| Pufosenia98 a întrebat:

ce inseamna, dupa parerea voastra, sa fii intelectual?

5 răspunsuri:
| LadyLilith a răspuns:

Dupa parerea mea, sa ai o parere despre multe lucruri din viata si mai ales sa nu fi condus de spiritul de turma. Sa citesti mult despre diverse teme si sa poti sa-ti exprimi parerea indiferent despre ce fel de tema e discutia. Nu consider, ca cei care au facultate, au facut masteratul, doctoratul sunt neaparat si intelectuali. Depinde de setea personala de a invata si a afla chestii noi in fiecare zi, de a-ti dezvolta personalitatea si cunostintele.

| T0T a răspuns:

Să fii un om cult, inteligent și să ai niște realizări în viață, eventual niște lucrări și opere.

| OldSoul a răspuns:

Din punctul meu de vedere, sa fii o persoana care se poate descurca in orice situatie, si care poate oferi raspunsuri corecte fara sa afecteze pe cineva.

| aXy99 a răspuns:

Sa fii intelectual inseamna sa ai studii superioare, de exemplu sa ai o facultate terminata. Asa te poti numi intelectual, chiar daca ai terminat-o cu spaga sau pile. Multi confunda cuvantul "intelectual" cu "inteligent". Este o mare diferenta intre cele doua.

INTELIGÉNT, -Ă, inteligenți, -te, adj. Înzestrat cu inteligență; deștept, ager la minte, pătrunzător. ♦ Care denotă inteligență (1). – Din fr. intelligent, lat. intelligens, -ntis.

INTELECTUÁL, -Ă, intelectuali, -e, adj., s. m. și f. 1. Adj. Care aparține intelectului, care se referă la activitatea minții, la intelect. 2. Adj., s. m. și f. (Persoană) care, prin PREOCUPARI sau PROFESIE, folosește creator intelectul; persoană a cărei principală sursă de existență o formează MUNCA intelectuală.

Sper ca te-am lamurit.

| AirănMeidăn a răspuns:

sa fii open minded, sa se poata vorbi cu tine despre mai multe subiecte si discutia aia sa duca undeva