| 愛日本 a întrebat:

Cu siguranta ati mai auzit de sleep paralysis, de ce mereu vedem lucruri urate?
De obicei, daca nu de fiecare data vedem/simtim/auzim doar lucruri care ne sperie, de ce?

Ati experimentat vreodata asa ceva, daca da, cum s-a intamplat si ce ati vazut?

2 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Mie mi s-a întâmplat și m-am panicat, deși văzusem o emisiune pe Discovery și știam ce este. Mi-era groaznic de frică și refuzam să deschid ochii, de teamă să nu văd omuleți gri dornici să facă ceva experimente pe mine. N-a durat mult deși la momentul respectiv așa mi s-a părut și am crezut că voi face infarct la halul în care îmi bătea inima. Totuși când am deschis ochii nu era nimic și nimeni în cameră și nu mi s-a mai întâmplat niciodată de atunci (au trecut 10 ani).
Era o vreme când oamenii asociau asta cu demonii, așa au apărut miturile despre incubuși/succubuși, demonii care îi posedau pe nefericiții adormiți care nu se puteau mișca.
Pe măsură ce omenirea a evoluat, spaimele noastre s-au mai schimbat, așa că unii au impresia că levitează fiind răpiți de extratereștrii.
N-am pregătire în domeniu ca să-ți spun de ce și cum dar te poți documenta
https://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis#Hallucinations
https://noizz.ro/......ca/9xs2sk4

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se face trecerea de la starea de veghe la cea de somn.
În veghem, se procesează mai mult info exteriorară și invers.
În somn se reorganizează info. La trecere, se decuplează simțurile externe. Paralizia din somn este interpretată ca vulnerabilitate vitală, de aceea este înfricoșătoare.