| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cand intru pe un videoclip(de imagini) postat de mine pe youtube sub videoclip imi apare scris urmatorul anunt:

,, Acest videoclip conținea o înregistrare audio protejată prin drepturi de autor. Din cauza revendicărilor unui proprietar de drepturi de autor, înregistrarea audio a fost dezactivată.

Asta inseamna ca sunt obligat sa sterg si videoclipul de imagini asa fara coloana sonora?

Din pacate mi-am uitat parola si username-ul si nu mai pot sterge nimic, nu mai pot face nimic.

In caz ca videoclipul va ramane in continuare pe youtube(cu coloana sonora dezactivata de proprietar de drepturi de autor)risc sa fiu dat in judecata? Sunt obligat sa sterg videoclipul, odata ce-mi arata acest anunt? Ce mi se intampla daca nu sterg videoclipul? Voi fi dat in judecata cand youtube va vedea ca n-am sters videoclipul cu coloana sonora dezactivata? Sau odata dezactivata coloana sonora de catre youtube, nu le mai pasa si de videoclip?

Dau Funda cea mai mare celui care ma lamureste!

2 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Stai linistit, acel mesaj este doar o avertizare pentru cei ce urmaresc videoclipul tau. Un mesaj ce le da de inteles utilizatorilor ca ai adaugat si o melodie in videoclip care, ulterior, a fost stearsa datorita drepturilor de autor revendicate de un/o grup/persoana.

| Rosenweiss a răspuns:

Nu te va da nimeni in judecata. Nu-ti mai fa atatea probleme. Poti sa pui o melodie, dar sa nu dureze mai mult de 30 s