| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor (cred ca trebuie sa schimb formula de salut), am selectat aceastra fraza dintr-un studiu :"Persoanele cu educatie superioara sunt mai deschise la mesajele comportamentale din reclame si afirma in mai mare masura ca au consumat un produs asa cum era consumat in reclame."
De ce efectul nu este invers pentru persoanele cu educatie superioara?
Site-ul unde a fost postat studiul este acesta :https://www.smark.ro/......lui-roman.

3 răspunsuri:
| Sindbad a răspuns:

Site-ul da cu eroare
Criteriul educatie superioara/fara educatie este mult prea vag. Din ce constat eu diferenta dintre persoanele cu educatie "superioara" si restul este nesemnificativa, egalizarea producandu-se in jos.
Vezi ca este o problema pe meleagurile astea(si cred ca peste tot) in sensul ca toti ciumpalacii au ajuns sa aiba studii superioara. Iar aia mai fitosi au si doctorat.

| Thecurious explică (pentru Sindbad):

Ce vrei sa transmiti prin "egalizarea produ-se in jos "?

| Sindbad a răspuns (pentru Thecurious):

In loc ca desteptii sa-i salte in sus pe prosti, prostii ii trag pe destepti in jos