| SkandallKamataru a întrebat:

Ce ne-am face fara cofeina? Eu beau cate 4-5 cafele pe zi.
Am si zile in care nu consum deloc pentru ca nu e cazul, altele incare beau 1-2 cafele, dar in majoritatea beau si 4-5 pentru ca sunt foarte solicitat fizic si mintal si sunt foarte activ.
Voi cate >beti? M-am gandit sa imi iau risteritto ca am auzit ca e mai tare.

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fara cofeina nu am fi dependenti de cofeina, dăăăă!
Eu breau intre 0 si 2 cafele pe zi. Sunt si zile in care nu beau.
Ai grija cu excesul de cafea, te impinge spre lipsa de calciu si probleme cu inima.

| SkandallKamataru explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cofeina e un dar de la dumnezeu laughing Mananc foarte bine si suplimentez oricum cu micronutrienti si fac asta zilnic aproape.

| lpavel a răspuns:

Eu nu consum deloc cafea si nici alcol...
Dar oare ce s-ar face alcolisti fara alcol?
Mai devreme sau mai tarziu corpul tau va ceda!

| SkandallKamataru explică (pentru lpavel):

Cafeaua o consum si ca e buna, dar mai mult de nevoie.
Fata de alcool, nu ai efecte adverse.
Ideea e ca cofeina este o substanta care in amanunt este asemanatoare cu hormonii responsabili pentru somn, doar ca rolul ei este diferit, se aseaza in receptorii pentru acei hormoni, iar atunci cand se elibereaza hormonii pentru somn, nu mai au de ce sa fie receptati, pentru ca receptorii sunt deja ocupati cu cofeina.

| lpavel a răspuns (pentru SkandallKamataru):

De mine poti consuma si cianura si sa-mi spui ca e buna... laughing e strict problema ta ce faci cu viata ta!

| SkandallKamataru explică (pentru lpavel):

Aia ti-o pun tie in cafea laughing laughing

| LordCristobal a răspuns:

Eu nu beau cafea deloc uneori mi se face greata de la cafea. Oamenii ar putea rezista fara cofeina, nu e un lucru asa indenspensabil asa cum e focul, apa, caldura.

| SkandallKamataru explică (pentru LordCristobal):

Daca lucrezi 10-12 ore pe zi si mai faci si sala, crede-ma ca e destul de greu sa ramai treaz atatea ore chiar daca dormi si mananci cum trebuie.

| Xox0 a răspuns:

Nu beau deloc, dar somnul e sfant.