| Wordofthat999999 a întrebat:

Sunt derutata, as vrea niste sfaturi din partea voastra in privinta viitorului meu, eu vreau sa plec peste cativa ani cam 3 ani cam asa dupa ce strang niste bani in Norvegia si nu stiu ce sa fac sa stau acasa 2 ani sa-mi gasesc un job sa strang bani, sa fac niste cursuri in engleza si in norvegiana si parintii vor sa fac o facultate in acelasi timp in Romania la UNArte si tot asa sa-mi gasesc un loc de munca in Bucuresti si sa lucrez in paralel cu facultatea... dar nu stiu daca am timp, eu oricum vreau sa fac in Norvegia o facultate in domeniul criminalist ca imi place foarte mult, dar acum nu stiu ce sa fac, sfatuti-ma va rog!

3 răspunsuri:
| m1dn1gh7 a răspuns:

Raportat la răspunsul de mai sus: Nu cred că pierzi timp, ci-l investești în tine, în viitorul tău. Norvegia e o alegere inspirată, ţările nordice mereu vor fi. Nu are rost să te apuci aici dacă gândul tău e departe. happy ci fă cum simți. Nu ai nevoie de rude, prieteni, etc., e de-ajuns o singură persoană care să te poată îndruma, dar dacă ştii limba, te descurci şi fără. Părerea mea, cu curaj înainte, nu te abate din drumul tău. Gândește pozitiv, totul va fi bine. Poate nu uşor, niciunde nu e uşor, dar măcar nu trăiești cu gândul "Cum ar fi fost dacă?".

| Libelula45 a răspuns:

Buna,in primul rand daca tie nu iti place acea facultate nu are rost sa o faci" de dragul parintilor" pentru ca dupa parerea mea e pierdere de timp, daca nu iti place tie degeaba ca nu o sa o folosesti! Intrebarea este: esti sigura de plecarea in Norvegia? Esti pregatitia sa pierzi timp si sa te pregatesti pentru a pleca acolo si poate sa realizezi ca nu e chiar ce iti doresti? Ai pe cineva acolo? Rude? Prieteni apropiati? Sa stii ca de cele mai multe ori nu luam deciziile bune si dupa ajungem sa regretam.Cum ai ajuns sa iti doresti sa pleci in Norvegia? Parerea mea este sa te mai gandesti,cel putin eu nu sunt de acord cu plecatul asta definitiv (m-as rupe greu de tara mea). oricum daca te vei baga la UNArte,daca te vei si angaja nu vei face fata dar sa mai urmezi si acele cursuri, si eu am fost in situatii de astea limita, cand iti doresti sa le faci pe toate sa nu renunti la nimic, dar este greu crede-ma, trebuie sa alegem un singur plan de viitor si sa ne concetram asupra lui ca sa ne iasa perfect! Gandeste-te bine, pana la urma fa-i ce simti tu ca e mai bine! Succes