NOname
| NOname a întrebat:

Bunica (medic pe vremuri): "Ia nişte bomboane cu lapte de pasăre!", o servise cineva.
Eu: "Laptele de vacă e pentru viţel, buni, ţi-am mai explicat."
Bunica entuziasmată: "Dar nu e de vacă, e de pasăre."
Eu, încercând să-mi găsesc cuvintele: "Da, că păsările dau lapte...", după o pauză: "...iar chiar dacă l-ar da, l-ar da tot pentru puii lor, buni."
Bunica: "A!", şi a plecat, digerând parcă secretul Universului, în timp ce mesteca o bomboană.
Câţi dintre voi mai trăiau cu impresia că "lapte de pasăre" vine de la păsări?
Cine o fi venit cu expresia şi de ce? - mă întreb de ceva vreme...

74 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu las filozofia deoparte de data asta, caci cand e vorba de lapte de pasare, desertul meu preferat, nu pot decat sa ma bucur de un asemenea deliciu si nu mai imi fac timp sa ma gindesc si la altceva. happy

| mihai69 a răspuns:

Pentru că adesea, pe frunze, primăvara, poți găsi prin pădure ceva „ghemotoace" de „spumă" (spermă, de fapt), căzută de la împerecherea păsărilor. Ghici cu ce seamănă din acel desert?
rolling on the floor
Acu' știi...

| Drimmero a răspuns:

'Lapte de pasare',, mereu am fost surprins cand auzeam de asta, ramaneam 'tampit' in fata denumirii))))))

| Teffan a răspuns (pentru Drimmero):

Numai eu nu am auzit de asa ceva?
Mai sunt si de la tara si nu am auzit de aceasta denumire.

| Drimmero a răspuns (pentru Teffan):

Cica e un fel de prajitura, tin minte ca prin copilarie imi zicea mama daca vreau lapte de pasare,, suna prea ciudat si refuzam doar sunand naspa fonic.

| Fatamuntilor a răspuns:

Si eu am acesta dilema.Ma gandesc ca daca pasarea are, piept'' de undeva trebuie sa fie si laptele, corect?
Mai am eu una,, branza de iepure'' Stii de asta?

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Am dat un search şi ghici ce am găsit! :))
http://www.tpu.ro/......propie-de/

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Hiii, hiii ai aflat!

| gabicoo a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Brânza de iepure e banala halva.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru gabicoo):

Stiu bre! I 0 TACHINAM pe Noname..Ca tocmai a gasit o postarea de=a mea tot cu,, branza de iepure!
Daca pasarea produce lapte, de ce iepurele nu ar avea branza?rolling on the floor

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu stiu ce e ala.
Se putea o denumire mai buna totusi.

| ShaOfHatred a răspuns:

Mereu bunica mea imi facea.Then she died.
Apoi imi facea strabunica. Then she died too.
Acuma nu-mi face nime' sad

| NOname explică (pentru ShaOfHatred):

E tragi-comică morala, care se trage de aici.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru NOname):

Vreau sa rad si eu. Spune-mi morala laughing

| NOname explică (pentru ShaOfHatred):

E prea dark şi încerc să nu fiu rea. tongue

| ShaOfHatred a răspuns (pentru NOname):

O, dar te rog sa fii rea. Imi place umorul negru. Adica tocmai am zis ca o murit o parte din familia mea laughing)))

| NOname explică (pentru ShaOfHatred):

Dacă aş fi doar cu tine, n-ar fi nicio problemă...

Dar bine, hai s-o insinuez mai drăguţ. Ştii aia cu "cine n-are bătrâni să-şi cumpere"? Astalaltă ar fi cam opusă. tongue

| ShaOfHatred a răspuns (pentru NOname):

Nu e chiar asa sumbru laughing) Dar imi place. Deci sa inteleg ca "Daca ai batrani, sa-i omori"? Sau? laughing

| NOname explică (pentru ShaOfHatred):

E, nici chiar aşa!hee hee

| ShaOfHatred a răspuns (pentru NOname):

E, nu laughing

| drutzix a răspuns:

Stiu ca se face din ou deci probabil de acolo a plecat

| anonimg a răspuns (pentru drutzix):

Un raspuns care merita funda. happy Nu al meu, ci al lui drutzix.
Si probabil se face din foarte multe oua, ca si budinca. Amandoua sunt fatale: atat pentru papilele gustative drooling cat si pentru corp.

| FaraNume1245 a răspuns:

"Laptele de vacă e pentru viţel" - mor cand vad chestia asta. Explica-mi, te rog, de ce da vaca lapte chiar si cand nu are vitel.
Sau de ce doctorii (majoritatea) nu recomanda veganismul?

"lapte de mamă-vacă privată de libertate, violată, torturată, îndopată cu antibiotice şi cu puiul răpit, chinuit şi omorât" - vacile nu sunt violate, torturate, indopate cu antibiotice si nici private de libertate (cele mai multe). Pe de alta parte, multe vaci nu sunt tinute pentru vitei, deci nu au puii rapiti, chinuiti si omorati.

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Ignoranţa n-are limite...

""Laptele de vacă e pentru viţel" - mor cand vad chestia asta. Explica-mi, te rog, de ce da vaca lapte chiar si cand nu are vitel."

Din acelaşi motiv pentru care şi la o femeie, care a născut, s-ar produce lactaţia şi în lipsa copilului, dacă ar mulge-o nişte idioţi.

"Sau de ce doctorii (majoritatea) nu recomanda veganismul?"

Pentru că majoritatea oamenilor nu sclipesc de inteligenţă, iar doctorii sunt şi ei oameni.

"vacile nu sunt violate, torturate, indopate cu antibiotice si nici private de libertate (cele mai multe)."

Da, că pentru toate hipermaketurile, cu rafturile care se rup de lactate, au venit nişte vaci libere şi fericite cu puii săi - făcuţi natural - de coadă şi au donat câte un pahar de lapte de bună voie şi nesilite de nimeni. Sigur că aşa se explică abundenţa lor.

Dacă ţi-o tot repeţi, nu se transformă în realitate, să ştii.

"Pe de alta parte, multe vaci nu sunt tinute pentru vitei, deci nu au puii rapiti, chinuiti si omorati."

Da, că trăim în lume civilizată, în care toate vietăţile sunt respectate şi există nenumărate rezervaţii, în care vacile inclusiv trăiesc liniştite şi fericite, nu ca fabrici de carne, lapte, oase şi piele.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Nu inteleg de ce acuzi pe toata lumea care nu e de acord cu tine de ignoranta. Ignoranta nu e ceea ce crezi tu ca. In fine, discutia asta nu are niciun rost. Ma opresc aici.

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Http://dexonline.ro/definitie/ignoranta
Ţi se potriveşte la fix. Nu ştii şi nici nu vrei să afli, deşi informaţia e la un clic distanţă, dar eşti plin de prejudecăţi, pe care le prezinţi drept adevăruri absolute. Dar bine că măcar de data asta ai bunul simţ s-o dai înapoi, când ai realizat că îţi lipsesc argumentele.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Am "dat-o inapoi" din cauza ca am vazut ca tu preferi sa ataci persoanele, in loc sa folosesti argumente logice si rationale.

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Aşa, mama, victimizează-te!, că altfel ce scuză vei mai avea, ca să ignori argumentele logice şi raţionale?

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Din nou, folosești atacul la persoană. Nu mă victimizez, dar am zis că nu mai are rost discuția, din moment ce tu, în loc de argumente, folosești invective. Totuși, îți spun că veganismul nu e soluția pentru "problemele animalelor".

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Da, la fel cum stoparea holocaustului nu era o soluţie pentru problemele evreilor sau eliminarea sclaviei umane - o soluţie pentru problemele sclavilor umani.
Dar ce tot vorbesc?, oricum eşti orb la argumente.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Holocaustul nu avea treaba doar cu evreii, dar in fine, trecem peste asta. Crezi ca nazistii s-au trezit brusc "Hai sa ardem evreii!"? Evreii au provocat multe probleme in lume, crezi ca toata lumea s-a trezit peste noapte impotriva lor, ei fiind nevinovati? Cu animalele nu e la fel, dar problema nu e faptul ca omul mananca carne si produse animale, dupa cum spui tu. Ti-au explicat si alti useri, dar nici pe ei nu vrei sa ii crezi si preferi sa ii numesti "inchisi", ca pe toti ceilalti care nu sunt de acord cu tine.

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Da, că tu şi cei asemenea ţie prezentaţi o autoritate pentru mine, nu raţiunea mea, nu simţul dreptăţii şi bunul meu simţ, nu realitatea, nu ceea ce văd cu ochii mei, Voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am crezut niciodata asa ceva. laughing Probabil au vrut sa socheze cu denumirea asta, ca sa atraga atentia si interesul oamenilor, legandu-se de cele doua ingrediente cu provenienta animala.

| ShamelessQboy a răspuns:

Laptele de pasăre vine de la păsărică, clar! Si nu dela cele care zboară, de la cele dintre picioare lol!

| D3I3 a răspuns:

Mie nu-mi place "laptele de pasăre" rolling on the floor Este prea dulce.

| ChristianKalman a răspuns:

Pfuuuuu... asta e ca „brânza de iepure". După ce am văzut-o pe mama cum prepara laptele de pasăre, misterul a dispărut. Dar și acum mi-l amintesc pe tata spunând în glumă de brânza de iepure iar eu eram șocat. În copilăria mea, bunicii au avut tot timpul iepuri și nu-i văzusem niciodată dând lapte. Limba română e atât de amuzantă. happy

| NOname explică (pentru ChristianKalman):

De-ar fi doar ăsta baiul!hee hee

| DanielDanny a răspuns:

Bunica a murit inainte sa imi dea un secret pe care vroia sa mi-l dea dar a spus "data viitoare" si data viitoare a foster prea tarziu. Era o reteta de crema pentru arsuri facuta din caramizi din acelea de ceara intr-un tuci cu apa, se fierbea dar nu stiu cum si nu stiu cu ce altceva, daca poate stie cineva sau mai are cineva bunici batrani care poate stiu reteta asta va rog sa I'm spuneti! Si nu, nu am crezut ca laptele de pasa vine de la pasare, pentru can deja stiam can unele mancaruri at denumiri ciudate. Da ouale din laptele de pasare vin de la pasare dar se pune si lapte de vaca.

| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

Nu te mai intreba... "Laptele de pasare" este un desert si probabil gluma a fost tradusa dintr-o alta limba (italiana, spaniola), unde se foloseste de multe ori termenul de "dolce" atat pentru prajituri, bomboane si alte dulcegarii d`astea.

| OAly a răspuns:

Da. Intr-adevar nu e buna denumirea dar e tare bun produsul.

| NOname explică (pentru OAly):

Bun pentru cine şi în ce sens?
Pentru vaci şi viţei - nu.
Pentru găini - nu.
Pentru sănătatea umană - nu.
Pentru mediul înconjurător - nu.

A, pentru papilele noastre gustative! Clar atunci, e un produs taaare bun!

| OAly a răspuns (pentru NOname):

La gust ma refeream bineinteles. Dar ce legatura au vacile si gainile? Nu e mancare pentru animale. Mediul inconjurator cu ce-l afecteaza? Poate ca nu e cea mai sanatoasa combinatie dar nici nociva nu e. Adoram cand imi facea bunica asa ceva.

| NOname explică (pentru OAly):

Cum ziceam, iIgnoranţa n-are limite...

| NOname explică (pentru OAly):

Scuze că-mi pierd răbdarea.

"Dar ce legatura au vacile si gainile? Nu e mancare pentru animale."

Vacile şi găinile sunt chinuite în diverse feluri, ca să li se fure laptele şi ouăle, principalele ingrediente ale acelui fel de mâncare, deci, clar, nu e bine pentru ele.

"Mediul inconjurator cu ce-l afecteaza?"

Printre altele, prin poluarea solului, aerului şi a apei, cauzată de "industria animală" şi prin tăierea pădurilor cu scopul de a planta hrana pentru săracii prizonieri, care nu au cerut să fie înmulţiţi în cantităţi industriale, doar ca să fie chinuiţi şi omorâţi.

"Poate ca nu e cea mai sanatoasa combinatie dar nici nociva nu e."

Asta doar îţi place să crezi, dar e departe de a fi adevărat.

Îţi recomand filmele...
Documentary "Earthlings" (2005) by Shaun Monson.
http://youtu.be/UeBGp9PwS6M

Documentary "Food Choices" (2016) by Michal Siewierski.
http://youtu.be/6hJNayG6dxk

Mockumentary "Carnage: Swallowing the Past" (2017) by Simon Amstell.
http://youtu.be/UqxoHnpAENM
...pentru început.

| OAly a răspuns (pentru NOname):

E bine ca esti constienta ca ai probleme cu rabdarea. Poate te gandesti sa si indrepti asta. Nu am stiut ca am de-a face cu un aparator al drepturilor animalelor. Credeam ca te referi la sanatatea oamenilor.
E dreptul tau sa fii vegetariana daca asa consideri dar nu-i poti obliga pe ceilalti sa gandeasca ca tine. Candva am incercat si eu sa fiu vegetariana dar dupa un timp am inceput sa-mi pierd puterile. Am si lesinat de cateva ori. Omul nu e facut sa fie o fiinta vegana. Eu oricum mananc carne foarte rar dar lactatele sunt la ordinea zilei. Nu as putea trai fara ele asa cum leul nu poate trai fara carne.

| NOname explică (pentru OAly):

Here we go again :))

http://imgur.com/v7XUlWy
http://imgur.com/LIrW8NS :))

| OAly a răspuns (pentru NOname):

Ce iti place sa dai voturi de eronat. Ce e eronat in ce am scris? Explica! Si nu-mi mai da linkuri ca nu le citesc! Sunt satula sa citesc ce vor altii.

| NOname explică (pentru OAly):

"Ce iti place sa dai voturi de eronat."

Eu dau voturi pe merit, folosindu-mi capul din dotare, tu - din pizma puerilă. tongue

"Ce e eronat in ce am scris? Explica!"

Asta aş putea eu să te întreb. Iar ţie ţi-am tot explicat, ţi-am şi desenat, ca pentru copii de grădiniţă, dar tot nu se prinde nimic. Ce să-ţi fac? Am şi eu limitele mele.

"Si nu-mi mai da linkuri ca nu le citesc! Sunt satula sa citesc ce vor altii."

Nu-ţi mai dau, că eşti sătulă să citeşti, punct.

| OAly a răspuns (pentru NOname):

Esti obraznica si nesimtita! Eu iti spuneam intamplari din viata mea si tu mi-ai dat vot de eronat. E doar parerea ta ca e pe merit. Tu nu votezi pe merit ci orice raspuns care nu e in concordanta cu parerile tale. Prin asta arati ca te crezi superioara celorlalti si ca ai impresia ca tu detii suprematia parerilor. In schimb eu dau vot de nefolositor rautatii, iar comenturile tale in mod clar sunt rautacioase.
O explicatie tot n-ai stiut sa dai. Dar asa se intampla cand oamenii raman fara cuvinte: dau linkuri din prostiile scrise de altii.

| NOname explică (pentru OAly):

Nu, pe lângă văitatul tipic că "nu poţi trăi fără carne şi lactate", ceea ce în mod obiectiv este fals (de la o alimentaţie Echilibrată bazată pe plante nu ai de ce să leşini; eu în doi ani de zile nu am leşinat vreodată), ai afirmat şi că "Omul nu e făcut să fie o fiinţă vegană", ceea ce probabil presupune că sunt o fiinţă supranaturală, nu om, în orice caz. Dacă asta nu e eronat şi amuzant, atunci cum e?

P.S. Mulţumesc pentru complimente, apropo, eşti foarte drăguţă şi plină de bunătate.

| OAly a răspuns (pentru NOname):

2 ani e putin. Mai vorbim peste cativa ani. Eu am fost 10 ani vegetariana.

| NOname explică (pentru OAly):

Da, de parcă n-ar exista nenumăraţi vegani de-o viaţă - perfect sănătoşi şi ei - şi eu aş fi unica pe planetă.

| OAly a răspuns (pentru NOname):

Bine draga. Eu ti-am spus experienta mea. Nu toti functionam la fel.

| NOname explică (pentru OAly):

Se admite, însă aş putea să pun pariu că nu lipsa cadavrelor din alimentaţia ta era problema.

| OAly a răspuns (pentru NOname):

Nu poti pune pariu pe ceva ce nu poti demonstra. Oricum eu sunt sigura pe ceea ce spun.

| NOname explică (pentru OAly):

"Oricum eu sunt sigura pe ceea ce spun."

Ce coincidenţă! Şi eu!
Vezi, tot avem ceva în comun. big grin

| bustamante a răspuns (pentru NOname):

Doar pentru papilele noastre gustative. Are o utilitate.

| vioreld a răspuns:

Nu a mai vazut nimeni pasari cu uger? laughing)))

| PIPER23 a răspuns:

Lapte de pasare, din cate stiu eu este un desert, o crema de vanilie din galbenus de ou fiert; poate de acolo bomboanele din "lapte de pasare".

| NOname explică (pentru PIPER23):

Misterul era altul. Se ştie că e un desert, care poate veni şi sub forma unor bomboane.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lapte_de_pasăre
Dar cum de au ajuns păsările implicate în el? E ca şi cum l-ar numi "lapte de unicorn" sau "lapte de înger". Probabil ca să sune mai puţin scârbos, trist şi sadic decât "lapte de mamă-vacă privată de libertate, violată, torturată, îndopată cu antibiotice şi cu puiul răpit, chinuit şi omorât".

| PIPER23 a răspuns (pentru NOname):

Ma gandeam ca explicatia poate fi una simpla, "lapte de pasare" facand referire la la culoarea vaniliei si totodata la ingredient. Dar ce'i drept, cu siguranta, explicatia provenientei este alta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

Lapte de tata happy

| LolaMona a răspuns:

Stiu bomboanele astea, aunt atat de bune

| LolaMona a răspuns:

Stiu ca acest proverb se folosea in povestile slave, unde pasarile care dadeau lapte erau foarte rare. Dar e un mit, pasarile nu dau lapte, decat in povesti.

| Choasmakerangel a răspuns:

Mdaa...eu cand auzeam lapte de pasare ma gandeam la pasarile preistorice(nu stiu de ce)imi venea in minte imaginea unu pterodactil...nu stiu daca am scris bine

| NOname explică (pentru Choasmakerangel):

Mă întreb ce şi-o fi imaginat şi bunica mea.hee hee

| mateia a răspuns:

Nu stiu asta, dar stiu ca doar la noi are denumirea asta. Reteta originala vine din Franta, unde se cheama Oeufs a la Neige (oua in zapada) sau Iles Flottantes (insule plutitoare).

| NOname explică (pentru mateia):

Nu "doar la noi".

| Cera23 a răspuns (pentru NOname):

Dar unde se mai cheama lapte de pasare? Ca tocmai asta era discutia ca prin alte parti poarta alt nume?

| NOname explică (pentru Cera23):

În multe ţări, în Germania, Italia, Slovenia, Serbia, Rusia, Ukraina, Franţa, Ungaria, Estonia... (bineînţeles, în limba ţării respective)

| Cera23 a răspuns (pentru NOname):

Bine de stiut!

| NOname explică (pentru Cera23):

happy

| ionutrusin a răspuns:

Lapte in amestec cu oul de pasare... rezulta lapte de pasare...
dar oul cu lapte... rezulta oul de vaca? laughing)))