| bby a întrebat:

Sper să mă puteţi ajuta.
Aş vrea să ştiu ce programe trebuie să instalez după ce mi-am făcut Windows-ul la calculator! [Windows XP]
Îmi explică şi mie cineva! Vă rog!

Răspuns Câştigător
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

In primul si primul rand programele (driverele) placii de baza, placii de sunet, si placii de retea (daca nu e integrata in cea de baza), dupa pentru orice altceva trebuie sa instalezi browserul (programul) de net.Eu sunt Fan firefox si merge ca uns fara probleme,si e foarte user friendly (prietenos cu folostoril calculatorului) adica toate butoanele sunt unde te-ai astepta si fiecare face ce te-ai astepta. Dupa ce instalei browserul de net,intri pe youtube, acolo ca sa vezi filme o sa-ti ceara sa dai click pe un site care te duce exact la site-ul de unde downloadezi Adobe Flash Player. Dupa aceea instalezi programele esentiale, gen BsPlayer pentru filme, care cand il instalezi o sa-ti instaleze si nister codecuri ca sa poti citi si fisierele de tip MP4, 3gp, avi etc (adica in general filme facute cu telefonul). Urmatoarele esentiale sunt Winamp pentru muzica (eu mai ascult si radio cu el), WinRar pentru fisiere arhivate, Yahoo Messenger (eu prefer variantele ma vechi 8-9-10,sunt mai simple), Nero pentru facut CD/DVD-uri daca a m-ai facut si sti cum sau vrei sa inveti sa faci.Cam astea ar fi esentialele,dupa urmeaza ce programe mai folosesti,daca mai folosesti altele (fiind fata ma indoiesc). Poti instala Utorrent pentru a scoate tot felul de programe, jocuri, filme cu el, eu mai am programe simple de editare audio, program de recuperat poze etc.

Sper ca te-am ajutat tongue
Ceaowinking

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand driverele pentru componentele computerului.
Apoi:
7-zip = pentru arhivare, dezarhivare;
Kmplayer = pentru vazut filme, poze si ascultat muzica;
Nero = pentru scris DVD-uri;
Yahoo messenger = pentru prieteni;
Skype = la fel;
Adobe Flash Player = pentru a putea imaginile si filmele pe diferite site-uri;
Adobe reader = pentru citit diferite documente;
Open Office (gratuit) = citit si editat documente. Daca ai Microsoft Office cu licenta e si mai bun.
Depinde si ce mai ai pe computer. Eu, de exemplu, am si o placa Tv. O instalez si pe aia. Am si o imprimanta. La fel. Etc.