| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cand intru pe un videoclip postat de mine pe youtube sub videoclip imi apare scris urmatorul anunt:

,, Acest videoclip conținea o înregistrare audio protejată prin drepturi de autor. Din cauza revendicărilor unui proprietar de drepturi de autor, înregistrarea audio a fost dezactivată.

Voi fi judecat pentru acest lucru sau odata stearsa melodia de pe fundal de catre youtube, nu voi mai fi judecat?

Sunt obligat sa sterg si videoclipul asa mut, sau n-au treaba imaginile cu melodia care a fost dezactivata? Problema ii ca mi-am uitat parola si mail-ul si n-am cum sa-l sterg.

3 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Nu o sa ai nicio problema. Cineva a reclamat clipul tau pentru ca nu ai cerut acordul posesorului drepturilor de autor asupra melodiei pe care ai folosit-o, Youtube a dezactivat sonorul clipului si asta e totul. Gandeste-te ca sunt mii de clipuri pe youtube, facute de amatori, crezi ca fiecare dintre ei a cerut acordul proprietarului pentru a-i folosi muzica? no way! youtube incearca sa faca pace intre utilizatori, dezactivand sonorul, dar nu e niciun pericol sa te judece cineva pentru asa ceva...

| dolceromania a răspuns:

Nu tea reclamat nimeni youtube verifica automat daca coloana sonaora e protejata de drepturi de autor si te avertizeaza.Nu te da nimeni in judecata ati recomand sa stergi, modifici coloana sonora.

Răspuns utilizator avertizat