| raisa1993maria a întrebat:

am nevoie de un raspuns, va rog sa mi-l oferiti daca aveti cunostinte in ceea ce priveste nelamurirea mea

Eu am un cont deschis la banca TRANSILVANIA din liceu pentru a ne baga banii pe abonamente! Am terminat liceul, s-a mai bagat o singura data, i-am scos, apoi dupa un an de zile s-a tot auzit ca se baga bani asa ca am incercat cardul pana am avu -4 lei. Mentionez ca el expira in noimebrie 2015. Acum ne-au sunat de la scoala ca s-au restituit o parte din bani pe card, am dat interogare sold dar mi s-a dezactivat. Am sunat la banca si mi au spus ca l-au inchis din cauza ca am -4 pe el si au considrat ca nu-l mai folosesc, am intrebat ce pot face daca intre timp se alimenteaza banii, ii primesc sau ii pierd si au spus ca exista un risc sa i pierd si ca trebuie sa imi deschid un alt cont! ati patit asa ceva? va multumesc mult!

3 răspunsuri:
| frostxtq a răspuns:

Buna,
E ciudat ca ti l-au inchis doar pentru ca aveai -4 lei pe el. In mod normal iti lasa contul pana la data de expirare si intre timp se aduna acel minus in fiecare luna, minus care trebuie sa il platesti in momentul in care inchizi contul. Lunar se adauga acel minus deoarece trebuie sa platesti o mica taxa pentru ca ai cont deschis la ei. Si eu am la Banca Transilvania, insa nu am avut probleme asemanatoare. Oricum, daca intre timp primesti banii si cardul nu functioneaza, ii poti scoate din banca (nu de la bancomat), mergi cu buletinul si trebuie sa ti-i dea.

Gandeste-te, daca iti expira cardul si totusi primesti bani pe el, banii aia sunt ai tai, indiferent ca ai cardul expirat, pierdut sau nefunctional. Nu-ti face probleme, nu se pot atinge de banutii respectivi. Sa te interesezi cand ar trebui sa ii primesti si pe urma poti merge la banca sa ii ceri.

| raisa1993maria explică (pentru frostxtq):

Multumesc mult!

| frostxtq a răspuns (pentru raisa1993maria):

Cu drag, sper ca te-am ajutat putin sau macar sa-ti fi dat o idee.