| iulia0514 a întrebat:

Bună seara dragilor!
În ultimul timp m-am contrazis aici cu cineva pentru că am zis ca sunt multe familii în care doar soția lucrează în timp ce soțul sta în bar! În orice sat din România mergi ai să întâlnești această situație și părerea mea este ca toată lumea știe asta dar el este de părere ca nu e adevărat și ca sunt foarte puține cazuri!
Întrebarea mea este următoarea voi ce părere aveți sunt sau nu astfel de famili?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Am văzut n situații în care soția obosita după munca mergea la birt sa își ia acasă soțul beat. Și unele din ele se mai alegeau și cu o bataie buna pe urma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Stai la tara?

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, linga București, și la tara sunt destui așa.

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Ohoo și încă câtehappy eu am dat ca exemplu satele peste ca dacă ma duc la ora 10 dimineața e plin în bar de bărbați care își servesc micul dejunlaughing
Da e bărbat și chiar ma acuzat de misandrie doar pentru ca am zis ca există și astfel de bărbați rolling on the floor și ia-m explicat ca nu am nimic cu bărbați eu am specificat doar o anumită categorie și ca cu restul nu am nici o problema și atunci a zis ca sufăr de o forma grava de misandrie pentru am avut îndrăzneala sa folosesc cuvântul "restul" happy

| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

Ce tare! laughing laughing laughing.

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Https://www.tpu.ro/......leg-ideea/ uite link-ul sa vezi și tu =)) eu m-am amuzat și chiar m-am jucat cu cuvintele un pic având în vedere că limba română are mai multe înțelesuri;))

40 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sigur cel cu care te-ai contrazis era bărbat
happy

| Drimmero a răspuns:

Nu e neaparat ceva foarte des intalnit daca vorbim de categoriile astea de oameni, in multe cazuri, in proportii mari sunt asistati social, niciunul din ei nu lucreaza si amandoi beau la fel de mult de fac consumatie la carciuma pe datorie, cel mai probabil pe langa banii veniti de la primarie mai fac si ei un ban in plus daca curata cotetul porcilor la vecini, daca fac curat pe la gaini, daca mai taie niste lemne, etc. Nu e bun exemplul cu satul pentru ca satul romanesc a ramas in urma, sunt alte personaje pe acolo demne de schitele lui Caragiale. Daca vrei o comparatie mai ampla si justa trebuie sa ne axam pe societatea moderna, pe viata de la oras unde gasim cu totul alt trai. Cert e ca orice comparatie am face noi gasim multe familii in care femeia e intretinuta, dar si familii unde barbatul e cel care sta degeaba, acum fiind sinceri unii cu altii, cazurile cu barbati intretinuti sunt ceva mai rare, nu zic ca nu exista si handicapati care o freaca la rece si lasa femeia sa isi rupa carca dar eu cel putin nu cunosc in cercul meu barbati intretinuti.

| iulia0514 explică (pentru Drimmero):

Eu am dat ca exemplu satele pentru că acolo ies mai mult în evidență!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bineinteles ca sunt, dar alea numai familii nu se pot numi.

| OldSoul a răspuns:

Pai ce inseamna multe familii?
Ne trebuie un procentaj...

In opinia mea daca folosesti cuvantul "multe" as putea sa-l asociez cu cuvantul majoritatea...

Caz in care, ei bine, si eu te contrazic, sunt 100% ca sunt mai multe familii in care femeia este casnica, si barbatul lucreaza, decat familiile in care femeile lucreaza si barbatii sunt casnici... Sau cum ai spus tu, prin carciumi.

Acum ca probabil exista si cazuri ca cele spuse de tine, sunt sigur ca exista, insa probabil procentajul este destul de mic, sa zicem 10-15 %

| iulia0514 explică (pentru OldSoul):

Nu majoritatea dar sunt destui și nu putem spune că sunt puțini pentru că eu fac voluntariat la o fundație care se ocupă de copiii defavorizați și am vizitat multe familii îți pot spune sigur ca din 10 familii la care merg în 4 familii lucrează doar mama sau nici unul dintre părinții mai e și cealaltă categorie mama casnica și tatăl muncește! Nu vorbesc doar ca să nu tac!

| Hammurabi a răspuns:

În sat la bunică-mea în Argeș sunt o mulțime de bărbați care au fost lucrători forestieri iar acum nu au serviciu și stau mai toată ziua pe la birtul din zonă. (mai prind doar din când în când lucrul cu ziua)
Sunt familii în care numai soția lucrează sau care trăiesc doar din alocația copiilor.

| iulia0514 explică (pentru Hammurabi):

Corect! Din păcate asta e adevărul!

| Dismally a răspuns:

Cu siguranta sunt si astfel de cazuri, acum cat de multe chiar n-am idee. Sunt multi oameni care nu lucreaza la tara si stau prin baruri dar oamenii aia nu traiesc din ajutorul social cum se spune pe la TV, ajutor social e 150 lei, banii aia nu le ajung nici doua zile la bar. Realitatea este ca nu au unde munci si nici nu merita sa se angajeze, lucreaza cu ziua in constructii ori in agricultura si pot castiga cam 5000 lei pe luna, daca s-ar angaja ar trebuie sa bata drumul pana in cel mai apropiat oras si ar primi un salariu de 1500 lei.

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Sunt și care nu vor! Am cautat un om sa ne ajute cu ceva maxim 1/2 ore și îl plăteam și ce crezi au zis ca 200 de lei nu îs bani!

| Emma30555 a răspuns:

Da, sunt, chiar pot sa zic ca în România femeile sunt mai frumoase și mai descurcărețe decât bărbații adică sunt un pic peste ei. Cat despre ce ai spus, da sunt femei care întrețin familia dar aici poate ca sunt anumite categorii, relații toxice, dar în schimb cunosc femei care câștiga mai mult decât partenerii lor sau au situație materiala mai buna. Chiar am făcut la un moment dat o analiza cu prietenii mei. Analizam barbatii singuri și femeile singure trecute de 30 - 35 de ani pe care noi ii cunoaștem. Ele erau frumoase, aveau joburi, casa, mașina, aveau o viata echilibrata, ei chiar dacă erau sa zicem inteligenți sau arătau acceptabil, ori erau bețivi, ori jucători la cazinouri, unii nu aveau joburi, nu aveau proprietate personala. Deci în concluzie bărbații singuri aveau niște minusuri, niște vicii motiv pentru care probabil erau singuri (divorțați sau necăsătoriți), ele în schimb erau partide bune dar nu prea mai aveau din ce sa aleagă.

| iulia0514 explică (pentru Emma30555):

Da sunt și femei care câștigă mai mult decât bărbatul dar asta nu ar trebui să conteze! A fost o perioada când câștigam aproape dublu fata de soțul meu dar niciodată nu am dat importantă pentru că banii tot banii sunt și bugetul e comun!

| Emma30555 a răspuns (pentru iulia0514):

Nu contează, e adevarat, dar sunt mulți bărbați și băieți care considera ca fetele sunt materialiste, ca dacă nu au bani nu iși pot face o relație sunt n discuții pe tema asta și în mare ei afirma aceste lucruri care sunt total neadevărate ca dovada ca multe fete și femei câștiga chiar mai bine decât partenerii lor

| iulia0514 explică (pentru Emma30555):

Chiar acum ma gândeam sa pun o întrebare pe același subiect! Din păcate da e adevărat ca ne considera materialiste dar dacă ar fi sa gândim logic și bărbați îs materialiști

| CostinAlamariu a răspuns:

Părerea mea e că, câtă vreme nu exista o statistică în sensul asta cearta voastră e degeaba și prosteasca și cred ca toți putem fi de acord ca oricât de răspândită ar fi problema asta tot o problema e

| iulia0514 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu ne-am certat doar am discutathappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aș răspunde în stilul lui Drimmero, dar evident mai personal. happy Aș spune că în secolul 21, God, avem de toți cu de toate. happy Shaorma vieții cu de toate. laughing)))
Deși cam după 2000 așa luase amploare ideea că femeia trebuie deja să tragă cot la cot cu el, se spunea de ea cea "întreținută" cum pe atunci trăiam la țară, auzeam tot felul de povești și de "bârfulițele" satului, chiar dacă pe atunci eram doar un copchil, amu le înțeleg. happy Deci femeia a fost condamnată și blamată de asta, dar aș zice eu după un 2010 așa, am cam tot auzit cazuri și pe la TV cu bărbăței care o ard de dimineață până seara la berică și pariuri. De unde timp și bani, habar nu avem, cert este că îi au afurisiții. happy Acum am mai înțeles și de ideea "copilului pentru alocație". Îmi zisese asta chiar un nepot ce e la generală și a zis că asta este gluma lor la școală în prezent când vorbesc despre copii săraci care îi trimit ai lor la școală doar pentru alocație "copiii pentru alocație". Deci deja în secolul 21, din 2020, a cam crescut grădina Domnului și cu femei întreținute, dar și cu bărbăței întreținuți.

Ca și o comparație între femeile și bărbații întreținuți aș face doar o remarcă, dar sper că nu-mi sar masculii de pe TPU în cap. Evident că voi susține asta doar pentru femeile care sunt mame și care doar își exercită ok, rolul de mame.

Aș spune că văd mai ok o femeie care stă acasă, ar fi casnică, dar are grijă de toți membrii familiei, că hai să o spunem pe aia dreaptă, femeia se duce la work, dar când vine acasă se apucă de jobul nr 2, ăla neplătit app, dacă mai are și copii needucați și bărbat pretențios sau plimbăreț, nu merită, deci o văd oarecum ok, dar doar sub acest scenariu sau spre exemplu dacă are așa o pasiune a ei, din care poate face și un bănuț ocazional, dar neneglijându-și responsabilitățile familiei.

Pe când un bărbat care stă acasă, mi se pare mai ciuuudat, deoarece mi-e greu să cred că dacă un bărbat cu job se implică mai puțin în treburile casnice "femeiești" cum spun mulți și în ziua de azi, cum s-ar implica el stând doar acasă, plus că dacă mai și bea, mai greu să fie coeerent și să se asigure de buna manageriere a gospodăriei? happy Clar și aici pot fi scenarii cu bărbatul șomer dar perfect. Iubitor cu copiii, bucătarul ei, ospătarul ei, spălătorul ei, mecanicul ei, de ce nu? happy menajerul ei. happy

Dar asta voiam să accentuez, că mi-e mai greu să văd acest tipar la un el, decât la o ea. happy

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Din păcate da sunt și sincer vor mai fi copiii făcuți doar pentru alocație!

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Da sad iar pe unii trebuie să-i creștem noi, profii laughing)))) Să vezi când or cere șervețelul, pixul, creionul și altele laughing))))

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Ei saraci nu au nici o vina sunt victime colaterale, vina o poarta părinții!

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Ooo! Mare dreptate ai! Doar că e păcat că în secolul 21 s-a ajuns aici. Și deși sunt ortodoxă și se promovează înmulțirea, și și eu ar trebui să o susțin laughing înmulțirea se mai face azi doar pentru alocații, ba sincer, singurii care mai fac o mie de copchii sunt exact aceștia, care nu nici job, nici nimic, dar fac copii pe bandă rulantă. E trist! Mai ales în România și apoi ne mai mirăm de ce ajungem din rău în mai rău, noi românii.

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

E asa pentru că ca cei ca mine de exemplu așteaptă să aibă și ei un anumit confort financiar și după fac copiii, eu regret ca nu l-am făcut mai devreme pentru că întotdeauna mi-am dorit copiii dar e costisitor sa crești un copil și nu am vrut să-l fac dacă nu îi pot oferi cât de cât un trai decent! Sincer habar nu am cum pot supraviețui uni oamenii doar din alocație pentru că e foarte mica, într-adevăr până la vârsta de 2 ani primești 400 de lei dar banii aia nu-ți ajung nici măcar pentru scutece și unde mai pui ca uni copiii au nevoie și de lapte praf care e foarte scump sa nu mai vorbim de haine, biberoane, aleze, jucari după 6 luni începi diversificarea copilului și atunci apar alte cheltuieli!

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Păi din ce spui tu aici, dragă Iulia, copiii ăia nu văd nimic. Ei vin și doar cresc sad dar toate exemplele astea ne arată că se poate trăi și așa laughing) Asta ar fi singurul lucru cât de cât pozitiv, ca să nu înebunești doar văzând din afară situația lor. :/ Uneori te doare pe tine, care ești cât de cât acolo la locul tău așezat că nu poți să-ți permiți mai multe, dar mai ales să-i vezi pe alții cum se chinuie și sincer, eu una sper să nu par rea, dar de ei nu-mi pasă, e vina lor că au ales drumul ăla, dar de copiii ăia mi se rupe sufletul când îi văd pe toate drumurile ca niște stafii. Și tot continuând așa, se tot înmulțesc oamenii de genul, că copiii aceștia, rari vor fi în final care se vor salva la maturitate, unii vor fi, dar rari. Restul duc mai departe, gena asta a neputinței, aș spune eu, pentru că sărăcia până la urmă nu ar trebui blamată, dar nici nu cred că în categoria "copiilor pentru alocație" și a familiilor de genul există doar sărăcie, dar mă rog, iar am dezvoltat alte subiecte laughing))
Și bine faci că alegi bunăstarea familiei, înaintea copilului happy Exact așa gândesc și eu, mă rog, nu cred că e cazul meu să fac copii, dar dacă mă ajută Domnul să înfiez, vreau să-i infiez când știu că pot fi stăpână complet pe finanțele mele, mai ales. happy Pentru că un copil implică multe și multă răspundere. happy

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

De ce nu e cazul tău sa faci copiii?
Nici mi-e nu-mi pasa de părinții din simplu fapt ca am încercat ani de zile sa îi aduc pe linia de plutire multora le-am găsit locuri de munca dar problema este că uni pur și simplu nu vor sa lucreze pentru că dacă merg la lucru îi pun absenți la bar sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca esti mai smecher daca stai pe 150 de lei pe luna decat sa aiba macar un salariu minim pe economie.
Am vazut un reportaj ca bagau ajutorul social la pacanele laughing
Sunt smecheri oamenii daca din 150 de lei pe luna baga la pacanele, au berea asigurata, pachetul de tigari.
Nu stiu daca toti fac asa sau cati sunt care fac asa ca nu stau la tara, dar din ce am vazut in reportaje e foarte posibil sa fie adevarat ce sustii tu.

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Ideea e ca sunt din păcate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate exista!

In satul meu era o femeie cu 11 copii - ( acum toti sunt bine mersi, asezati la casele lor, oameni in societate ) - ei bine, barbatul care ar fi trebuit sa aiba in jur de 70 de ani ) a murit acum mai bine de un an din cauza alcolului, nu a muncit aproape nici o zi in viata lui! Practic, aceea femeie muncea de dimineata pana seara pentru a-si creste cei 11 copii + a-si ingriji sotul!
El era mereu beat pe marginea vreunui sant, sau direct in sant dupa ce venea de la bufet, in timp ce ea lucra si le facea pe toate : cosea iarba, tinea animale, lucra la camp, facea mancare, uneori il mai si aducea cu roaba acasa de prin santuri.
La batranete, ambii aveau pensii, ea isi ajuta copii, el bea si mai fura si de la ea cand nu avea!

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Biata femeie a trăi o viata grea și nu mai zic cât de umilitor a fost pentru ea să-și culeagă bărbatu mort de beat din șanț!

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Eu il aruncam in vreun rau cand era apa mare si ziceam ca a cazut el, dar ea, saraca si acum ii duce flori la mormant!
Si nu numai ca a chinuit aceea femeie, dar i-a chinuit si pe copii, prin lipsuri si rusine!
Ea lucra de dimineata pana seara ca sa-si intretina familia numeroasa, iar el fie la bufet, fie horind ( cum se zice pe la tara ) pe marginea vreunui sant, sau in sant direct!
Asfel de barbati nu merita castrati, ci
omorati! Iar dupa moarte, nu flori pe mormant, ci un c*cat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unele din raspunsurile de la aceasta intrebare are legatura cu subiectul in cauza

https://www.tpu.ro/......are-eu-de/

Citeste, sa-ti raspunda la intrebare, si de ce nu, pentru amuzament?! :)

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Sincer îmi pare rău pentru ea dar adevărul este că și a are partea ei de vina! Îmi cer scuze dacă o jignesc dar cum sa te culci cu un astfel de specimen și sa mai faci și 11 copiii? Hai ca unu mai înțeleg da 11 e deja prea mult!

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc, am citit toate comentariile sincer m-am amuzathappy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru iulia0514):

Da, e umilitor sa faca asta. Normal era sa il lase in sant si sa plece...

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Unele cred ca se schimba cu timpul! Cea mai mare prostie a unei femei! Intre timp, pana se schimba el mai apar copii!
Nu-ti convine ceva, pleci! De la primul neajuns!

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Din păcate uni oamenii preferă să stea asa în loc să plece!