| troleibuz a întrebat:

Ce inseamna sa "ai o viata"?

Răspuns Câştigător
| Jus7t a răspuns:

E o tipă care a cerut într-un mod frumos și civilizat părerea despre o anumită experiență a ei și a întrebat dacă e normal ca să fie refuzată într-un loc unde nu contează vârstă, nu a jignit pe nimeni cu nimic, doar a pus o întrebare.
Apoi apari tu și zici de ea că e o acritură și o neiubită.
Consideri că o persoană care nu e acritură ar merge la o întrebare oarecare pe site și ar jigni ( că e jignire, nu e un "adevăr" ) aiurea oamenii?

Spui că omul ăsta e afectat de ce zice cineva pe net, deși nu e neapărat adevărat, putea să pună din curiozitate întrebarea.
Dar să presupunem că ar fi afectat de ce spun alții de el pe net, tu ce faci când știi asta?
"E amuzant de stupid și penibil", e amuzant să râzi de problemele altora deci, iar când zice că dai răspunsuri răutăcioase zici că nu e așa.
Când râzi de problemele altora indiferent de care sunt alea e considerat ceva răutăcios(cuvânt ales de tipul de mai sus).

Ai pierdut puțin contactul cu realitatea.

50 răspunsuri:
| troleibuz explică (pentru RAY):

Am vrut sa vad cum gandesc altii pentru ca e o vorba aruncata foarte des pe aici.

| RAY a răspuns (pentru troleibuz):

E ceva subiectiv, uite mgtow promovează hedoismul, eu apreciez atraxia

| Drimmero a răspuns:

Sa ai prieteni, sa ai un job, sa ai activitati diverse, sa nu te rezumi doar la virtual.

Chiar daca esti un cont suspect aruncat la bataie ai pus o intrebare de bun simt in care ai primit rautati gratuite

| troleibuz explică (pentru Drimmero):

De ce suspect?

| Apokales a răspuns:

Cred ca in ansamblu inseamna sa existi, dar sa ai o viata inseamna sa ai un scop.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ai o viata adica sa ai un rost! Sa nu treci prin ea ca gasca prin apa. Sa iti faci si tu familia ta. Este foarte important sa avem un tel, un drum pe care sa mergem si nu doar sa umblam precum orbii in negura.

| Drkurt01 a răspuns:

Nu trebuia sa raspunzi provocarii, troleibuz. Ceea ce putea fi o intrebare interesanta, destul de subiectiva si nu atat de evidenta, s-a transformat intr-un circ. Fii inteligent si ignora comentariile rautacioase. Mie-mi place intrebarea ta. Fiecare gaseste sensul vietii in lucruri diferite.

Apoi mi se pare ok sa fii "afectat" de parerea cuiva, ce e rau in asta? Nu de asta exista site-uri ca TPU? Cine spune ce e gresit si ce e corect? Vrem doar parerea cuiva, nu e ca si cum luatul la misto e mai inteligent decat intrebarea lui.

| troleibuz explică (pentru Drkurt01):

Era doar o curiozitate si m-a uimit preocuparea ei pentru sentimentele si timpul meu liber. De asta am raspuns.

| Dana1999 a răspuns:

Depinde. De obicei expresia asta se referă la a avea prieteni sau activitate sexuală cu cineva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa traiesti, sa experimentezi, sa nu stai pe loc in acelasi loc ani intregi

| PavelIoana a răspuns:

Formularea poate fi interpretată fie cu accentul pe ideea de singularitate („o" singură viață, adică, în general, preocupă-te doar de viața ta), fie cu accentul pe „viață" (ce înseamnă ea, cum o definim) și pe persoana I - „să ai" (conștientizarea faptului că viața ta îți aparține și trebuie să fii stăpân pe ea).

Cu alte cuvinte, dacă aș vrea să-i dau acest sfat unui prieten (și nu în forma sarcastică/expeditivă pe care ai citat-o tu), l-aș formula cam așa:
„(Cred că ar fi benefic pentru tine) să îți stabilești un parcurs propriu al vieții (care decurge dintr-un scop bine gândit, cântărit, ales și propus) și să nu lași în viața ta decât oamenii și aspectele care te privesc în mod direct și au o legătură reală cu valorile, interesele și preocupările tale (ideal ar fi să putem alege doar ceea ce ne ajută să devenim mai buni, însă, evident, există și lucruri independente de voința noastră de care trebuie să ne ocupăm), să fii mereu conștient de valoarea vieții tale și de cât înseamnă ea pentru viețile oamenilor cu care ești conectat (familie, prieteni adevărați), să încerci în fiecare zi să fii mai bun decât ieri și, foarte important, să respecți faptul că și ceilalți au o viață la fel ca tine: dacă poți îmbunătăți, să intervii, dacă nu, să te abții." happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Si ce fac aia de mai sus? Se cearta cu lumea pa internet si-o ard rautacei, nu?
Tu realizezi ca nu esti cu nimic diferita de ei?

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Nu se compara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Nu vorbeam cu tine.

| ZarzarăCruduță a răspuns (pentru lorix):

Pai il cunosti?

| ZarzarăCruduță a răspuns (pentru lorix):

Lololololol te iei de el si apoi cand iti raspunde zici ca el s-a luat de tine lolololol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Despre ce e vorba nici nu ma uit, eu "rup contactul" cu tot cand apare cineva ca lorix, si apoi incep sa ma plang ca nu-mi apar altfel de persoane. I-am blocat din start, pana mi-a ramas sa povestesc situatiajenanta in care sunt pusa la varsta asta, de asemenea comportament.
Viata inseamna cand poti sa faci ceva, fara sa te darame un oarecare care poate aduce 10 iar tu nu mai poti face nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Vai de mine, asta e arma la cineva ca lorix cumva? Mi-e frica sincer. Prima parte a vietii mi-am pierdut-o mancand bataie laughing nu vreau sa fiu ca ei deloc, dar vai am vrut sa fiu ceva inainte sa imi dea bataia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si apropo "lorix" uite informatie, nici nu aveam contul ignorat, dar tu mi-ai zis aia cu "problemele psihice". Si am mai insistat pe intrebari similare, apoi mi s-au dat raspunsuri in "xxx" conturi noi la intrebarile mele despre "istorie, cultura". acum observ ca ai disparut din iulie.
Si acum imi amintesc ce s-a intamplat, multi ani nu mai stiam cum e sa fiu vie, treceau zilele chiar anii. Nu aveam nimic de facut, incercam sa evit sa fiu tinta. Dar iti dai seama, cum am reusit sa nu beau sa nu fumez sa nu fac atat de multe intr-o tara libera ca asta? Si tocmai eu sa n-am baiat in viata mea hmm? Diferenta a fost ce a ales baiatu, ca un baiat v-a dat-o bine de ati ajuns asa.

| Pnin a răspuns (pentru lorix):

Discutia asa a fost cel mai penibil moment din istoria TPU. A sters troleu cu voi pe jos