| Anemona2020 a întrebat:

Care este mai exact rolul psihologilor?
Adica nu cred ca chiar ii intereseaza asa mult problemele tale. Incearca doar sa te ajute asa, dar nu se stie sigur daca chiar vei scapa de acele temeri sau problemele pe care le ai. Si pana la urma ei sunt oameni ca si noi poate ceea ce ii marturisesc eu i se pare o aiureala.
Am acum niste momente in care simt ca chiar as avea nevoie de unul dar nu sunt sigura.
Nu stiu cum sa explic cad in niste stari aiurea, am impresia ca nu ma descurc la nimic dar in acelasi timp nici nu fac nimic pentru a fi mai bine. Stau si imi plang de mila. Si parca am mintea goala nu pot gandi deloc tot timpul trebuie sa fie cineva care sa ma scoata din starile astea si sa imi dea idei si atunci imi dau seama ca pot face multe lucruri, apoi cad iar in starea aia daca numai este cineva care sa imi deschida ochii.
Sunt mai multe chestii pe care nu le pot spune, este mult de povestit.
Am teama de aia ca nu ma voi descurca ca nu stiu sa fac nimic. Poate chiar sunt proasta sau nu stiu?

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Psihologul va sti ce sa te întrebe ca sa își dea seama care e problema ta. Psihologul nu te judeca, te asculta și te ajuta sa îți pui niște întrebări astfel încât sa găsești singura răspunsurile și sa te ajuți singura (are și metode, cum ar fi niște teme pentru acasă, asta înseamnă de fapt psihoterapie). Un psiholog bun nu da niciodată sfaturi, cel mult 2-3 sugestii ca sa o iei pe calea cea buna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Psihologia este totusi un domeniu bine studiat si documentat, iar psihologii stiu si inteleg mult mai bine decat restul persoanelor cum functioneaza creierul uman. De aia ei te pot ajuta sa iti schimbi comportamentul si modul de gandire, chiar daca nu le pasa de persoana ta, dar poate le pasa de faptul ca incaseaza niste bani pentru asta.
La urma urmei nici medicilor de la urgenta nu le pasa de fiecare persoana in parte, dar totusi salveaza zi de zi vieti

| Uvox a răspuns:

Psihologia nu studiază creierul ci doar comportamentul. De creier să ocupă altii...
Asa cum s-a mai spus, principalul rol al psihologilor este identificarea deciziilor comportamentale, a posibilelor cauze si corectarea lor.
Se pare ca putin ajutor specializat nu ti-ar strica.
Dar asa cum bine a spus cineva aici, nu de la un bătrînel de pe un norisor happy

| Derude a răspuns:

Singurul psiholog de care ai nevoie e Dumnezeu. El te va intelege cel mai bine. Probabil nu iti pasa si ti se pare o prostie, de aici tu faci ce vrei.

| suntserios a răspuns (pentru Derude):

Poate nu toti dintr noi putem vorbi cu un batranel de pe un nor despre problemele noastre. Unii chiar au nevoie de realitate pentru rezolvarea problemelor