuneam, cand ajungi in situatia asta un psiholog te poate ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice om care faptuiește cu propia rațiune cu propia intenție cu propia faptă cu propia conștință cu propia voință dacă s-ar întoarce la timp către Dumnezeu și sar mântui și ar renunța să-și mai bată joc de propiul suflet de propia viață și nu și-ar mai "trăi" nu și-ar târâ propiul suflet și inima și viața prin locuri murdare prin locuri care omul și-ar murdări sufletul și inima și mintea sănătatea și sar întoarce la Dumnezeu la timp și nu și-ar mai bat joc de propia viață atunci omul este salvat.

Dar omul atâta timp cât își bate joc de propia sa viață de propiul să-l suflet de propia sa inimă și n-are frică de Dumnezeu și-l subestimează și-l învinovăți pe Dumnezeu pentru propile sale fapte cu propile sale intenție cu propile sale decizie atunci acel om își va "trăi" "viața" in aceași mizerie în aceeași lume murdară și plină de "oamenii" ca ei însuși.

Omul fără Dumnezeu și frică De Dumnezeu nu ajunge nică ieri pe pământul ăsta si pe lumea asta omul fără Dumnezeu este pierdut și rătăcit prin propile să-l fapte și decizi prin propile să-le alegerile.

Dacă "trăiți" cu gândul și impresia o "viață am" și mi-o "trăiesc cum vreau eu" atunci o "viață și veți avea" căci toate faptele și alegerile noastre și propile noastre decizi ne vor arăta mai devreme sau mai târziu"viața aia" nu va vindeți sufletul și inima in locuri pe care le vedeți pierde și vă veți pierde și pe voi înșivă pentru plăceri de moment și "ocazi" locuri care vă bat jocoriți propil suflet și inima căci nu veți rămâne la fel de câte ori va murdăriți inima și sufletul de atâtea ori vă veți pierde de atâtea ori va veți îmbolnăvi și veți rătăci si veți fi abandonați în propile fapte și decizie in propile lumi pe care leați dat sens si "viață" atâta timp cât veți "trăi" in prostie ură invidie lacomie și tot felulul și felulul și prosti si rahaturi și plăceri de moment și va bateți joc de propiul suflet și inimă apoi numiți asta "sacrificiu" sau "experiență" de "viață" și tot faceți alegeri greșite și murdare să nu va mirați dacă avem impresia că lasă "am eu timp de Dumnezeu și măntuire" sau "lăsați ma cu Dumnezeul vostru" sau "cine este Dumnezeu ăsta" atunci sa nu mirați de ce trăiți o așa "viață" nu-i târziu și aveți timp să vă mântuiți și când ieșiți pe ușile alea nu repetați același fapte același decizi același drumuri același impresii "o viață am și mi-o trăiesc cu vreau eu" nu avem nimic si doar avem voie să greșim până când Dumnezeu are milă de noi dar dacă in noi se află lacomie ură prostie invidie dușmănie peste măsură pe care Dumnezeu ne ppate salva de la "o viață am" atunci o viață și veți avea...

| norisorulpufos a răspuns:

Te păcălești cu ideea de câștig.
Vrei bani mulți, nemunciți.
Dar acolo se câștigă bani blestemați de care niciodată nu vei avea parte.
Totul plătit cu prețul distrugerii prin dependență al altor nefericiti ca si tine.
Daca trebuie sa treci pe langa o sala de jocuri mai bine ocoleste-o la 100 de metri distanta.

| addictex a răspuns:

Salut. Am aceeași problema. Nu mă pot opri, am incercat de multe ori. Am pierdut enorm. Am încercat și cu autoexcluderea, dar nimeni nu tine cont de ea. Am decis ieri că trebuie să mă opresc, am o relație frumoasă, nu mai pot sa mint, să mă împrumut aiurea, sa nu răspund la telefon. Oricum cel mai mult urăsc starea de câine turbat, fara judecată, pe care o dă dopamina. M-am gândit la sinucidere, dar mai bine mă opresc din jucat. Că nu mai iau bani la mine, că nu mai iau portofelul deloc, vad cum fac.
E greu, sfaturi de genul: nu mai juca sunt ironice, oamenii nu știu ce înseamnă.

| CreedJudge explică (pentru addictex):

Da, exact e cea mai urâtă stare, numai contează nimic, doar sa faci rost de bani și dacă faci rost indiferent de cat în mintea e ca o sa ii dai înapoi, abia după ce i-ai pierdut intra starea urâtă când realizezi ca nu ii mai poți da înapoi. Și dacă chiar reușești printr-o minune sa recuperezi ce ai băgat doar în ziua aceea, tot nu stai potol. Doar te liniștești pe moment mai bagi un milion ca ești calm si ajungi sa ii pierzi de două ori într-o zi, apoi îți vine sa te arunci în fața trenului nu e departe. Eu sincer sunt intr-o stare deplorabilă psihic, cu banii numai zic. Am mai trecut acum ceva timp prin același cerc, dar am avut o perioada de 3 ani în care nu am jucat. Mergeam cu cineva în cazino și nu ma tentau nici 10 lei, chiar ma uitam la diverși prieteni și ma gandeam,, ia-uite ba așa eram si eu" Nu ma gândeam ca o sa ajung iar ca atunci, ba chiar mai rău. Dar trebuie să nu mai gândim la sutele de milioane de le-am pierdut de-a lungul timpului, trebuie sa căutăm ceva sa ne satisfacă, cum a zis si colegul mai sus... calatoriile, orice altceva până si jocurile pe calculator