| Yasmin875 a întrebat:

Voi dati bani la cerșetori? Eu nu dau niciodată.Ma enervează când merg pe stradă și văd unul care zice"nu va suparati, aveti să-mi dați si mie un leu?"si il vad in fiecare zi stand in același loc.:-|

Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Nu încurajez cerşetoria, înainte dădeam şi câte 5-10 lei la un om care îmi cerea. Nu îl ajut cu nimic pe acel om, îți explic şi de ce.
Sunt rasistă, urăsc țiganii. Este un magazin Profi de unde îmi cumpăr mere, acolo mereu văd o țigancă tânără cu un prunc în brațe, fie cald sau frig. Stă cu fundul pe cimen de răcesc eu la ovare când o văd. Mereu îmi cere şi mereu nu îi dau. Sau femei albe care stau în genunchi şi prind oamenii de mână spunându-le: "Am 5 copii acasă, te rog dă-mi şi mie un ban". Mă irită, îmi vine să intru in magazin şi să ies de acolo cu un coş plin de prezervative să le dau la toate amărâtele astea. Lor nu le trebuie bani, ele trebuiesc direct sterilizate să nu mai facă copii chinuiți. Le dai bani, ele mănâncă şi se reproduc exact ca şi cățelele.
Ca să nu mă iau doar de femei, deşi pot sta şi singure fără un amărât ca să le rupă maimuța... Bărbații nu prea cerşesc, mă refer la ăia care au o amărâtă lângă el şi copii. Îi trimite pe ei la cerşit, el doar îşi ia banii pe țigări şi băutură. Că na, viața de cerşetor este grea şi te îngropi în vicii.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La munca cu toti puturosi, au ajutor social, gratuitate pe mijloacele de transport, mancare zilnica astia o duc mai bine ca noi, un cersetor face un salar in cateva zile, la mine in tm rar mai sunt

| Drimmero a răspuns:

Le mai dadeam si eu inainte cand nu mai puteam rezista de mila,, dar daca vad ca-s nesimtiti, nici nu-i bag in seama.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Am și eu slăbiciunea asta.
Celor insistenți, într-adevăr, nu dau. Mai ales, țiganilor...
Însă, mi-e f. milă de cei bătrâni, care nu cerșesc, deși nu au... straight face

| RAY a răspuns (pentru floresdemayo):

Wow ce inima buna ai pe placul inimi mele

| Yasmin875 explică (pentru floresdemayo):

Mama mea a dat o pâine la o cersetoare.Dar ea nu era mulțumită cu atât a zis că vrea si o cafea.laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu le dau bani, cateodata le cumpar ceva, in special la copii!

| danay72 a răspuns:

Nu dau bani, dar dacă sunt persoane în vârstă sau copii le dau ceva de mâncare. Nu încurajez lenevia. Nu înseamnă că nu vreau sa ajut oamenii, ci vreau sa ii ajut pe termen lung, înțelegând ca e important sa fie responsabili și cinstiți. Nu întrețin vicii.

| WaterDrop a răspuns:

Niciodata.Sa invete si ei ce inseamna sa iti sune alarma la ora 6:00 zilnic.

| Zabbyel a răspuns:

Bine faci! Ignora-i love strucklove struck, si nu-i lasa sa te enerveze happy

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Eu mai dau cateodata.

| BeSmart17 a răspuns:

Pai unii merita altii nu...sa stii ca poti sa le dai celor buni daca stau in acelasi loc...dar daca ii dai la o tiganca care merge repede la bar dupa nu merita