| SnowBella a întrebat:

O sa incep simplu: sunt foarte dezorganizata! Nu ma pot aduna niciodata, nu pot lua decizii. Sa dau niste exemple, de la lucruri banale, la cele mai serioase:
1. nu ma pot tine niciodata de un plan de studiu, simt ca ma pierd;
2. nici macar nu stiu in ce ordine sa fac curat in casa;
3. nu pot juca un joc pe pc pentru ca mereu hotarasc sa joc altfel si nu am o strategie;
4. vreau sa fac o multime de lucruri in viata dar sfarsesc prin a nu face nimic pentru ca nu stiu de unde sa incep sau cum sa fac
5. nu sunt niciodata punctuala pentru ca ma pierd in rutina de dimineata
Viata mea e o dezordine totala! ca si camera mea..si gandurile mele. si caietele mele. si parerile mele
Ajutor! Ce sa fac?!

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Esti imatura, trebuie sa ai un inceput,eu mereu imi notez un plan de invatare /lucrare, am un program saptamanal nu il respect mereu din alte cauze dar incerc sa il stapanesc,si cand fac trebuie sa inteleg logica,inainte eram grabit dar acuma gandesc apoi actionez,trebuie sa ai rabdare, cel mai important in viata este ambitia, vionta dar si rabdarea sa stii eu asta am invatat, ai rabdare ca e o intelepctiune, daca doresti mai putem conversa

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu e chiar asa. Adica daca stai sa te ganesti, cam toata lumea are momente de acestea.
Pe de o parte nu este bine cum gandesti pentru ca nu sti ce vrei de la viata( asemenea mie), nu sti de unde sa incepi, si trebuie sa incepi la un moment dat de undeva.
Dar chiar daca o sa te schimbi, sa mai pastrei din aceste obiceiuri, ca sa zic asa. Pot sa zic ca nu las pe altcineva sa iti controleze viata, traiesti liber ca sa zic asa...
Dar daca vrei sa iti raspund neaparat la intrebare:
Incearca sa incepi de undeva. Sa iti pui in plan ceva, si sa nu dai inapoi.
1. Planul de studiu o sa vina de la sine. Eu nu prea aveam un plan de viitor, dar nu stiu cum, acum 3 luni am ajuns ca fiind student la poitehnica happy.
2. Chiar nu conteaza ordinea, si ma refer in general in viata. Poti sa faci de toate, ordinea da-o in colo.
3. Hai pe league of legends ( numele mau e Obricorn) si iti garantez ca nu o sa te lasi prea curand happy.
4. Si eu am vrut sa fac multe, dar... vise.
Nu poti sa faci o multime de lucruri prea usor in viata, trebuie sa ai radare.
5. Asa e dimineata. Ziua devine mai interesanta astfel.
Ce inteleg eu de la tine este ca ti-ar placea sa faci multe, ceea ce este bine.
Dar ai putina rabdare. In viata o sa se inveasca ocazii de care o sa stii sa te folosesti si o sa faci tot ceea ce vrei.
(zic eu care, nu sunt mai breaz laughing ).
Incearca sa incepi cu ceva, din orce iti propui, doar incepe, asta este cel mai important. Dupa o sa stii ce ai de facut.
Sper ca ti-am fost de ajutor, si sper sa ne auzim numai de bine.
Bafta

| OldSoul a răspuns:

Fa-ti un program pe care sa incerci sa il urmezi din ce in ce mai mult.

| R0R0 a răspuns:

Incearca sa te calmezi cand observi asta.
Sfat: Du-te la psiholog

| Porcusorul a răspuns:

Ce varsta ai? Pari adolescenta sau tanara sub 21 de ani. Nu ai intrat in contact vreodata cu un psiholog sau psihiatru? Ai simptome de ADHD, o boala a deficitului de atentie caracterizata la tineri prin lipsa de organizare si probleme de indeplinire a obiectivelor.

| SnowBella explică (pentru Porcusorul):

Credeam ca ADHD se manifesta la copii doar. am cautat simptome si intr-adevar sunt unele care se regasesc si la mine, dar ce naiba, eu schimb prefixul imediat (20 ca sa ma exprim mai clar), mai sunt eu copil/adolescent?! M-am gandit si eu sa vizitez un psiholog, dar cine ma aude (dintre cei care ma cunosc) o sa fie ceva de genul "Are u f*** kidding me?"

| Porcusorul a răspuns (pentru SnowBella):

ADHD se manifesta inclusiv la adulti. Atat doar ca debuteaza in copilarie sau in adolescenta, chiar daca majoritatea cazurilor nu sunt diagnosticate din acea perioada a vietii, ci mai tarziu - uneori niciodata, fapt ce duce la deteriorarea seminicativa a calitatii vietii individului. Daca intr-adevar ai aceasta disfunctionalitate, orice sfat cu privire la organizarea timpului sau a vietii iti va fi imposibil de urmat fara un foarte mare efort din partea ta. Ia legatura cu personal calificat din orasul tau pentru a fi diagnosticata corect si pentru a primi ajutor specializat.

| RAY a răspuns (pentru SnowBella):

- memorie deficitara
- anxietate
- respect de sine scazut
- probleme de angajament
- furie gresit controlata
- impulsivitate
- diverse abuzuri si dependente de substante nocive
- capacitate organizatorica deficitara
- apatie cronica
- incapacitate de concentrare
- tulburari de dispozitie
- depresie
- probleme de adaptare sociala.

tu le cam ai pe toate

| SnowBella explică (pentru RAY):

Mda cam pe toate. exclus dependenta de substante nocive. Ma mir ca ti-ai dat seama de asta doar din ce am postat eu. dar nu vreau sa merg la psiholog, as vrea o alta metoda sa ma tratez de toate astea
Dar sa nu crezi ca toate astea sunt "o criza adolescentina". nu sufar dupa niciun iubit sau chestii de genu', subliniez ca am aproape 20 ani, si eu ma mir ca am ajuns in starea asta!

| Porcusorul a răspuns (pentru SnowBella):

Nu stiu la ce metoda te-ai gandit. Simple discutii pot duce la ameliorare, insa si la exacerbarea anumitor simptome daca interlocutorul nu are pregatire de baza. Prima data trebuie sa iti fie pus un diagnostic clar, de abia apoi stim despre ce vorbim. Simptomele par a fi ADHD, dar nu putem fi siguri fara sa te prezinti la un specialist, de preferabil psihiatru si nu psiholog. Este posibil sa fie nevoie de tratament medicamentos pentru incetinirea "tavalugului gandurilor", lucru ce ti-ar permite organizarea la un nivel superior a rutinei zilnice.

PS: Sunt membru junior si, din pacate, nu pot trimite mesaje private pana nu am o activitate mai intensa pe aici. In privinta aspiratiilor tale, nu trebuie sa te descurajezi. Persista, ai vreme.