| anais13 a întrebat:

Care credeți ca va fi rezultatul referendumului? Sunteți de acord sa se schimbe constituția?

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cu cea a SUA, da

| corbulalbrosu a răspuns:

Indiferent care va fi rezultatul, NU se va schimba absolut nimic, mici macar in proportie de 0, 001% din conceptia actuala a populatie. Totul va ramane exact la fel si de acum incolo. In concluzie este INUTILA, IRATIONALA si ILOGICA toata aceasta tevatura. NO COMMENT. rolling on the floor

| OldSoul a răspuns:

In cazul in care referendumul va fi validat, tind sa cred ca rezultatul va fi unul pro, adic schimbarea constitutiei.

Personal nu ma prea intereseaza acest aspect, tot acest referendum e o chestie inutila, inutila dar costisitoare.

Si spun ca e inutila deoarece conform codului civil, articolul 277, casatoria dintre doua persoane de acelasi sex este deja interzisa.
Deci, oricare ar fi rezultatul referendumului, casatoria tot ramane interzisa.

Nu se va schimba nimic concret prin acest referendum, exact ca si in cazul referendumului din 2009.

Intrebarea e, ce se ascunde in spatele acestui referendum, care e scopul lui?
De la ce ne distrage atentia?
Cel mai probabil, de la legile justitiei.

| LPCTSTR a răspuns:

Într-un fel sper ca familia tradițională să câștige.
Nu sunt homofob, nu mă interesează ce și cum fac dar... doar gândește: să-i spui mamei "tata(1)" și să-i spui tatei "tata(2)" mi se pare o orgie și un blestem care i-ar schimba radical viața copilului respectiv. Nici nu mă gândesc la sănătatea sa psihică, nu știu ce să zic de ce va face, gândi și interacționa când va crește. Este pur și simplu prea aiurea să te gândești dacă tu, de exemplu, ai fi fost crescut(ă) de lesbience sau de gay, tu ce ai zice? Ce ai face? Ce ai gândi? Ai mai fi fost tu? Orientarea ta sexuală ar mai fi aceeași? Ai mai fi considerat(ă) "normal(ă)"? Ce ar zice lumea?
Răspunde-ți la întrebările astea și după vezi dacă ești de acord sau nu, dacă în România ar fi legal ca căsătoria între homosexuali.

Also, nu știu ce ar face toate babele, moșii și toți "creștinii" împreună cu tot arsenalul conducerii religioase dacă familia netradițională ar câștiga.

| Justme1997 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Am fost crescuta de 2 părinți care se urau si se injurau in fiecare zi, numai ura. Cred ca daca as fi fost crescuta de un cuplu de gay/ lesbi care se iubesc as fi fost mai ok

| Dismally a răspuns:

Rezultatul va de 90% pentru schimbare, probabil va fi atins si numarul minim de votanti deci se va schimba constitutia. Eu nu, cred ca avem alte probleme mai importante acum, in plus aceasta schimbare nu produce nici un efect, practic nu se va schimba absolut nimic.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Dismally):

Românii ignoră referendumul pentru familie. Prezența la vot: 3, 78% la ora 16.00 rolling on the floor rolling on the floor
Un BRAVO sincer pentru natiune .....RATIONALA. big grin

| Dismally a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ai rabdare, maine vor veni si mortii la vot, n-ar fi prima data big grin

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Dismally):

REFERENDUM FAMILIE 2018. Până la ora 21, 00, au votat la referendumul pentru redefinirea familiei 5, 72 % dintre alegători, potrivit datelor centralizate de Biroul Electoral Central.
REFERENDUM FAMILIE 2018. Numărul total al persoanelor care s-au prezentat la vot până la ora 21, 00 este de 1.046.583, (dintr-un total de 5.672.228 rolling on the floor rolling on the floor ) dintre care în mediul urban au votat 636.435 persoane, iar în mediul rural 410.148.
Se pare ca m-am inselat destul de tare in privinta valorii IQ ului romanilor, fiindca cel putin astazi au demonstrat ca in realitate, numarul dobitocilor oligofreni nu este chiar atat de ridicat precum se aprecia inaintea acestui simulacru de ....referendum. rolling on the floor rolling on the floor

| Dismally a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sunt mult mai putini decat m-as fi asteptat, totusi astazi este duminica, multi au mers la biserica unde le-a fost sugerat sa treaca si pe la vot deci rezultatul se poate schimba destul de usor. Plus furatul, cred ca doar in Romania este posibil sa se incerce fraudarea alegerilor pentru asemenea rahat laughing

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Dismally):

Record de prezenţă demn de Coreea de Nord, la o secţie de votare din judeţul Neamţ. Pe liste sunt înscrişi 167 de alegători, dar numai sâmbătă au votat aici 351 de persoane.

O prezenţă record în prima zi a referendumului s-a înregistrat la secţia de votare amenajată la Mănăstirea Sihăstria, din comuna Vânători-Neamţ, unde la finalul zilei de sâmbătă era înregistrat un procent de 269, 46%.

Pe listele permanente sunt înscrişi 167 de alegători, însă dintre aceştia au votat doar 99, potrivit datelor centralizate de Biroul Electoral Central.

Conform sursei citate, au votat pe liste suplimentare 351 de alegători şi astfel s-a ajuns la aproape 270%, ca urmare a faptului că cei care au votat pe listele suplimentare sunt atât monahii de la mănăstirile şi schiturile din zonă, cât şi pelerinii care au trecut, sâmbătă, pe la mănăstiri.

Nici macar in tarile BANANIERE SAU COCOTIERE rolling on the floor NU se poate intampla o asemenea situatie HILARA care poate fi apreciata ca fiind de ''RASU-PLANSU'' rolling on the floor de a se proceda ca in acest caz. Probabil ca suplimentarea numarul buletinelor de vot cu o ''caruta'' de buletine de vot va fi aprobat cu succes si fara RUSINE nu-i asa de catre onorabilul :
Biroul Electoral Judeţean Neamţ care a decis, sâmbătă, suplimentarea buletinelor de vot pentru această secţie, sute de pelerini fiind aşteptaţi şi duminică în zonă.
FURT CALIFICAT PE FATA! NO COMMENT laughing rolling on the floor

| Dismally a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Era de asteptat, cat timp biserica s-a implicat direc in campania electorala. Vor face orice pentru a obtine un rezultat favorabil, iti dai seama ca o prezenta scazuta la vot nu da bine deloc, va fi afectata imaginea bisericii si increderea in aceasta "institutie" se va dezumfla rapid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O să fie cvorum.
nu-mi prea pasă, dar dacă tot se face, da.