| anonim_4396 a întrebat:

Care este scopul vieții? Viața este așa de scurtă

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ideologia cu strangaret de bani si sa ai familie e invechita, dupa ce mori indiferent ca ai nevasta si copil tie nu iti ramane nimic, copilu va zice ala a fost un prost care nu sa ocupat de mine nu mi.a dat bani de droguri chefruri etc si maicamea o curva care (posibil sa te fi inselat fara sa stii). Ca stai in chirie sau la casa ta tot un rahat modern e, asa ca cheltuie bani pe femei, o masina buna sport daca e mai bine si mergi in vizita prin tari straine aia e viata buna.

| SilentRain a răspuns:

Nu are nici un scop anume, tu iti faci unul

| Donsavas a răspuns:

Scopul este supraviețuirea. Nu se știe de ce. Un altul poti sa iti faci tu.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Sa o traiesti

| mihaicelsfant a răspuns:

E frumoasa viatahappy

| IoanaRoman09 a răspuns:

N-are niciun scop.Pur si simplu ai avut nenorocul sa te nasti in lumea asta ca fiinta umana

| mihaicelsfant a răspuns (pentru IoanaRoman09):

E frumoasa viatahappy de ce spui ca nu are nici un scop?

| IoanaRoman09 a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Mda fiecare cu parerea lui.Pentru ca n-are...aa sau ba da...sa mori dupa

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru IoanaRoman09):

De ce sa mori dupa, cand te poti omori acum?

| IoanaRoman09 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Asta cred si eu...gen ori ca mori la 70 de ani ori ca mori acum tot moarte se numeste mie mi-e indiferent sincer

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru IoanaRoman09):

No, mai citii din raspunsurile tale si ajunsei la concluzia ca raspunsul tau de deasupra are o explicatie bazata pe experientele sociale.

De obicei ma enerveaza oamenii care par niste nihilisti cringy. In cazul raspunsului tau cu admiterea ca viata n-are vreun scop (lucru cu care sunt perfect de acord), dar apoi cu continuarea ca viata e o pedeapsa (lucru cu care nu mai sunt de acord).

Scuze pentru raspunsul meu anterior in care sugeream ceva...
Ma pripii.

| IoanaRoman09 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

N-ai cum sa intelegi...= )) unde am zis eu ca viata-i o pedeapsa ca nu mai tin minte...in fine.Eu ma pedepsesc singura atunci cand merit deci viata in sine n-are ce sa-mi faca

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru IoanaRoman09):

"nenorocul de a te naste".

| IoanaRoman09 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Aa gata mi-am amintit.Da, consider ca e un ghinion sa te nasti pe lumea asta ca om, si ce? : ))

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru IoanaRoman09):

Mi se pare o afirmatia usor dubioasa.

Deja nu mai tine de sansa. Odata nascut, e imposibil pentru tine sa nu te fi nascut. Deci, fiind deja aici nu prea mai are rost sa vorbesti de ipoteticul "ce bine daca nu ma nasteam".

Odata aici, trebuie sa te gandesti la ce vrei sa faci. Sau, ca un nihilist, sa faci lucruri intamplatoare ca trebuie sa iti umpli existenta cu ceva.

Adica sa faci lucruri pentru ca poti sa faci.

| IoanaRoman09 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da dar asa cum te-ai nascut poti foarte bine sa faci sa nu mai existi...sau altcineva/ceva poate s-o faca
De ce dubioasa? : ))

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru IoanaRoman09):

Corect, poate nu-i dubioasa pentru tine.
E dubioasa pentru mine, analizand filosofia mea de viata.

Sunt intr-o oarecare masura nihilist, dar vad suicidul ca o dovada de lasitate din partea persoanelor care sunt in stare sa isi carmuiasca viata. (ii exclud aici pe cei care se lupta cu vreo boala incurabila si singura lor scapare este moartea, etc)
Viata per total n-are scopuri, dar se pot gasi multe activitati de moment, care sa te tina ocupat(a). Idealul este depasirea de sine.

| IoanaRoman09 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Aha...interesant.Dar eu tot pe a mea o tin: viata n-are niciun scop
-nu conteaza cand mori, sau cum mori...pur si simplu mori
...dar iti dau dreptate, suicidul e o dovada de lasitate, mi-am dat si eu seama, mai tarziu ce-i drept dar am facut-o realizand ...in fine cui ii pasa?