| disty a întrebat:

Ce exercitii pot face acasa pentru a avea muschi, in special pectorali si abdomen.Ma gandeam sa merg si la sala dar sunt prea tanar.Pe la ce varsta e recomandat sa incepi sala avand in vedere ca eu am 14 ani?

9 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

N-ai nevoie de sala decat daca faci sport de performanta

| CosminC86 a răspuns:

Salut! Sala este un *****, mai ales pentru un pusti de 14 ani. Presupun ca ai bunici pe la tara, du-te vara la ei si ajuta-i la treaba. Eu am un prieten care in iunie (anul acesta) avea 100kg si 1, 80 si 17 ani si a stat toata vara la bunicii sai. A devenit Van Damme. Nici nu l-am recunoscut, o sa-ti dua si niste poze cu el cum era inainte sa plece si cand a venit daca vrei.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CosminC86):

Serios? van damme cu o banala munca de la tara?

apuca-te de sah

| CosminC86 a răspuns (pentru Cosmin86):

Era o metafora mai inteligentule. La varsta lui e mai recomandata munca la tara decat sala. O sa-si deformeze corpul.
P.S chiar imi place sahul, si ma si pricep la el.
P.S Daca tu crezi ca munca la tara e banala, e problema ta. Du-te si praseste un rand la camp si ai sa vezi ce banala e.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CosminC86):

M-am prins ce era, eram doar ironic.

Si da, am facut ce zici tu, merg periodic la mine la tara si chiar muncesc cand ma duc si fac si tractiuni prin copaci si altele, antrenamentul in aer liber e foarte bun.

Si totusi, argumenteaza cum naiba o sa-si deformeze corpul la sala, acolo faci exact opusul, iti FORMEZI corpul.

| CosminC86 a răspuns (pentru Cosmin86):

La 14 ani nu-ti formezi corpul crede-ma. Uita-te la Giuliano Stroe, ce-a facut sala din el. Baiatul acela nu va mai creste in inaltime, crede-ma. Uite si un clip: http://www.youtube.com/watch?v=B8zzC_GVrrs

| Cosmin86 a răspuns (pentru CosminC86):

De ce sa nu creasca in inaltime? o sa vezi ca o sa creasca.

inaltimea e determinata genetic, sala NU o influenteaza ( la fel cum nici basketul nu te inalta )

Si Arnold rupea fiarele de mic si a ajuns la 1.92.

Vezi si asta :
http://hunkbody.ro/qa-trasul-de-fiare-imi-afecteaza-cresterea-in-inaltime/

| disty explică (pentru CosminC86):

Eu sunt din Bucuresti si am bunici in olt.Merg acolo in fiecare vara si ii ajut la munca, dar inca nu s-a pus nimic pe minelaughing

| CosminC86 a răspuns (pentru disty):

Treaba ta, poti sa te duci la sala daca vrei, e viata ta tu decizi. Eu as zice totusi sa astepti macar pana la 16 ani... dar, cum am zis si mai sus, decizia iti apartine.