| Misha09 a întrebat:

Ce faceti cand sunteti marginalizati? Cum treceti peste sentiment?

9 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Cu timpul, foaia se întoarce.
Încearcă să nu le acorzi importanță.

| oglindasultanului a răspuns:

Incerc sa-mi le ascund, si ei tot cumva reusesc sa le aiba.

| Invictusman a răspuns:

De către cine simți sau crezi ca ești marginalizata?
Ce probleme ai de consideri ca ești marginalizata? De exemplu Rromii sunt marginalizați de către Români ca, sunt Rromi, tu din ce cauza sau problema crezi ca ești marginalizata?
Cum trec? Cu, "mi se rupe ", cam asa gen.

| Misha09 explică (pentru Invictusman):

Un grup de baieti din orasul meu ma urmaresc si hartuiesc pe internet... Mi-am inchis Facebook-ul acum, dar acum mi-e frica sa merg singura pe strada ca nu stiu cum reactioneaza daca ma vad

| Invictusman a răspuns (pentru Misha09):

"Pentru abuz online " îți sugerez sa aduni dovezile ( mesajele primite, orice dovada) și sa mergi la politie cu acele dovezi.
Nu cred ca o sa îți facă ceva, cred ca au făcut-o la intimidare, dar tu sa fi vigilenta, sa ai dovezi, martori in caz ca pățești ceva, nu umbla seara afara singura, asigurate ca ești înconjurată de cineva și Calmează-te ca nu au ei curaj sa îți facă nimic, asta în caz ca nu sunt bolnavi psihic ..eu cred ca, doar își bat joc atâta tot, dar orișicum ca prevenție aduna toată dovezile și în caz de ceva, mergi și faci o plângere...

| Invictusman a răspuns (pentru Invictusman):

Nu are nici o relevanta întrebarea cu primul tău răspuns, una e sa fi marginalizata, alta e sa fi hartuita online.
Pentru defăimare și calomnie poti face o plângere penala / sa ii dai în judecata pentru defăimarea imaginii, reputației etc
Aceste lucruri se pedepsesc cu închisoarea sau cu amenzi, dacă mai insista ii poți acționa în judecata pentru calomnie, defăimare, orice ce tine de imaginea ta sociala, evident cu dovezi!

| Misha09 explică (pentru Invictusman):

Mersi ei sunt din orasul meu si ma simt incorsetata de cand au inceput chestia asta. Dar niste postari si conversatii de Facebook pot fi considerate dovezi? Am si doua mesaje pe whatsapp... si doua conturi de Facebook false care se dau drept mine, dar acelea le-am raportat si poate dispar... Daca ei sterg tot si eu am doar poze sunt luate in serios? Nu m-ar lua in ras?

| Invictusman a răspuns (pentru Misha09):

Da, ignorai o perioada, se vor plictisi și vor trece la următoarea "victima ".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încerc să mă depărtez de cei care mă marginalizează și să mă împrietenesc cu cei care vor să fie în compania mea și cu care sunt compatibilă. happy