| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, am aflat ca exista foarte multi romani care au migrat in Marea Britanie si care isi doresc sa migreze in acest regat.
Intrebarea se adreseaza celor care ati vizitat Marea Britanie sau locuiti acolo : cum ii deosebiti pe romani de britanici, cu ce se diferentiaza ai nostri de-ai lor?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că fură.

| FreddieM a răspuns:

Greu ii deosebesti, sunt aproape identici, noroc ca vorbesc limbi diferite.

| Thecurious explică (pentru FreddieM):

Trebuie sa aiba niste trasaturi distincte.

| FreddieM a răspuns (pentru Thecurious):

Am glumit Curiosule. Ne distingem mereu pe unde mergem, dar nu doar noi, ci si polonezii ba chiar si ei cand merg in alte tari, ii recunosti de la o posta. Toti avem stiluri diferite de comunicare, de obiceiuri, de gesturi noi romanii pe ale noastre, ei pe ale lor. Mai e si stilul vestimentar, ele se imbraca complet altfel dacat s-ar imbraca o romanca, la fel si make-up-ul, ala englezesc il recunosti oriunde in lume, e strident, kile de farduri si gene false enorm de mari si hidoase. Vezi la ei si un alt tip de curtoazie, o politete permanenta indiferent de situatie, de exemplu nu-i rar sa vezi englezii stand la coada unui autobuz care inca nu a ajuns in statie si vezi chestie toti ceilalti, emigranti fac la fel.
Daca vezi o tipa pe sezuta pe fund in mijlocul trotuarului, pe jumatate beata care incepe sa-si imprastie fardurile si trusa personala pe jos, cautandu-si telefonul, ei bine aia cu siguranta nu e romanca.

| Dalmore a răspuns:

După față. Îi vezi din avion.