| împreunăfacembine a întrebat:

Care este povestea voastră cu bacalaureatul? Sunt la filo și dau bacu din romana, istorie, geografie.

Cum ați învățat voi pentru a obține o nota mare? Cum ați învățat? Cât timp v a durat? Cum v ați organizat?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Am reusit sa imi scot masterul fara bac, totul a costat cam 3000€

| Drimmero a răspuns:

Si eu am terminat filo acum ceva timp, am dat la fel ca tine la romana, istorie si geografie, materiile mele preferate de altfel din tot liceul. Ideea e ca nu am lasat invatatul pe ultima suta de metri, a fost ceva cumulativ. Le iau pe rand:
-Romana. Aici am citit toate operele, toata programa aia scolara pentru BAC, apoi imi faceau singur eseurile, profa de romana ne dadea structurile alea de constructie a eseurilor, iar acasa ne punea ca tema sa ni le facem, faceam niste eseuri...bomba, ii furam cateva note bune cand faceam eseurile, ca ne asculta mereu, n-am sa uit niciodata cand la un useu m-a ridicat in picioare sa ma felicite si mi-a dat 10 zicand ca e in top cele mai bune la acea tema din toate generatiile pe care le-a avut, mai mandru ca atunci nu m-am simtit niciodata, dar dupa aia mi se urca la cap si le tratam uneori superficial, mi-a atras si atentia si mi-a zis ca ma vrea mult mai muncitor si modest ca nu ma vede bine daca tratez lucrurile superficial, in viata voi da de necazuri, o morala pe care o voi tine minte mereu, devenisem mai muncitor apoi si totul a fost bine, asta ca o paranteza. La romana m-am bazat pe cititul operelor timp de 4 ani, pe eseurile pe care le faceam, pe eseurile pe care ni le dadea si ea. Primele 2 subiecte erau lejere, ceva pe baza textului in mare parte la subiectul 1, subiectul 2 ceva text argumentativ care era lejereanu', subiectul 3 era buba si adevarata provocare la BAC ca trebuie sa inveti vreo 20 de eseuri sau cate sunt, nu mai stiu care e programa acum, au trecut ceva ani cand am dat eu. La Romana am luat cea mai mica nota dintre toate si eu ma asteptam la un 9 macar pentru cata pregatire aveam, nu stiu ce s-a intamplat exact, probabil nu le-au placut exprimarile mele, scrisul nu mi l-au inteles, aveam un scris infect, nici eu nu intelegeam uneori ce scriam )))) dar asta e.
La istorie-> Aici a fost foarte simplu, aveam materia din clasa a 10-a, a 11-a si putin din a 12-a, aici ne dadea eseurile care erau scurte, de maxim 2 pagini, niste evenimente de invatat, nu a fost mare bataie de cap, am o memorie vizuala mega dezvoltata, citeam de 2 ori toate lectiile si deja stiam mai mult de jumate din materie, la unele virgula dupa virgula, ''fotografiam'' paginile mental, cea mai mare bataie de cap am avut-o la domnitorii Romaniei, ii incurcam puti dar a fost ok, am luat nota buna la istorie.
La geografie-> Aici eram cel mai bun din clasa, efectiv am invatat cel mai putin dintre toate, la bac cand m-am dus mi-am permis aroganta de a nu mai invata la geografie pentru ca stiam tot. La Europa si Romania eram as, la harta muta le faceam in cateva secunde, state, relief, rauri, orasele Romaniei, la geografie e mega usor, nici cea mai mica problema n-am avut-o, am gresit 2 chestii maxim si am avut 30 de sutimi scazuti, ma asteptam sa iau 10, dar din repezeala am avut mici greseli, terminasem dupa 1 ora subiectele si am mai stat pana sa se faca 1 ora jumate ca sa pot sa ies din sala, la proba asta ma stricasem la stomac, nu am cum sa uit ziua aia )))) cred ca din prea multa bucurie ca am scapat si de bac.

In concluzie, la filo ai un bac lejer, pregatirea o faci din timp, nu o lasa pe ultima suta de metri, suntem diferiti ca memorare si capacitate de invatare si nu stii cat timp iti e necesar sa inveti, in ultima saptamana nici nu prea am repetat ca eram prea ''bazat'' pe mine, cum a fost la geografie ca m-am dus cu aroganta stiind ca n-am cum s-o dau in bara, pe mine m-a ajutat mereu memoria asta vizuala, nu era nevoie sa tocesc ca papagalul de sute de ori, le luam si logic, mai ales la istorie care e ceva succesiv. La romana invata bine eseurile, la istorie ai rabdare si invata logic evenimentele si coreleaza cu anii si secolele, fa-o succesiv, adica de la inceput pana la final, nu invata alandala ca nu retii mare branza, iar la geografie joaca-te cu hartile mute, coreleaza si acolo informatia cu harta, neaparat sa inveti cu harta in fata ca sa vezi unde e fiecare element de acolo, cam asta a fost metoda mea in anii de liceu si nu vei avea nici cea mai mica emotie la examen. Succes!

| Drimmero a răspuns (pentru Drimmero):

Inca o chestie, acum mi-a picat fisa. La istorie primele 2 subiecte sunt pe baza textului + mai sunt niste cerinte care fac apel la cunostintele tale, diferite evenimente, greu nu e. Imi placeau mult de tot alea cauza-efect, era o joaca cu ele, la istorie e mura-n gura ca raspunsul in gasesti in text in 40% din lucrare.

| Celcestietot a răspuns:

La cat de usor si de rapid le-am invatat, nici nu pot spune ca a fost o poveste, ci o provocare de tip bullet. M-am uitat de cateva ori peste ele si aia a fost, nu am avut nevoie de sute de ore ca sa iau cu nota mare.

| LoveSleep a răspuns:

Eu am invatat destul de putin si l-am luat lejer a 4-a oara.
Nu e asa mare lucru cum zice lumea.
Dar pe mine ma si duce capul, multumesc lui Dumnezeu.

| ShaOfHatred a răspuns:

Well, am fost profil de științele naturii. La română eram doxă și cel mai bine știam Eminescu. Când am văzut pe subiectul de bac "Eminescu", mi-am făcut cruce mare și am zis tare "Cruceee mareee, ca la moaște să vadă Dumnezeu", cu supraveghetorul lângă mine.
La mate eram pastă/bâtă/praștie/petardă/sinonime și numa Dumnezo știe cum am scos 7 și ceva (noi am fost și generația "șoareci de laborator", de au experimentat pe noi un bac la mate mai greu).
La bio, profa îmi zicea că nu-mi iau bacul. Am avut mereu o afinitate pentru biologie, anatomie etc, în sensul că le învăț repede. Am citit tot caietul cu o noapte înainte de bac și am luat 9, 95. Când m-am văzut cu profa și o auzit ce notă am luat, o zis că nu se aștepta. "Mai puțin de la mine, mai mult de la Dumnezeu". Also, la bac la bio ne-o împărțit subiectele (unii dădeam din anatomie, alții din biologie); și am început să mă uit pe subiect. Citesc prima întrebare, nu o știu. O citesc pe a doua, n-am auzit veci de așa ceva. O citesc pe a treia, "Dă-mă dracu că nu-s așa proastă". Mai uit în mare pe subiect și numa văd că e de biologie. Supraveghetoarea ne-o spus că dacă sunt probleme să ridicăm mâna. Ridic mâna și îi spun "Mi-ați greșit bacu". Ea râde și continuă să explice. La care eu "Nu pe bune, mi-ați greșit bacu. De unde să știu eu cum se împerechează sâmburii de bostan?". Și mi-o dat varianta bună.
Legat de învățat.
Română- înveți mot-a-mot eseurile și cum se face subiectul 2. (asta e româna, n-ai ce face)
Mate- aici din păcate trebuie să știi despre ce e vorba, altfel n-ai cum.
Bio/Geogra/Istorie/etc. - alege ce îți place mai mult sau înțelegi mai bine și tor așa ca la română, mot-a-mot.
Nu încerca să îngrași porcul în ajun, că nu-ți iasă (eu vorbesc?). Învață puțin câte puțin în fiecare zi și de oricâte ori ai ocazia.
Succes la examenul care o să-ți definească viața în societate pentru rot restul vieții tale, pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La romana am invatat aproape pe de rost eseurile facute de mine, intr-a 12-a.N-a durat mult.La biologie m-am apucat intr-a 11-a, iar la mate luam ore si stiam, nu prea aveam ce sa invat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Română m-am apucat fix cu două săptămâni înainte de Bac. Aveam desigur deja toate operele citite (nu toate recent, erau şi din anii trecuţi, n-am recitit nici una) şi nu mi-a mai rămas decât să mă uit de mai multe ori peste schemele date de profă ca să reţin despre ce trebuie să scriu la fiecare.Eseurile chiar nu mi le-am făcut.N-am avut nervi pentru aşa ceva.La Bac pur şi simplu am improvizat mai mult, aveam schemele alea în minte şi le-am mai înflorit eu ca să îmi iasă numărul de rânduri. laughing
Cred că la eseu am pierdut mult din punctaj, dar măcar am luat peste 9, nici nu mă aşteptam la o notă aşa mare la Română.
La Bio cam de la început de a 12-a am început încet încet să îmi învăţ, mi-am ales materia de a 11-a şi a 12-a care era şi mai puţină şi îmi plăcea şi mai mult, dar mai serios, de abia din primăvară m-am apucat.
La Mate am cam lucrat tot timpul, eram la zi cu toată materia, învăţam pentru testele de la clasă care erau mult mai grele decât ce se dă la Bac.Parcă cu o lună înainte am început să-mi repet formulele.
La Mate şi Bio nu am avut stres, doar cu Româna am avut probleme la care am luat şi o notă mai mică decât la celelalte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am invatat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mă pune să spun povești de groază acum noaptea. laughing

De fapt, a fost ok...pentru o persoană hiperemotivă.