| sorin1234567 a întrebat:

De mic am fost foarte rusinos(acum am 14 ani). Nu stiu de ce cand sunt inconjurat de oameni necunoscuti si ei se uita la mine am o stare ciudata. Si cand ma plimb prin parc ma uit in jur pentru ca nu suport sa se uite lumea la mine.
Astazi am fost in cancelaria profesorilor sa fac exercitii pentru o olimpiada cu un profesor si nu stiu de ce, cand s-a sunat de iesire si au intrat profesorii in cancelarie, m-am simtit ciudat si rusinos si imi venea sa plang, nu mai eram atent la nimic.
Efectiv, mi-e rusine sa vorbesc cu oamenii si sa stau langa ei.
Stie cineva ce am si cum pot sa trec peste starea asta?

Răspuns Câştigător
| yardiemarian a răspuns:

Uita de timiditate, la fel eram si eu, iar eu am 16 ani acum, oricum, incearca sa fii cat mai confortabil cand ai lume in jur, nu te mai "panica" in cazul in care crezi ca lumea te va judeca daca zici ceva gresit. Daca se intampla sa zici aia e, fiecare mai gresim...nu e necesar sa le dai atentie daca zic ceva. Oricum lumea e destul de deschisa *mintal* sa nu judece un copil, iar daca il judeca e redusa...

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Hm! De mic? Ti se pare ca acum esti prea mare? Esti prea timid.