| RAY a întrebat:

Ce ne tine in viata cu adevarat?

Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

Scopul nostru ne tine in viata. Adesea scopul este reprezentat de responsabilitati. Daca te gandesti ca o data ce mori, nu mai ai nimic, nu mai exista nimic, miscare, sunet, miros, nici o senzatie, nici macar gandul, atunci viata merita traita, iar moartea este o solutie pentru o situatie fara scapare cum ar fi chinurile insuportabile permanente.
Vecinul meu in varsta, are pe undeva la 80 de ani, m-a intrebat stii ce ma bucura pe mine in viata asta? L-am intrebat ce anume, iar el mi-a raspuns ca aerul proaspat de dimineata si frumusetea florilor din curtea lui.
Toate acestea ne tin in viata, senzatiile placute, cel mai mult consider ca responsabilitatile. Detinerea responsabilitatilor poate trece peste durerea suferita zilnic pentru ca ele devin scopul tau si iti ofera insemnatate vietii tale.
Daca insemnatatea dispare din viata ta, atunci ajungi la suicid.
Funda? laughing

15 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Spiritul de supravietuitor, asta daca esti om normal la cap si nu esti vreun dilau care s-ar arunca in gol.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Asta nu e argument, argumenteaza existenta ta propie

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Imi place viata, imi place cand ma trezesc dimineata si vad ca am trecut peste inca o zi, imi place sa ma bucur de lucrurile marunte, sa simt ca traiesc liber,, sa petrec timpul cu persoanele dragi, sa ma dedic pasiunilor mele, sa ma bucur de tinerete pentru ca o am inca si perioada asta e o data in viata si nu se mai intoarce, sa nu ajung la batranete cu regrete. Traiesc din pasiune si intensitate viata de zi cu zi, cand sunt plictisit si posomorat parca nu sunt eu. M-au intrebat persoane care au probleme de sine cum fac de ma afisez mereu zambaret si plin de viata, le-am raspuns ca grijile nu sunt un motiv sa-ti scurtezi viata si ca trebuie sa te bucuri de viata facand ce iti place, sanatatea vine din interior de cele mai multe ori, pot sa zic ca sanatatea mea contribuie la dorinta si mai mare la viata.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Pai depinde, aici nu zici prea bine, depinde de ce viata ai, ca daca ai o viata de ****, ca sa suferi zi de zi nu o sa-ti mai placa si poate nu vrei sa te arunci in gol, ca suferi si atunci, vei vrea sa termini dulce si aia e.

Daca ai o viata cat de cat, logic ca nu esti sanatos daca te arunci in gol, ca nu ai motive. Deci depinde de situatie, e relativ.
Supravietuitor, dar trebuie sa ai si o motivatie pozitiva, caci altfel vei vrea supravietuire ca sa suferi, iar asta e masochism.
Bine, ca sunt multi oameni care au o viata echilibrata, si e si normal ca lupta.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Exact, vezi? Ce ziceam tie mai sus, ai motivatie, ai viata placuta si e normal ca vrei sa mergi mai departe.
Si ca esti vesel e o caracteristica ta si genetica, ca sunt multi care au de toate si nu sunt multumiti, nu au tonusul asa, deci au niscaiva inclinatie spre spectrul depresiv.
Exact ce zici! Grijile nu sunt un motiv de capitulare, insa degeaba zici, ca ei nu simt ca tine si nu pot simti ca tine.
Ei nu pot sa faca ce zici tu ca trebuie, ca stiu si ei ca trebuie sa faca ce trebuie.

Intrebarea cum faci, e una proasta din partea lor, ca ei nu sunt in locul tau, nu pot simti la fel, ori simte ori nu simte in mod natural.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Exact ce iti ziceam! Ai o viata placuta si e si normal sa lupti pentru viata ta.
Normal ca esti plin de viata ca asa iti este felul genetic, asa cum multi cu de toate nu au tonusul tau.
Insa nu e normal sa te miri de ce ei gandesc altfel, ca ei nu vad ca tine, pentru ei viata nu e asa cum o vezi tu, si nu o pot vedea cum o vezi tu, nu ca nu ar vrea.
Ca nu e "ba...sa ma bucur ma sau nu de viata?", la tine a venit fara sa vrei.

| Mosotti a răspuns:

Dorinta de a te bucura de inca o zi, si inca una si inca una. Cand un om are o suferinta permanenta si nu mai are bine, nu o sa-si doreasca sa mearga mai departe, cum e si normal.
Sau daca merge, merge fortat fiind ingradit de religie, pai cati din astia nu stiu, inclusiv bunica mea era asa.

| Algo098 a răspuns:

Caracteristicile rezultate din evolutie. happy

| RAY explică (pentru Algo098):

Argumenteaza te rog, te rog si un punct personal

| Algo098 a răspuns (pentru RAY):

Omul fiind rezultatul evolutiei, are in dotare sisteme de aparare de toate felurile, chiar si pentru a anula efectele ratiunii. De exemplu, daca un om doreste sa isi opreasca respiratia de tot, nu poate.

| RAY explică (pentru Algo098):

Tu de ce nu te sinucizi?

| Algo098 a răspuns (pentru RAY):

Gandirea e si ea alterata de evolutie. Nu e chiar aleatorie si rationala 100%. Un motiv bun de a trai pentru cineva mai rational decat permite evolutia, ar fi atunci cand acea persoana se multumeste cu existenta pe care o are sau cand considera ca are ceva de facut sau o datorie, obligatie. Tu te-ai gandit la sinucidere? Consideri ca sinuciderea e ceva bun sau rau? Ce inseamna rau si ce inseamna bine?

| RAY explică (pentru Algo098):

Sunt pasionat de existențialism doar

| Algo098 a răspuns:

Chiar daca incercam sa gasim explicatii din cele mai variate, tot evolutia ne tine in viata. "Exemplarele" care au viata scurta se elimina natural in timp prin evolutie.

| TristanTzara a răspuns:

Păi ce înseamnă acest „în viață"?
În viața înseamnă să fi un sistem deschis care rămâne ordonat, astfel sfidând orecum a treia lege a Termodinamicii (îl parafrazez pe Schrodinger).
Așadar ce ne ține în viață e un influx de energie pe care îl obținem prin decompoziția unor strocturi moleculare din ceea ce mâncăm.