| Adlai a întrebat:

Buna ziua,

As dori tare mult sa studiez stiinta și inginerie și am un gol care as dori sa-l ating.

Întrebările mele sunt:

1. Mecanica temporala se afla in ce categorie a ingineriei sau științei?
2. Cum învăț la Mecanica Cuantica? Adică, gen cum e la Fizica Cuantica, ca sa fiu bun la nivelul asta, trebuie sa fiu bun la Fizica. Doar ca, nu știu dacă exista mecanica clasica.

Mulțumesc mult,

Dau funda!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu știu dacă exista mecanica clasica. Există, căci ea a existat înaintea celeilalte.
As dori tare mult. Cum poți să dorești ceva despre care nu știi nimic?

| Adlai explică (pentru sadrian46):

Pai, o sa pun mâna sa învăț.

7 răspunsuri:
| SharpEagle a răspuns:

Cred ca ai un "goal" nu un "gol". Apoi, nu cred ca exista mecanica temporala, poate mecanica relativista sau cea clasica.
La final, n-am inteles nimic: "ca sa fiu bun la nivelul asta, trebuie sa fiu bun la Fizica. Doar ca, nu știu dacă exista mecanica clasica."
Presupun ca esti foarte, foarte tanar.
Fizica e o materie minunata, poate cea mai frumoasa materie posibila. Daca chiar crezi ca ai afinitati catre ea (vine cu multa matematica la pachet) atunci go ahead si nu te uita in spate. Foarte multe usi ti se vor deschide la 18 ani, atunci cand vrei sa dai la o facultate.

| Adlai explică (pentru SharpEagle):

Pai am 22 de ani

| SharpEagle a răspuns (pentru Adlai):

Mai zi-mi ca esti si absolvent de politehnica si ma duc dracului in munti sa ma calugaresc...

| Adlai explică (pentru SharpEagle):

Încă nu am luat bacul, dar ma strădui sa iau diploma de bac.

Nu pot sa zic așa ceva, ca ar fi o minciuna curată.

Dar asta e pentru ca am picat de doua ori.

| SharpEagle a răspuns (pentru Adlai):

Bine, eu nu zic ca ar fi imposibil sa inveti fizica (si o buna parte din matematica) pentru a-ti urma visul, dar am asa un feeling ca vei avea multa mamaliga de mancat pana acolo. Uite, nu ca ar fi neaparat un criteriu obiectiv, dar fa-ti un test de IQ. Daca scoti macar 110, atunci poti sa consideri ca vei avea sanse sa faci ceva inginerie. Poate mai greu fizica pura, dar...na, ce sa zic, who knows.
Succes! Si spor!winking

| norocbun a răspuns:

E bine ca ai vise mari, sa nu ti le pierzi niciodata! Nu stiu ce e mecanica temporala, la o rapida cautare pe google nu gasesc decat ceva in italiana... Iar pentru mecanica cuantica ai nevoie de multa matematica avanasata (in principiu algebra, dar si ceva analiza). Dar e posibil sa ai prioritatile puse in ordinea gresita. Este scopul tau final "sa stiu sa fac calcule" sau ai un scop dincolo de asta? Vrei sa inventezi ceva? Vrei sa scrii articole stiintifice si sa devii faimos? Vrei sa ai un venit sigur si crezi ca asta te-ar ajuta? Vrei sa agati fete aratandu-le ca esti inteligent? Pentru ca "vreau sa invat fizica" nu suna a un scop in sine (poate ca e, dar sunt rare persoanele care invata ceva asa de complex doar de dragul de a invata).