| krassname a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi legate de slabit, de la persoane care au habar despre ce vorbesc! Vreau sa slabesc aprox. 10 kilograme - din cauza ca sunt foarte mica la inaltime fiecare kg in plus se vede repede. Sunt constienta ca trebuie sa renunt la unele obiceiuri, si sunt dispusa s-o fac. Multe persoane care nu au trecut prin asta, cred ca e usor sa pui piciorul in prag si sa tii o dieta stricta fara sa calci stramb. Mentionez ca nu mananc mult si nici nu sunt dependenta de dulciuri. Nu ma atrage mancarea, ci lichidele (cafeaua, sucurile). Stiu exact cam ce ar trebui sa mananc si cand, dar am o problema... nu-mi plac majoritatea legumelor (si nu e un moft). Acum sar la altceva - singurul lucru la care nu as putea renunta e cafeaua. Va trebui sa cumpar un lapte mai slab? Poate de migdale (care e foarte sarac in kcal.)? Dar nu asta conteaza neaparat - ci cu ce o voi indulci? Ah si mai am o problema, legata de apa plata... nu beau mai mult de doua pahare maxim pe zi (daca nu am suc natural, ceai rece, etc. in casa). Realizez ca fac multe greseli care influenteaza stagnarea asta in greutate, am aceleasi kg de foarte mult timp. Pana la urma, asta nu e o lupta fizica - ci psihica. Ma gandeam sa ma apuc de sala, dar sunt prea timida pentru asa ceva momentan - 70% conteaza alimentatia. Ma gandesc ca dupa ce slabesc sa ma apuc de sala, sa nu fiu pur si simplu ok. Dar e drum lung pana acolo si probabil nici nu trebuia sa spun asta.
Sper ca nu ati adormit citind. Nu dau funda unui raspuns "ca la carte" cu sfaturi de pe Google. Am nevoie de sfaturi competente. Multumesc ca ati citit pana aici (daca ati facut-o).

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Treaba e simpla nu trebuie romane de scris, organismul uman e o masina complexa care are nevoie de ENERGIE, organismul uman arde o anumita energie non stop aia se numeste metabolism primar, de exemplu ioana are un metabolism de 2000 de calorii si daca sta pe loc le va consuma daca e va manca ceva in plus se va depune ca tesut adios mare grija ca 2000 de calorii consuma daca nu face nimic pai noi facem ceva mereu desi trebuie sa faci sport ca sa consumi macar ceea ce consumi ca hrana

ce hrana tine de foame?
eu personal recomand ouale, cartofi fierti, carnea de pui pieptul, fructele, legumele

daca nu mancam dimineata vom avea o pofta mare de mancare dupa masa asa ne ingrasam aiurea

un foarte bun documentar

http://topdocumentaryfilms.com/......ng-weight/

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o dieta nu va da rezultate daca nu faci exercitii fizice!
Vorbesc din experinta mea, am slabit 12 kg in 3 luni!
Renuntat la: paine, fainoase, cereale, dulciuri, alcool si sucuri de orice fel, cafea trebuie savurata neindulcita, sau indulcita cu stevia, fara lapte bienteles.
In acelasi timp miscare intenssa sa arzi calorii, sa pui in miscare procesul de ardere a grasimilor.
Crede-ma ca de ai vointa si esti determinata sa dai jos, vei da din prima saptamana si vei fii motivata sa continui pana ajungi la greutatea dorita, dupa care, urmeaza o alta perioada in care trebuie sa te mentii la greutatea aia.
Este total gresita ideea ca, dupa ce slabesc ma apuc de sala, trebuie sa faci sala sau miscare intensa IN TIMP ce Tii dieta, una pe alta se completeaza, altfel nu vei avea succesul dorit.
Cat despre bauturile aceptate si indicate: ceaiul verde indulcit cu stevia sau neindulcit, cafeaua neagra, indulcita cu stevia sau neindulcita si apa plata, minim 2 litri pe zi!

| krassname explică (pentru Violleta2022):

Felicitari! Multumesc pentru sfaturi, nu stiam ca pot indulci cafeaua cu stevie.

| Drimmero a răspuns:

Fa-ti un regim in care sa cuprinda mai multe legume, nu mai manca multa carne( vorbeste cu un nutritionist pentru asta) si apuca-te sa faci miscare, in 2-3 luni o sa fii bat!

| krassname explică (pentru Drimmero):

Multumesc pentru sfaturi!

| Drimmero a răspuns (pentru krassname):

Numa' bine/

| OoBunnyoO a răspuns:

Sfatul meu este sa mananci putin. Nu conteaza ce mananci, poti sa mananci toate tampeniile de pe lume si poti sa stai jos toata ziua. Daca mananci putin vei slabi.

Eu nu am avut probleme cu greutatea in plus, recunosc. Insa sunt genul de persoana care nu face excese cu mancarea si nici cu dulciurile. Asa cum ai spus si tu, sucurile din comert au extrem de mult zahar in ele.

Prin urmare nu trebuie sa renunti la chestii care iti plac. Si poti continua sa pui zahar si indulcitor in cafea.

Iti voi spune ce fac eu. De regula am trei mese pe zi. Dimineata mananc un croissant sau doua felii de paine cu unt sau cu gem sau cu miere. De regula ma limitez la croissant si la unt pentru ca nu ma omor cu dulciurile. Beau o cana de cafea in fiecare zi cu cinci cuburi de zahar si doua pachetele de lapte gras.

La pranz daca sunt acasa mananc fie mancare normala gen cartofi, cu niste legume si o bucata de carne. Dar asta se intampla extrem de rar. De regula mananc pizza, cartofi prajiti, burgeri, paste. Prin urmare mananc tot ce este nesanatos. Recunosc sunt o mare fana junk food.

Iar apoi seara mai mananc un iaurt, daca mi se face foame. De regula, dupa mesele copioase nu prea mai mananc cina.

Si asta este. Insa beau intotdeauna apa. Rareori beau cola sau alte sucuri.

Insa, de obicei, daca am o masa copioasa pe zi sau cu o valoare calorica mare nu mai mananc si nici nu mai rontai nimic in ziua respectiva. Insa sunt zile in care voi manca un croissant dimineata, apoi voi manca biscuiti, apoi voi manca chipsuri, apoi voi manca iar biscuiti, apoi voi manca floricele etc. Insa chiar si atunci ma asigur ca ciugulesc din ele. Asta in zilele in care nu am timp sa mananc o masa normala.

Nu sunt o persoana activa. Sunt probabil una dintre cele mai lenese persoane pe care o vei cunoaste. Singurul sport pe care il practic este yoga si sunt aproape convinsa ca nu ma ajuta sa slabesc. Nici macar nu stiu daca yoga este un sport. Miscarea te ajuta sa slabesti, insa nu atat cat spun oamenii. Ca sa dai jos o masa de la McDonalds trebuie sa sari coarda patru ore pe putin. Nu stiu cine naiba are timp sa sara coarda atat.

Este mult mai usor sa mananci o masa la McDonalds si sa nu mai rontai chipsuri sau sa bei sucuri pe langa si rezultatul este acelasi. Ai maximul de calorii pe zi, ai o masa bogata (caci ce imi este ca alimentele alea sunt puse intr-un burger sau ca sunt aliniate o bucata de carne, o rosie taiata langa, cateva felii de castravete si de salata si doua felii de paine cu niste sos).

Apoi este important sa ai o structura. Sa mananci mereu la aceleasi ore. Vei vedea cu timpul ca te vei obisnui si nu ti se va mai face foame.

Acum, in legatura cu sucurile. Dupa cum spuneam, sucurile din comert au foarte mult zahar. Zaharul provoaca dependenta. Si eu observ ca in momentul in care mananc multe dulciuri intr-o zi, a doua zi simt nevoia de dulce mai mult decat de obicei. Este vorba de o dependenta pe care trebuie sa o rupi. Incearca sa bei sucuri din ce in ce mai putin. Daca azi bei trei sticle de 0.5 ml de suc, maine incearca sa bei doua. Sau doua si jumatate. Si incearca sa nu rontai ceva dule pe deasupra.

O alta alternativa ar fi sa iti faci propriul tau suc. Daca ai un storactor de fructe poti face chestia asta si poti inlocui zaharul cu mierea.

Sfatul meu este sa mananci putin. Nu conteaza ce mananci, poti sa mananci toate tampeniile de pe lume si poti sa stai jos toata ziua. Daca mananci putin vei slabi.

Eu nu am avut probleme cu greutatea in plus, recunosc. Insa sunt genul de persoana care nu face excese cu mancarea si nici cu dulciurile. Asa cum ai spus si tu, sucurile din comert au extrem de mult zahar in ele.

Prin urmare nu trebuie sa renunti la chestii care iti plac. Si poti continua sa pui zahar si indulcitor in cafea.

Iti voi spune ce fac eu. De regula am trei mese pe zi. Dimineata mananc un croissant sau doua felii de paine cu unt sau cu gem sau cu miere. De regula ma limitez la croissant si la unt pentru ca nu ma omor cu dulciurile. Beau o cana de cafea in fiecare zi cu cinci cuburi de zahar si doua pachetele de lapte gras.

La pranz daca sunt acasa mananc fie mancare normala gen cartofi, cu niste legume si o bucata de carne. Dar asta se intampla extrem de rar. De regula mananc pizza, cartofi prajiti, burgeri, paste. Prin urmare mananc tot ce este nesanatos. Recunosc sunt o mare fana junk food.

Iar apoi seara mai mananc un iaurt, daca mi se face foame. De regula, dupa mesele copioase nu prea mai mananc cina.

Si asta este. Insa beau intotdeauna apa. Rareori beau cola sau alte sucuri.

Insa, de obicei, daca am o masa copioasa pe zi sau cu o valoare calorica mare nu mai mananc si nici nu mai rontai nimic in ziua respectiva. Insa sunt zile in care voi manca un croissant dimineata, apoi voi manca biscuiti, apoi voi manca chipsuri, apoi voi manca iar biscuiti, apoi voi manca floricele etc. Insa chiar si atunci ma asigur ca ciugulesc din ele. Asta in zilele in care nu am timp sa mananc o masa normala.

Nu sunt o persoana activa. Sunt probabil una dintre cele mai lenese persoane pe care o vei cunoaste. Singurul sport pe care il practic este yoga si sunt aproape convinsa ca nu ma ajuta sa slabesc. Nici macar nu stiu daca yoga este un sport. Miscarea te ajuta sa slabesti, insa nu atat cat spun oamenii. Ca sa dai jos o masa de la McDonalds trebuie sa sari coarda patru ore pe putin. Nu stiu cine naiba are timp sa sara coarda atat.

Este mult mai usor sa mananci o masa la McDonalds si sa nu mai rontai chipsuri sau sa bei sucuri pe langa si rezultatul este acelasi. Ai maximul de calorii pe zi, ai o masa bogata (caci ce imi este ca alimentele alea sunt puse intr-un burger sau ca sunt aliniate o bucata de carne, o rosie taiata langa, cateva felii de castravete si de salata si doua felii de paine cu niste sos).

Apoi este important sa ai o structura. Sa mananci mereu la aceleasi ore. Vei vedea cu timpul ca te vei obisnui si nu ti se va mai face foame intre mese.

Acum, in legatura cu sucurile. Dupa cum spuneam, sucurile din comert au foarte mult zahar. Zaharul provoaca dependenta. Si eu observ ca in momentul in care mananc multe dulciuri intr-o zi, a doua zi simt nevoia de dulce mai mult decat de obicei. Este vorba de o dependenta pe care trebuie sa o rupi. Incearca sa bei sucuri din ce in ce mai putin. Daca azi bei trei sticle de 0.5 ml de suc, maine incearca sa bei doua. Sau doua si jumatate. Si incearca sa nu rontai ceva dule pe deasupra.

O alta alternativa ar fi sa iti faci propriul tau suc. Daca ai un storactor de fructe poti face chestia asta si poti inlocui zaharul cu mierea.

Stiu ca sfatul meu este mai neortodox, insa functioneaza. Am o inaltime de 1.58 si 48 de kg. Niciodata nu am depasit 52 de kg. Am aceeasi dieta de 5 ani, mananc tot ce poftesc si am analizele bune. Singura problema pe care o am este cu fierul (care este scazut probabil la jumatate din populatia feminina) si calciul. Oricum tot cred ca stau mai bine cu ele decat as sta daca as manca o salata pe zi si iaurturi la fiecare masa.

Prin urmare, cele mai importante lectii cand vine vorba de slabit din experienta mea ar fi:
1. Atat timp cat consumul tau caloric nu va depasi 1.500 sau mai putin sau mai mult, depinde de inaltimea pe care o ai nu te vei ingrasa. Trebuie totusi sa iti calculezi raportul de care ai nevoie, in functie de inaltime. Sunt aproape convinsa ca daca as manca un croissant dimineata, apoi as manca niste chipsuri, apoi as bea niste cola, apoi as manca o pizza, apoi as manca o prajitura, apoi as mai bea niste suc m-as ingrasa de nu as mai iesi pe usa. Daca nu s-ar pune pe mine, probabil as manca atat. Probabil as manca si mai mult decat atat. Insa cand spun ca incerc sa am grija la excese, la asta ma refer.

2. Zaharul trebuie calculat intotdeauna. Vezi cate grame sunt in sucurile pe care le bei si fii atenta la sosuri, ketchup, maioneza, samurai etc. Vezi ca astea sa nu depaseasca limita de 25 de grame pe zi. Maxim 30. Daca le depasesti, ai grija sa scoti de altundeva.

3. Dieta inseamna asa cum am spus mai sus, daca adaugi undeva, scoate de altundeva. Bei mai mult zahar dimineata in cafea, nu mai bea sucuri seara.

Dupa cum spuneam, nu am avut probleme cu greutatea, insa prietenul meu are probleme cu greutatea. La el se pun kilogramele dublu decat la mine, insa de cand mi-a cerut sfatul a scapat de kilograme relativ repede. Nu a fost o chestie miraculoasa precum dietele minune pe care le gasesti pe internet. Insa este mai sanatoasa decat daca ai manca numai verdeturi toata ziua si pe deasupra mananci ceea ce poftesti. Asa ca nu exista riscul ca dupa dieta sa te gandesti : "Hmm am slabit 10 kile, ceea ce inseamna ca pot sa ma rasfat cu o pizza". Pentru ca mananci pizza in fiecare zi (daca ai chef), asa ca nu se simte ca o tortura zilnica ale carei zile le numeri pana la final.

| LoveSleep a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Pe bune acum, care e problema ta?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru LoveSleep):

Recunosc, am sarit calul acum cand am apasat pe "Citeste mai departe" si am vazut cat este de lung.

Insa daca eu am 20 de minute libere pe zi si am dispozitia de a scrie un asemenea raspuns, cred eu ca este alegerea mea si dreptul meu sa il scriu. Asa cum este dreptul tau sa nu il citesti daca nu ai chef.

Prin urmare, cred eu ca intrebarea potrivita in cazul de fata ar fi, care este problema ta?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru LoveSleep):

Dar pentru ca te plac si pentru ca-s fata draguta, l-as putea sparge in doua raspunsuri pentru tine. Chiar trei.

Would this tickle your fancy?

| LoveSleep a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Glumeam doar, stai cuminte.
L-am citit pe tot, oricum. Nu știu de ce, subiectul nu prea e genul meu.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru LoveSleep):

Si eu glumeam.

Esti unul dintre putinii useri de pe aici ale caror glume mi se par amuzante. Sau poate nu m-ai prins tu inca in zilele in care sunt trezita cu fata la cearsaf, sa-mi vezi raspunsurile artagoase. tongue

| Divy a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Mănânci mai puțin ca mine laughing De ce nu îi spui direct să urmeze diete pro-ana?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Divy):

Poate nu toti au auzit de diete pro-ana. laughing

Insa, 1500 de calorii nu sunt chiar atat de putine. Portia calorica este foarte individuala si depinde de stilul de viata. Daca esti lenes ca mine, vei consuma putina energie si vei avea nevoie de putine calorii. laughing Daca as fi facut sport as fi avut nevoie probabil in jur de 2000 de calorii. Insa ideea de baza pe care nu o spune nimeni este. daca vrei sa fii slab trebuie sa mananci putin.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru OoBunnyoO):

A da. Daca vrei sa iti calculezi portia calorica necesara pe baza BMR-ului:

Daca esti fata inmulteti 0.9 cu cate kilograme ai, iar apoi le inmultesti cu 24.

La mine este 9 x 48 x 24 = 1036.8 Prin urmare am nevoie de 1036.8 de calorii. Insa pentru ca intr-o zi consumam de 50% pana la 100% din aceste calorii voi adauga cam intre 500 si 1000. Insa avand in vedere ca nu fac sport adaug in jur de 500 pe zi ca suma orientativa.

| Divy a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Eu nu cunosc toate acestea, eu doar mănânc 3 mese pe zi și uneori și prostii dar acele ocazii sunt rare. Sport nu prea fac sunt o persoană leneșă.