| Dan a întrebat:

Cand afli ca un user TPU.ro are cancer, ce ai dori sa ii transmiti?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Nu pot decat sa ii transmit ca sunt alaturi de el si ca sper sa fie bine si sa treaca peste acest obstacol al vietii.

13 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cancerul poate fi invins! TREBUIE sa creada asta! Si sa faca tot ceea ce trebuie in aceasta directie! Si stiu ce vorbesc!

mariana
| mariana a răspuns:

Eu am avut o buna prietena care a suferit de cancer si din pacate i-am stat la capatai cand i-a venit randul sa plece in lumea "amintirilor".
Stiu ce inseamna sa ai langa tine oameni dragi care sufere dar ce este important ca, sa ajuti pe cel in nevoie, in suferinta, cu un sfat, cu o vorba buna si sa-i fii aproape atunci cand iti cere ajutorul si nu numai.
Acuma deja boala poate fi mai usor invinsa, insa cu ani buni in urma acest lucru nu prea era posibil si certitudinea era moartea.
Mie imi place sa sper ca, cel suferind nu trebuie sa simta ca este singur/a, cei dragi trebuie sa-i stea aproape si sa-l/o incurajeze pentru a suporta ceea ce nu poate fi evitat.
Mi-a placut mult raspunsul lui Gabriela, fiecare om iti duce de fapt propria cruce si traieste asa cum i-a fost destinat si infrunta "obstacolele" pe care le are de trecut in viata sa. Imortant este sa fie traita fiecare zi si nu in disperare, cu gandul la ce e mai rau ci, sa apreciem fiecare zi care ne-a fost daruita pentru ca in ea vom gasi alinarea.
Acuma raspunzand sec la intrebarea ta Dan:
Sa gandeasca pozitiv, sa stie ca nu este singur/a, sa se roge Domnului si sa creada cu toata fiinta ca vindecarea va fi de partea sa si ca in lupta pe care o duce pentru a-si recapata sanatatea si "umarul" meu ii va sta alaturi pentru a-i da alinarea.
Multa sanatate si curaj in fiecare zi din viata voastra.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce i-am transmis si unei persoane foarte apropiate mie si care s-a vindecat: sa lupte cu boala, sa indure tratamentul, foarte greu, indelungat si dureros(operatie, chimioterapie, radioterapie), sa se roge Domnului daca este credincios, sa gandeasca pozitiv, cu incredere ca va depasi crudul necaz si se va vindeca, ca exista viata si dupa aceasta boala si multa sanatate! Numai bine!

mira
| mira a răspuns:

Sa aiba incredere in medici si in propria robustete sufleteasca.

| gabriela a răspuns:

Sa gandeasca pozitiv, mult calm si autocontrol. Viata o traim cum ne e data.cu bune si rele. Fiecare om traieste, se bucura ori sufera, creste copii. asteapta sa cresca, apoi preda stafeta si pleaca! Nici cel mai sanatos nu este nemuritor, deci exista o diferenta de timp intre cel sanatos si cel bolnav...in a se desparti de cei dragi. Pana aveti sanatate traiti! Iar cand nu mai ramane sanatate incercati sa sperati in ziua de maine, fara spaima de viitor!

| Dan explică:

Va multumesc pentru raspunsurile date, multa sanatate sa aveti!

| Alisa a răspuns:

Incredere ca va trece cu bine peste si multa credinta in Dumnezeu!
Sanatate!

| elyssa20 a răspuns:

Cancerul poate fi învins! sa fie tare si sa aiba incredere in Dumnezeu.si sora mea sufera de cancer si totusi nu s-a lasat doborata.bafta, pupici si sanatate!

| greenapple a răspuns:

Sa fie tare! Sa invinga boala! Si sa se gandeasca la oamenii care au nevoie de el!

| Smarandica a răspuns:

Intelepciune, rabdare si dragoste! ii doresc sa-l ajute Dumnezeu si sa scape sanatos.Sa aiba parte de multa iubire ...ca sa "compenseze" suferinta pricinuita de boala sad. Sanatate!

| salangwayongseo a răspuns:

Sa nu se schimbe. iar daca nu prea a avut de aface cu dumnezeu ar putea incepe! multa sanatate si credinta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incredere, credinta si speranta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Durerea cea mare este ca pe un forum nu se poate transmite nimic care sa te sprijine moral. Drept dovada ca ramane singur in fata vietii, doar familia este cea care il poate ajuta moral.Bolnavul sa-si intoarca spatele computerului si sa incerce sa isi apropie familia, sa caute frumusetea naturii si intelepciunea.Sunt singurele lucruri pe lumea asta care il pot ajuta.Cand unul ramane singur are nevoie de o fiinta"vie" langa el, nu de un computer, nu de un robot, nu de sentimente si ajutor fara valoare.Crezi ca daca omul ala e bolnav vine vreunul de aici sa-i acorde sprijin? Sa-i aline suferinta, Dan, nu cauta sentimente desharte, nu te insela singur. Oamenii care te ajuta sunt langa tine!