| isa777 a întrebat:

am o problema visezi de o saptamana acelasi lucru si e sinistru. visezi ca merg cu colegi in excursie si unde mergem e o cabana si lana ia e un podium de lemn nimic pe el si in prejur e apa si dintr-o data se aud zbomote ciudate afara si mergem cu toti afara si apare o casa pe acel podium din lemn sinistra si unii intram in ia dar alti nu si se inchide usa si dupa ce se inchide usa eu! va rog ajutati-ma si raspundeti va rog la urmatoarele intrebari
de ce visez asta mereu?
de ce tocmai in punctul ala ma trezesc?
si de ce mi-e frica cand apare casa? multumesc ca ati avut rabdare sa citti va rog raspundeti! dau funda celui ca a rasopuns cel mai bine

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Buna Isa!
Visezi asta mereu intrucat in fiecare seara stai cu grija ca nu cumva sa visezi acest lucru din nou.
Cum vine asta?
Pai visele sunt scenete concepute de imaginatia noastra din informatiile pe care noi insine le trimitem la creier (adica visam numai lucruri pe care le-am vazut, de care am auzit s.a.m.d) De asemenea imaginatia ta poate sa creeze in vis, din mai multe locuri un loc nou necunoscut tie.
Atunci cand te gandesti la ceva in timpul zilei (nu conteaza cat de mult, daca te-ai gandit macar o secunda este suficient) poti sa visezi acel lucru cand te culci.
De obicei visele reprezinta ceva la care te-ai gandit catusi de putin...probabil ca a fost o zi in care te-ai gandit cum ar fi daca ai merge in excursie cu colegii tai si s-ar intampla ceva rau.
De aici a pornit totul.Te-ai trezit obosita in acea zi si mai ales speriata...
Seara, inainte sa adormi te-ai gandit la acest vis, iti era frica sa nu-l visezi din nou si asa aceasta informatie a ramas in creierul tau atunci cand te-ai culcat.
Astfel ca ai visat iar. A 2-a zi la fel, erai speriata sa nu visezi tot asta si de aceea ai visat. Si tot asa...
Incearca sa-ti iei gandul de la acest vis.
Intelege ca visele nu reprezinta absolut nimic, acestea sunt doar scenete concepute din propriile tale informatii.
Din cand in cand, datorita faptului ca acele informatii pe care le trimiti la creier sunt foarte precise se mai intampla ca datorita logicii tale sa ai parte de un vis a carui actiune sa se intample identica si in realitate.
Acestea sunt doar coincidente.
Visele nu iti manipuleaza viata. Eu unul consider ca nu inseamna absolut nimic faptul ca ai visat asa ceva, doar ca iti este frica sa nu visezi din nou si ca nu cumva sa se intample asta si in viata reala.
Este normal sa-ti fie frica, oricui i-ar fi intr-o astfel de atmosfera sinistra.

Ce poti sa faci? Pai inainte de culcare incearca sa meditezi, eu fac asta din cand in cand, de obicei atunci cand sunt nervos.
Cum faci asta?
Intai si intai pornesti o melodie relaxanta de genul:
https://www.youtube.com/watch?v=pNuZIZOya78
https://www.youtube.com/watch?v=jiwuQ6UHMQg
( Mie a 2-a imi place cand fac asa ceva dar tie ti-o recomand pe prima intrucat nu iti da un sentiment de Skyrim-este un joc.Tu incearca sa faci asta cu prima.)
Deci, pornesti melodia, stingi luminile (nu are rost oricum sa le tii aprinse...)
Te asezi pe ceva moale si inchizi ochii. Iti reglezi respiratia si incerci sa nu te gandesti la absolut nimic timp de vreo 10-15 minute. Eu mi-am intrebat mai demult senpai-ul la karate (am facut 6 ani de karate) ce inseamna "Sa nu te gandesti la nimic" intrucat spuneam ca asa ceva este imposibil, mereu te gandesti la ceva. El a spus simplu, daca nu sunt in stare atunci sa ma gandesc la "Alb sau negru". (nonculorile)

Asta este o varianta. Alta varianta care merita incercata ar fi aceea in care citesti in fiecare seara cate 30 de minute inainte sa adormi.
Atentie! Sa nu citesti decat carti vesele (Fara carti horror!)
Am avut un coleg care asa a scapat de niste vise cu bunicul sau decedat...citea in fiecare seara 30 de minute inainte de culcare cate ceva, cat de mic. (De obicei povesti sau carti cu o actiune complexa intrucat adormea cu gandul la acea actiune)

Sper ca te-am ajutat cat de cat!
Succes!

3 răspunsuri:
| SHINeeTaemin a răspuns:

Incearca sa asculti asta inainte de culcare https://www.youtube.com/watch?v=VIrBecB746c

| LoveBlueSky a răspuns:

Buna!

Deci sunt sigura ca acel vis e de fapt un cosmar.S-ar putea sa te fi speriat ceva si sa te fi uimit atat de tare incat sa ti-l redea creierul pe timpul nopti.
Te trezesti tocmai in punctul ala deoarece in acel moment frica e la cea mai mare intensitate.Ti-e frica sa urmaresti visul asa ca te trezesti.
Nu sunt sigura dar presupunerea mea este ca il visezi mereu deoarece iti este frica de visul ala si nu poti trece peste.Gandeste-te ca este doar un vis, doar munca subconstientului pe timpul nopti.Incearca sa te gandesti la ce amintire de a ta, gand sau orice altceva, face referire visul.O data ce nu ti-e mai frica de acel vis, nici nu cred ca o sa-ti mai apara.E doar o presupunere.
In plus, tu stii cel mai bine despre ce e visul si stii si de ce ti-e frica de el.Trebuie doar sa te gandesti putin si vei afla deoarece este creierul tau in cele din urma.
In plus, un vis nu dureaza mai mult de cateva minute si inseamna ca subconstientul tau functioneaza foarte bine si ca memoria ta e foarte buna din moment ce ti-ai adus aminte.De multe ori ne uitam visele.

Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| WalleWalls a răspuns:

Ar trebui sa cauti semnificatia pe internet.