| mino_8755 a întrebat:

Ce inseamna cuvantul iubire?

Răspuns Câştigător
| SweetCandy a răspuns:

Este acel sentiment care te face parca sa plutesti, sa simti acei fluturasi in stomac... dragostea te invata sa iubesti, te invata sa imparti tot cei al tau cu persoana de langa tine, te invata sa ierti si sa acorzi oricui o a doua sansa... egoism, dezamagire, frustrare? sunt lucrurile de care ne lovim cel mai des...ne simtim egoisti pentru ca poate nu am dat cuiva o parte din noi, pentru ca nu facem compromisuri intr-un anumit moment...ne dezamageste o lacrima, un zambet ce poate nu ne era destinat, o privire incruntata, o iubire consumata la distanta...ne frustreaza intamplari pe care le vedem pe strada, intamplari la care asistam si ne facem procese de constiinta...totul in jur doare si daca nu reusim sa alungam suferinta, atunci ne simtim si mai neputinciosi, mai pustii, mai neoameni...cineva te intelege, cineva iti raspunde, cineva iti spune: "mergi mai departe orice ar fi, viata trebuie oricum traita!"

12 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Este un cuvant unic in lume.
Pentru unii este cel mai frumos si ináltator cuvant si sentiment.Pentru altii iubirea este calvarul vietii si cel mai distructiv sentiment.
Eu sunt 50/50.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

"Iubirea este una dint nevoile fundamentale ale fiintei noatstre."

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

1.
IUB'IRE, iubiri, s. f. Faptul de a (se) iubi; sentiment de dragoste pentru o persoană de sex opus; relaţii de dragoste; amor, iubit1. ♦ Sentiment de afecţiune (si admiraţie) pentru cineva sau ceva. - V. iubi.
Sursă : DEX'98 (15837) - cata

2.
Iubire ≠ ură
Sursă : Antonime (71092) - siveco

3.
IUB'IRE s. 1. amor, dragoste, (înv. si reg.) iboste, (înv.) libov. (~ dintre doi tineri.) 2. v. iubit. 3. v. dra-goste. 4. v. patimă.
Sursă : Sinonime (188412) - siveco

4.
iub'ire s. f., g.-d. art. iub'irii; pl. iub'iri
Sursă : DOR (254644) - siveco

5.
IUB'IR//E ~i f. 1) v. A IUBI si A SE IUBI. 2) Sentiment de afecţiune faţă de o persoană de sex opus; dragoste; amor. 3) Atasament sufletesc (simpatie, prietenie, afecţiune) puternic faţă de cineva sau ceva. /v. a iubi
Sursă : NODEX (339446) - siveco
http://iubire.vocabular.ro/wordSearch.php?view=views/wordSearch. xsl&PHPSESSID=b6f83858476f21b5f4d9556b137e813e

| kuzican a răspuns:

Iubirea este atunci când sufletul începe să cânte şi florile vieţii tale înfloresc singure.
Iubirea este una din nevoile fundamentale ale fiinţei noastre.
Iubirea este un fum făcut din arborii suspinelor. Purificată, e un foc în ochii celor ce se iubesc. Tulburată, este o mare hrănită cu lacrimile celor ce se îndrăgesc. Şi încă ce mai e? E nebunia cea mai înţeleaptă, fierea ce înăbuşă, dulceaţa ce ne mântuie.
Iubirea este ceva atât de deosebit încât n-o poţi ascunde, unde există, nici s-o simulezi, acolo unde nu există.
Iubirea este strălucirea care preschimbă praful vieţii cotidiene într-o ceaţă aurie.
Iubirea nu este un târg: te iubesc pentru că mă iubeşti. Iubirea este o certitudine: te iubesc pentru că te iubesc.
Iubirea e un sărut furat, un zâmbet inocent, o îmbrăţişare pătimaşă... şi un suflet smuls din piept...
Iubirea este o stare în care fericirea altei persoane este esenţială pentru a ta.

Pentru mine asta e iubirea :X
DEX:IUBÍRE, iubiri, s. f. Faptul de a (se) iubi; sentiment de dragoste pentru o persoană de sex opus; relații de dragoste; amor, iubit1. ♦ Sentiment de afecțiune (și admirație) pentru cineva sau ceva. ( asta inseamna cuvantul dar ce am enuntat mai sus reprezinta ceea ce exprima cuvantul).

| pinkangel_6099 a răspuns:

Iubirea e atunci cand persoana respectiva e unica pentru tine... nu te plictisesti nici o data sa stai cu ea... vrei sa fie mereu alaturi de tine...

| carlita_4462 a răspuns:

Iubirea de fapt e un cuvant ce inlocuieste "AM NEVOIE DE TINE"iubesti parintii pentru ca depinzi de ei, iubesti o persoana pentru ca hormoni ti-o iau rasna, iubesti copiisinepotii pentru ca ai ajuns la varsta cand simti ca ai nevoie de cineva sa te faca sa te simti mai tanar si util. Unde a-ti vazut pe cineva sa aiba in viata o singura iubire? Nu poti sa inparti iubirea la mai multe persoane, iubirea ar trebui sa fie unica dar nu e pentru ca de fapt, cum am mai spus AM NEVOIE DE TINE.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvantul iubire cred ca inseamna afectiune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bv ma misto bv tie ai fost atre aici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un cuvant special ea este simtita doar de unele persoane, cuvantul iubire este un cuvant special happy

| Pogar_Veridiana_1996 a răspuns:

Cuvantul iubire ...este acel sentiment care te face sa simnti cu adevarat fluturasi din stomac... etc