| 3ntzz a întrebat:

Mai intai de toate, sarbatori fericite la toata lmea!
Asa, am o problema de hotarare ( cred ca mai greu ca mine nu se hotaraste nimeni), ce caine sa imi iau dintre : bull terrier :X:X si beagle :X:X
Mentionez ca stau la casa, curte comuna ( adica cu mai mult locatari)
Daca puteti, argumentati.
Va rog seriozitate!
Ms anticipat si inca o data sarbatori fericite la toata lume!
P. S. NU exista Mos Craciun!

Răspuns Câştigător
| xLikeTpu a răspuns:

Hei.
Sarbatori fericite!
Mie imi plac mai mult bull terrier.
Bull terrier-ul este un cîine de origine engleză, rasa luînd naştere în Marea Britanie prin încrucişarea binecunoscutului bulldog cu un terrier. De la acesta din urmă a împrumutat expresia capului, iar de la tipul bulldogului forma trupului. Cea mai mare răspîndire continuă şi astăzi să o aibă în Anglia, deşi rasa nou creată s-a răspîndit rapid atît în Europa cît şi în lume. Aspectul general al exponenţilor acestei rase respectă unele trăsături întîlnite la majoritatea cîinilor din clasa terrierilor – musculos, bine proporţionat, cu dinţi puternici – dar regăsim şi o serie de trăsături care îi individualizează, printre care cea mai importantă etse forma specială, ca de ou, a capului, aproape plat în partea superioară, trăsătură aparţinînd, de altfel, exclusiv acestui tip de terrier. Bull terrierul are ochii mici, apropiaţi unul de altul, înguşti, aproape triunghiulari, aşezaţi oblic şi bine afundaţi în orbite. Culoarea lor variază sensibil de la maro foarte închis la negru. Nasul este un element foarte proeminent al bull terrierului, fiind umflat şi terminîndu-se aproape în toate cazurile într-o trufă închisă la culoare. Nasul acesta bombat este adesea asemănat cu un rît şi din cauza lui bull terrierii sînt destul de des porecliţi "porci". Urechile sînt subţiri, relativ mici şi sînt purtate erecte, cu vîrful în sus, dar nu în toate cazurile. Bull terrierul are un aer graţios, este un cîine cu o conformaţie robustă, musculatura de pe trupul său nefiind neapărat marca unui stil de viaţă alert, ci pur şi simplu o caracteristică a rasei. Coada este mai groasă la bază, dreaptă, rigidă, purtată orizontal, iar blana este scurtă, culcată pe corp, deasă şi lucioasă.
Asta este părerea mea!