| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema foarte mare... Mi-am distrus viata si am doar 17 ani. E vorba despre iubitul meu. Suntem de 3 ani impreuna iar eu, am fugit de acasa cu el.Ai mei au inteles pana la urma ca nu ma voi mai intoarce iar daca ma vor lua cu forta voi fugi din nou. In fine. Chestia e ca el, de cand ne-am mutat impreuna(cateva luni) imi vb fff urat, a dat in mine si eu nu stiu cum sa ma mai comport ca sa nu-l mai ‘’supar ‘’. Se supara si se enerveaza din nimicuri..Acasa mi-e rusine sa ma mai duc desi stiu ca ai mei m-ar primi indiferent de situatie. Mi-e f rusine pentru k eu visam ca,cu el o sa-mi fac un viitor, casa, copii... Va rog ajutati-ma. Stiu k nu e bine dar chiar nu pot sa ma despart de el il iubesc mai mult k pe mine. Ajutati-ma va rog sa-l fac sa se schimbe.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa intelegi ceva foarte simplu: oamenii nu se schimba. daca te-a lovit o data, te va lovi de fiecare data, din ce in ce mai des. Fiindca el considera ca asta meriti, iar tu i-ai confimat, permitandu-i sa te loveasca. Intr-o relatie, nivelul ultimei magarii facute si acceptate devine nivelul 0, de la care poti face alta magarie. Adica azi a tipat la tine fara rost si tu ai acceptat. El va intelege ca este normal si o va face in mod obisnuit. Cand va fi nervos, va trece mai departe: te va injura. Daca accepti, va intelege ca e normal si o va face mereu, iar cand va fi nervos, va trece mai departe: te va lovi. Apoi te va bate foarte rau, din ce in ce mai rau. Am vazut femei ca tine arse cu tigara, cu fierul de calcat, calcate realmente in picioare cu bocancii, tarate in urma masinii legate cu sfoara de bara din spate, tinute in grajd dezbracate si pana la urma omorate in bataie (sau macar bagate in spital). Asta este viitorul daca ramai alaturi de el. Si mi se pare o nebunie sa faci asa ceva la doar 17 ani. Cum sa faci copii cu un om care te bate, ai putea macar sa-l lasi sa te atinga, nu mai zic de facut dragoste cu el? Eu nu cred ca dupa ce te-a lovit ai sa mai permiti vreodata sa deveniti intimi, umilinta ar fi prea mare pentru tine, te-ar dezumaniza complet si irevocabil. Daca nu te poti intoarce acasa, gaseste-ti un loc de munca si mutat-te singura. Cand ai plecat de acasa ai decis ca esti suficient de matura sa te descurci singura, desi minora. E vremea s-o dovedesti, sa-ti iei viata in maini si sa incerci sa traiesti demn. Cu munca si sacrificii vei reusi cu siguranta

| darrio2007 a răspuns:

Tu spui ca il iubesti dar esti sigura ca si el te iubeste? Ca din felul cum se comporta te trateaza ca pe o povara.Mai bine intoarce-te la parinti.Inca esti tanara.Iti poti reface viata.

| mona a răspuns:

Nu cred ca il mai poti schimba, lasa-l si du-te la parintii tai sau stai cu el sa te trateze ca pe o carpa si sa te foloseasca ca pe un sac de box...e decizia ta

| pietrean a răspuns:

Mai fata,TREZESTE-TE! Ce dragoste este aia, cu batai si jigniri? Cum poti sa spui ca-l iubesti, cand el TE LOVESTE? NU O SA-L FACI SA SE SCHIMBE NICIODATA! Tu nu vezi ca profita de naivitatea ta?
Cel mai bun sfat si te rog sa-l iei in considerare, pleaca de acolo, cat esti tanara si poti sa-ti faci un viitor mai bun.Sint sigura,ca parintii te vor primi acasa,chiar daca o sa-ti reproseze ca nu i-ai ascultat.
Campaniile care se fac,cu violenta in familie,chiar nu-ti ating sufletul si mintea?
Ma revolta,faptul ca accepti sa fii bataia de joc a unui cretin,fara scrupule,care isi arata barbatia,doar cu femeile.
Inca o data:nu o sa-l schimbi niciodata,dar el te poate mutila sufleteste, fizic si o sa ai mult de suferit,ani intregi!
Acum,cat sunt de revoltata, mai mult pe tine, ca accepti asa ceva, cu toate ca parintii accepta sa te intorci acasa, nu pot sa mai scriu nimic.Pleaca,pana nu o sa te "obisnuiesti" cu bataile!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai 17 ani si ai fugit de acasa pentru un dobitoc care se comporta in halul asta cu tine? Cred ca iti meriti soarta dar nu fii trista, asta ti-a aratat cat de imatura esti, din greseli inveti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam cata seriozitate vrei sa primesti, judecand dupa halul in care ai scris intrebarea? Sau ai scris asta in timp ce te batea cu lingura?

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Ok, cand mai da in tine mergi si fa-i reclamatie la politie, macar cu asta sa te racoresti si tu, mai sunt si altele de scris in reclamatie

| kilio8990 a răspuns:

De schimbat eu iti recomand sa nu mai incerci, nu te merita, du-te acasa linistita si vezi-ti de viata si lasa-i pe idioti ca el sa se duca...