| AlexAL275 a întrebat:

Voi ce credeți, psihologii profesează în perioada aceasta?

6 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Mulți s-au adaptat, există Skype, Zoom, cum spune Paula.
Eu mi-am găsit psiholoaga pe Telegram, aplicație similară cu Signal, care oferă conexiune criptată.
Există aplicații precum Adamant sau Dust, bazate pe tehnologie blockchain, care opresc absolut orice modalitate cunoscută de a spiona conversațiile, poate chiar și Mandrake(?).
https://adamant.im/
Mandrake e un virus suspect de similar cu abilitățile NSA
https://www.biziday.ro/......azinul-go/
în plus, cabinetul poate avea un geam deschis și distanța de 2 metri poate fi păstrată.
Adevărata provocare, ca oriunde, sunt banii. Serviciile de terapie și consiliere nu sunt cele mai ieftine, așa că multă lume va amâna o vizită la psiholog. Asta nu va face decât să crească vizitele la psihiatru :)
Apoi, avem pe cei din Psihologia muncii, transportului, port armă, care nu vor mai avea atât de mulți clienți odată ce școlile de șoferi pierd clienți, nu se fac angajări, și nu se investește în arme (nu-s nici ele ieftine)
Ca întotdeauna, cei buni continuă, își permit să scadă din preț, și au renume. Clienții lor sunt oameni cu bani și riscuri mai mici. Cei tineri și mai puțin cunoscuți, se vor lupta.

| Paula2018 a răspuns:

Din cate stiu se faceau telefonic/zoom. Mama nasei mele facea consiliere psihologica si stiu ca facea telefonic.

| ACTH a răspuns:

Ai nevoie urgenta de unul? Cam asa pare.

| AlexAL275 explică (pentru ACTH):

Spre uimirea mea mi-ai confirmat încă o dată cât de, scuză-mi exprimarea, cât de jigodii sunt unii oameni. Răspunzi la fiecare întrebare a mea cu o nesimțire fenomenală, n-am mai pomenit așa ceva. Poate am eu unele probleme, dar fata mea sau băiatul meu, tu ai probleme mult mai complicate decât ale mele, măcar acum văzându-te pe tine pot să răsuflu liniștit știind că sunt unele persoane mult mai bolnave, cum am zis eu mă declar sănătos față de tine. Da, cred că o să termin cu comentariul ăsta, deoarece n-am cu cine să vorbesc și-mi jignesc propria persoană când vorbesc cu o ființă mai neevoluată decât mine. Te pup! O zi bună?

| ACTH a răspuns (pentru AlexAL275):

Elucubrezi continuu, maestre. Acum inteleg de ce cauti un psiholog. Totusi, ti-as recomanda un psihiatru.

| AlexAL275 explică (pentru ACTH):

Cred că o să ne vedem acolo?