| Experta a întrebat:

Buna ziua TPU! De curand pisica mea a facut un pui care acum are doua saptamani, si a deschis ochii, vreau sa stiu cum il pot scapa de purici pentru ca are cam multi! stiu ca nu are voie curele pentru purici sau alte chesti pentru ca e prea mic. Oare se poate face ceva? Funda happy

Răspuns Câştigător
| BlueButterfly24 a răspuns:

Bine ar fi sa te duci cu el la un veterinar! El stie cel mai bine ce l-ar scapa de purici pe pisoiasul tau! Daca vrei sa il ajuti putin pana atunci, sau nu ai bani momentan, incearca sa pui un pic de ulei esential de lavanda in zona din spatele urechilor, la burta si in jurul cozii! Metoda asta ii va calma usturimea si de asemenea va ajuta cu puricii. Sper ca ti-am fost de folos!

| Experta explică (pentru BlueButterfly24):

Multumesc pentru raspuns! :*

4 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Dupa mine, ar fi indicat sa intrebi un medic veterinar.

| Kathhy23 a răspuns:

Mai bine te duci la magazinul de animale si intrebi ce li se poate da.Este cel mai sigur asa. happy

| deutzanico a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la un magazin veterinar si sa intrebi acolo. Exista o solutie speciala care se pun la gat si costa cam 20 lei, dar el fiind mic o sa ii pui mai putin si restul il pui mamei lui. Sau incearca sa ii faci o baie cu un sampon special pentru pui ( 8 - 30 lei) dar ai grija ca sa nu ii intre apa si sampon in urechi, ochi si dupa sa il ti la caldura cam 24 ore. Am avut o pisica pe care am spalat-o si uscato si dupa vreo doua ore a iesit afara si a recit la rinichi si am dat o groaza de bani la veterinar ca sa se faca bine. Dar oricum mai intrebi si u la magazin acolo